
| Źródło: Biblioteka pod Atlantami, Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA
Wałbrzych: Skarb z Wałbrzycha i Kopalnia Złota

Skarb z piwnicy
Informacja o zamurowanej piwnicy na Starym Zdroju, w której odnaleziono depozyt dawnych mieszkańców Wałbrzycha, obiegła polskie media lotem błyskawicy. Wałbrzyski skarb czekał na odnalezienie 77 lat. Teraz urząd miasta zaprasza na premierę filmu o tym wyjątkowym znalezisku oraz spotkanie z jego autorem Łukaszem Kazkiem. Poniedziałek 20 marca, godzina 18:00 - Multimedialna Filia Biblioteczna na Podzamczu.
O tym niezwykłym odkryciu pisaliśmy pod koniec listopada, kiedy pokazano je dziennikarzom: Wałbrzych: co było w metalowych skrzyniach i co jeszcze znaleziono? (DUŻO ZDJĘĆ), Wałbrzych Stary Zdrój: tak wyglądają 'skarby' z piwnicy (DUŻO ZDJĘĆ), Stary Zdrój: kolejny depozyt odkryty w jednej z kamienic (FOTO).
.jpg)
A skoro o skarbie mowa - to może "Kopalnia złota"?
Przy okazji przekazujemy zaproszenie na otwarcie wystawy „Kopalnia Złota” Lev Stern w piątek 17 marca 2023 na godzinę 18.00 do WGS BWA w Starej Kopalni przy ul. Wysockiego 29. Tu nie będzie spektakularnych znalezisk - ale będzie sztuka. I dużo złota - wygląda na to, że nie poznamy tych pomieszczeń... Wstęp wolny.
„Przede wszystkim oczy muszą przywyknąć […]. Najpierw muszą się nam rozszerzyć źrenice, jak kotom, żebyśmy mogli zobaczyć to, co chcemy. Pan rozumie, że bez przygotowania, naszymi zwykłymi dziennymi oczami nie możemy tego dobrze zobaczyć” – mówi do Hansa Castorpa naczelny lekarz sanatorium Berghof w Czarodziejskiej górze Manna, a potem w gabinecie lekarskim na czarnych szkłach zarysowują się fosforyzujące obrazy ludzkich członków, których „niewyraźnie kontury; jak mgła, jak blada poświata niepewnie otaczały swoje jasno, precyzyjnie i ostro występujące jądro”. Tak właśnie próbuję patrzyć na obrazy Lva Sterna... - Monika Braun.

Lev Stern to polsko-izraelski malarz, rzeźbiarz i architekt. Urodził się w 1945 roku w mieście Jenakijewe, położonym na terenie obwodu donieckiego dzisiejszej Ukrainy. Rodzice artysty pochodzili z Krzemieńca, skąd uciekli na wschód jesienią 1941 roku, po zajęciu miasta przez nazistów. Po zakończeniu wojny, w 1948 roku, Sternowie przyjechali do Wrocławia, gdzie zamieszkali w kamienicy przy ulicy Szczytnickiej. W 1959 roku podjęli decyzję o emigracji do Izraela. W 1973 roku Lev Stern przeprowadził się do Jerozolimy, gdzie otworzył własną pracownię architektoniczną. Na początku lat 80. najważniejszym dla niego obszarem artystycznej wypowiedzi staje się jednak malarstwo. W 1983 roku definitywnie zamyka on działalność biura projektowego i przeprowadza się do Paryża. Cztery lata później – po niemal trzech dekadach nieobecności – po raz pierwszy wraca do Wrocławia. Od 1987 roku spędza w stolicy Dolnego Śląska po kilka miesięcy w roku, by ostatecznie osiąść tu na stałe w roku 2011. Artysta prezentował swoją sztukę na wielu indywidualnych i zbiorowych wystawach w Izraelu, Paryżu i Wrocławiu.
Opr. i foto ilustracyjne archiwalne: Magdalena Sakowska
Foto użyczone: Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj