Wciąż są wolne lokale w blokach przy ul. Husarskiej wybudowanych w ramach programu Mieszkanie Plus. Jakie opinie na temat mieszkań z tego programu można usłyszeć?


Poszukują

Od ukończenia budowy 192 mieszkań w 5 blokach przy ul. Husarskiej minęło już kilka miesięcy, a na stronach wałbrzyskiego urzędu miejskiego wciąż wisi ogłoszenie o treści:

Zamieszkaj przy Husarskiej! Skorzystaj z dopłat do czynszów!
Są jeszcze wolne mieszkania w ramach programu Mieszkanie Plus przy ul. Husarskiej w dzielnicy Podzamcze. Na najemców czekają komfortowe i funkcjonalne mieszkania 2 i 3-pokojowe. Inwestycja to doskonałe miejsce do życia. W pobliżu znajdują się liczne sklepy, obiekty sportowe, szkoły podstawowe, przychodnia lekarska, apteki oraz poczta. Do przystanku („Aleja Podwale-Hu­sarska” oraz „Aleja Podwale-Kaszte­lańska”) jest zaledwie 200 metrów, a więc tylko kilka minut spacerem. Odjeżdża stąd 7 linii autobusowych. Dojazd do centrum Wałbrzycha zajmuje ok. 17 minut. Osiedle zlokalizowane w pobliżu Książańskiego Parku Krajobrazowego, otoczone licznymi szlakami pieszymi, rowerowymi daje mnóstwo przestrzeni do aktywnego spędzania wolnego czasu. Uwaga! Najemcy mogą się ubiegać o dopłaty do czynszów. Informacji o dopłatach udziela Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej pod nr tel. 74 664 08 19.


Nie dla młodych?


Wałbrzyska oferta wywołała zainteresowanie studenta prawa, Pawła Meringa, piszącego na blogu bezprawnik.pl: Szczerze mówiąc, dziwię się, że chętnych na takie mieszkania brakuje. Zazwyczaj jest na odwrót — lokali jest za mało. Program Mieszkanie Plus jest swego rodzaju koniem trojańskim. [...] Sam, jako osoba młoda, niegdyś, w ramach swoistego testu, planowałem złożyć wniosek o takie mieszkanie. Jestem studentem, kawalerem, trochę pracuję, pobieram stypendium — nic nadzwyczajnego. Mieszkam jednak w okolicy Trójmiasta, gdzie chętnych jest o wiele więcej, niż mieszkań. Po złożeniu zapytania o warunku programu odezwano się do mnie telefonicznie. Miła pani na infolinii wyjaśniła mi w najdelikatniejszy możliwy sposób, że program nie jest skierowany do mnie. [...] Mam nadzieję, że nie zabrzmi to niestosownie, ale im więcej mam dzieci (w szczególności niepełnosprawnych) i im niższe są moje dochody, tym większą mam szansę na uzyskanie lokalu. Niestety, ludzie młodzi, którym tak agresywnie przedstawiano założenia programu Mieszkanie Plus, de facto w wielu lokalizacjach nie mogą liczyć na lokal. 


Rodzina z dziećmi


Na wałbrzyskie mieszkania podczas zimowego naboru zgłosiło się 251 chętnych najemców, jednak wkrótce ilość chętnych spadła poniżej liczby mieszkań - i poniżej setki. Wtedy inna blogerka, pani Agnieszka, mieszkanka Strzegomia, napisała:

Sprawdziłam kryteria i prawdopodobnie nasza rodzina te kryteria mogłaby spełnić. Mąż ma umowę o pracę w wałbrzyskiej firmie, mamy dwójkę dzieci, mąż jest niepełnosprawny, ja mam umowę na stałe w pracy. Nie mam ukończonych 35 lat i pobieramy jedno 500+. Dodatkowo trzeba podać we wniosku wszystkie zobowiązania finansowe. Badana jest zdolność czynszowa, a ta musi być gruba…. W tym momencie posiadamy zobowiązania finansowe, więc zdolności czynszowej zapewne byśmy nie przeszli. Według kalkulatora czynszowego zamieszczonego na rządowej stronie internetowej, moglibyśmy uzyskać dwupokojowe mieszkanie. Pod jednym warunkiem – doszlibyśmy do własności mieszkania po 30 latach. A teraz najważniejsze, czyli cennik czynszów. Tak jak wizualizacja mieszkań robi wrażenie, tak cennik czynszów dosłownie zwala z nóg. [...]

Wynajęcie Mieszkania Plus z opcją dojścia do własności kosztuje miesięcznie 24 zł za metr kwadratowy bez kosztów eksploatacyjnych.
My mamy rodzinę 2+2. Przydałoby się co najmniej mieszkanie dwupokojowe:

47, 66m2 * 24 zł = 1143 zł 84 grosze miesięcznie przez 30 lat plus opłaty eksploatacyjne.

