Miasto Wałbrzych podpisało umowę w sprawie dopłat do czynszu na mieszkania z programu Mieszkanie Plus na ul. Husarskiej. Można się już o nie starać - ale są warunki. Bloki zostały już ukończone i czekają na lokatorów.


Jak mówił na czwartkowej sesji rady miasta prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej, 24 kwietnia podpisał umowę z Polskim Funduszem Rozwoju Nieruchomości, dzięki której każdy najemca mieszkania w czterech blokach z tego programu może się ubiegać o dopłatę do czynszu w zależności od swojej sytuacji mieszkaniowej.

- Dopłaty wyniosą od 1 do 3 zł i więcej, więc przy średniej wysokości czynszu około 20 zł może to być 17 zł, a nawet mniej. Ci, którzy mają podpisane umowy, mogą się już ubiegać o te zniżki. Część osób została już zweryfikowana pod kątem zaległości czynszowych, robi to Warszawa, a nie my, dla Polskiego Funduszu Rozwoju Nieruchomości osobami wymagającymi dodatkowych wyjaśnień są ci, którzy mają niespłacone kredyty z karty lub inne. Przyszli mieszkańcy mają już podpisane umowy lub za chwilę je dostaną, będzie to sukcesywnie realizowane w najbliższych tygodniach - mówił prezydent.Przypomnijmy, że przy Husarskiej powstały 192 lokale mieszkalne w czterech sześciopiętrowych budynkach, liczące od 35 do 74 metrów kwadratowych. Pod realizację inwestycji w ramach programu Mieszkanie Plus została wybrana działka o powierzchni około 1,5 ha. Przyszli najemcy mogą zamieszkać w kawalerkach lub mieszkaniach 3-pokojowych - są 3 kategorie mieszkań:

 • kawalerki o powierzchni 35,10 m2 (24 mieszkania)
 • dwupokojowe o powierzchni 47,66 m2 (112 mieszkań)
 • trzypokojowe o powierzchni 73,52 m2 (52 mieszkania).

Dodatkowo zostały wybudowane 4 kawalerki przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Standard wykończenia mieszkań: płytki podłogowe (kuchnia, łazienka), płytki ścienne (kuchnia, łazienka), panele podłogowe, drzwi, ściany malowane farbą, grzejniki, osprzęt elektryczny. Najemca musi sobie zapewnić meble oraz sprzętu AGD. Wynajmujący przewidział również 86 miejsc postojowych dla lokatorów. Koszt miesięczny wynajmu to 90 zł. Najemca przed podpisaniem umowy wybiera rodzaj najmu mieszkania:

 • Umowa najmu instytucjonalnego bez dojścia do własności – minimalny okres obowiązywania umowy: 24 miesiące.
 • Umowa najmu instytucjonalnego z dojściem do własności – wybór okresu dojścia do własności 15, 20, 25 i 30 lat.

Klucze miały być przekazane najemcom mieszkań w marcu. Teraz, po podpisaniu umowy, procedura może wreszcie ruszy. Na 192 mieszkania zlokalizowane przy ul. Husarskiej wpłynęło 251 wniosków.O najem mieszkania mogła wnioskować każda osoba, niezależnie od wieku. Głównym
kryterium naboru jest tzw. zdolność czynszowa najemców. Jest to zdolność do opłacania czynszu za dane mieszkanie. Ponieważ chętnych jest więcej niż dostępnych mieszkań, zostaną zastosowane dodatkowe kryteria, które zostały wymienione w uchwale Rady Miejskiej Wałbrzycha z 8 listopada 2018r.

Dodatkowe punkty można uzyskać za:

 • +5 pkt mieszkanie przez 5 lat na terenie gminy Wałbrzych
 • +2pkt za każde dziecko wychowywane w rodzinie
 • +12pkt osoby samotne, małżeństwa, w których co najmniej jedna osoba nie przekroczyła do dnia 31grudnia 2018 r. 35 roku życia wychowujące jedno lub więcej dzieci
 • +10 pkt wnioskodawcy w wieku senioralnym, zamieszkujący w lokalu niedostosowanym do potrzeb wynikających z warunków zdrowotnych, rodzinnych i społecznych
 • +8pkt niepełnosprawność niepełnosprawność w stopniu znacznym po 16 roku życia
 • +25pkt najemcy zamieszkujący w budynku, którego właścicielem jest Gmina Wałbrzych przeznaczonym do rozbiórki.

Wysokość czynszu

Wysokość czynszu dla najemców programu Mieszkanie Plus w Wałbrzychu zależeć będzie od zawartej umowy. Średnia stawka czynszu za najem na minimum 24 miesiące mieszkania w standardzie wykończonym wyniesie 18,80zł za m2. Najem z dojściem do własności na 30 lat mieszkania wyniesie 25zł za m2.Do powyższych cen najmu lokali mieszkalnych osoby wynajmujące mieszkania od rządu dodatkowo będą opłacać media oraz koszty eksploatacji. Opłata eksploatacyjna za 1 m2 wynosi 4,52 zł. Najemcy, którzy spełniają kryteria i zostali zakwalifikowani do programu, mogą wkrótce składać wnioski o dopłaty do czynszu.