Gdybyśmy zechcieli jednak spłacać 3-pokojowe mieszkanie? Wychowujemy dziewczynkę i chłopca:

73, 52m2 * 24 zł= 1764 zł 48 groszy miesięcznie przez 30 lat plus opłaty eksploatacyjne: ogrzewanie, woda, energia, śmieci.

W programie Mieszkanie Plus można dojść do własności w ciągu 20/ 25 lub 30 lat. Przeliczmy teraz, ile zapłacimy przez ten czas za mieszkanie inwestorowi oraz miastu.

20 lat = 240 miesięcy,     25 lat = 300 miesięcy,  30 lat= 360 miesięcy


Przeczytałam komentarze ludzi, którzy mieszkają w wynajętych mieszkaniach, a w Mieszkaniu Plus upatrywali szansę na własny kąt. Te komentarze nie są optymistyczne. Cena 24 zł za metr kwadratowy bez opłat eksploatacyjnych jest nie do przejścia dla „zwykłych zjadaczy chleba” zwłaszcza, że często dochodzą kolejne wydatki: dojazd do pracy, niania lub umeblowanie tegoż mieszkania.

Jednak jest dobra wiadomość. Państwo do tych mieszkań będzie dopłacać! Najpierw jednak należy podpisać umowę na mieszkanie z miastem, a następnie spełnić kryteria tych dopłat do czynszu (blog Rodzina na Kredyt).


Za i przeciw

Przeglądając inne internetowe opinie, można stwierdzić, że ci, którzy mieszkają na Husarskiej, skarżą się na zbyt małą liczbę miejsc parkingowych i śmietników, a ci, którzy chcieliby tam mieszkać, na zbyt wysokie czynsze, w obliczu których lepiej pozostać przy wynajmie lub szukać mieszkania na rynku wtórnym - i na wyśrubowane kryteria naboru oraz przydzielania dopłat, które to dopłaty zresztą w pewnym momencie mogą się skończyć. Są jednak także zadowoleni, niektórzy już tam mieszkają - cieszą się na przykład, że uniknęli brania kredytu, są wśród nich także osoby samotne. W programie zresztą na bieżąco następują zmiany.


Do kogo kierowany jest program Mieszkanie Plus w 2019 roku?

Jak informują pomysłodawcy programu, mimo zmian, jakie nastąpiły, główna grupa docelowa, do której kierowany jest program, nie uległa zmianie. Mają to być osoby o umiarkowanych dochodach. Głównym warunkiem, który muszą spełnić najemcy, jest brak własności lokalu lub jego części. W ostatnim roku doprecyzowano, aby z programu mogły skorzystać osoby osiągające dochód z tytuły pracy zawodowej, stypendium (studenci) oraz emeryci i renciści. Każdemu kandydatowi zostanie zbadana tzw. zdolność czynszowa na podstawie dostarczonych dokumentów. Zdolność czynszowa uzależniona jest od metrażu mieszkania, o jaki stara się najemca.


Plus w liczbach

Zgodnie z danymi prezentowanymi przez PAP, w ramach programu Mieszkanie Plus powstało do tej pory 867 mieszkań - w Białej Podlaskiej, Jarocinie, Kępnie, Gdyni oraz Wałbrzychu. Trwa nabór na kolejne 42 mieszkania wybudowane w Kępicach, a do programu przystąpiła również Warszawa.
Elementem programu Mieszkanie Plus jest także program dopłat - Mieszkanie na Start. W Białej Podlaskiej już blisko 140 najemców korzysta z dopłat, dzięki którym ich czynsz zmniejszył się od 100 do 300 zł. Z dopłat korzystają również najemcy w Wałbrzychu, gdzie najwyższa dopłata wynosi ponad 400 złotych.


Mieszkanie Plus w Wałbrzychu:
PODZAMCZE HUSARSKA: MOŻNA JUŻ STARAĆ SIĘ O DOPŁATY DO CZYNSZU
WAŁBRZYCH: MIESZKANIE PLUS - NABÓR WNIOSKÓW ZAKOŃCZONY
PODZAMCZE HUSARSKA: JAKIE CZYNSZE I KOGO STAĆ NA MIESZKANIA? (FOTO)
PODZAMCZE-HUSARSKA: KIEDY NOWE DOMY BĘDĄ UKOŃCZONE? (FOTO)
HUSARSKA: WIĘCEJ O 5 NOWYCH BUDYNKACH
KOLEJNE NOWE MIESZKANIA NA PODZAMCZU - JEST UMOWA!Mieszkanie Plus w powiecie wałbrzyskim:

JEDLINA-ZDRÓJ: 42 MIESZKANIA W PROGRAMIE MIESZKANIE PLUS (FOTO)
SZCZAWNO-ZDRÓJ: MIESZKANIE PLUS - ILE LOKALI POWSTANIE?
DWA NOWE BUDYNKI I 82 MIESZKANIA - GDZIE? (WIZUALIZACJE)
KOLEJNA GMINA PRZYMIERZA SIĘ DO PROGRAMU MIESZKANIE PLUSOpr. MS, wsp. ELW
Foto: Magdalena Sakowska