Znamy coraz więcej szczegółów nowej rewolucji śmieciowej, która czeka nas już za kilka tygodni. Będzie zatem o nowych śmieciarkach, pojemnikach, cenach, fotopułapkach - i czipach.


Taniej pewnie nie, ale może nie drożej?

O przygotowaniach miasta do dużych zmian i do przejęcia gospodarki odpadami pisaliśmy już w maju WAŁBRZYCH: CZEKA NAS KOLEJNA REWOLUCJA ŚMIECIOWA? Pod koniec lipca pojawiły się sygnały, że miasto może oskarżać firmę Alba o nieprawidłowości i zarządzi kontrole: WAŁBRZYCH: CZY ODBIORCA ODPADÓW NARUSZYŁ PRZEPISY? Na ostatniej sesji rady miejskiej i na spotkaniu z mieszkańcami Piaskowej Góry pojawiło się więcej szczegółów nadchodzącej zmiany.

Jak mówił prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej na spotkaniu z mieszkańcami Piaskowej Góry 31 sierpnia, zagospodarowanie odpadów kosztuje miasto rocznie około 30 mln zł, a w ostatnich latach trzeba było dokładać po 7-8 mln zł do tej stawki rocznie, po czym okazywało się, że to nie są odpady Wałbrzycha, tylko Kobierzyc i innych gmin.

- Tak to jest, jak się zatrudnia firmy zewnętrzne. Chcę tak zrobić, żebyśmy nie dopłacali w ogóle. Państwo mi przysyłają zdjęcia nieopróżnionych pojemników, ja dzwonię, a w Albie mi odpowiadają, że już późno, pracowników nie ma i nie wywiozą tego, więc chcę, żebyśmy za to sami odpowiadali, żeby było lepiej. Dlatego od 1 listopada sami będziemy odbierać odpady. Wracamy do początku lat 90-tych, kiedy nasze miasto miało niedoskonałą instalację, potem ją wydzierżawiono, sprzedano. Sprawa zagospodarowania odpadów to rzecz trudna, nieprzejrzysta. Nie chcę, żeby mieszkańcy płacili za to 37 zł jak w Jeleniej Górze, albo tak jak w niektórych miastach nawet 50 zł od osoby. Spółka zewnętrzna daje nam jakąś cenę i musi na tym zarabiać. Teraz zajmie się tym MZUK, który ma tak zrobić, żeby się do tego nie dopłacało. Jeśli nic się nie poknoci, to nie przewiduję w najbliższym czasie podwyżki, bo to nam się spina - zapowiada optymistycznie prezydent. 

W tej chwili wałbrzyszanie płacą 27 zł za odpady sortowane i 54 zł za niesortowane. Oczekiwanie, że od 1 listopada będzie mniej, to chyba utopia, ale może tym razem nie będzie drożej? Przy ostatniej zmianie operatora od 1 stycznia 2020 wzrosty opłat były spore. A prezydent zapowiada kolejne zmiany na lepsze.
Nowe, piękne - i białe

- Od 1 listopada będą nowe, piękne samochody, duże, ale będą też małe, do obsługi mniejszych uliczek, bo mieliśmy sygnały, że duże łamią gałęzie, niszczą chodniki, obcierają coś. A te mniejsze będą odbierały na dwie zmiany, żeby mieszkańcy mogli zadzwonić po południu, że jest przepełnienie, i żeby jeszcze ktoś odebrał. Śmieciarki będą całe białe. To wszystko jest oczywiście ryzykowne, bo mogą mi państwo później powiedzieć, że miało być lepiej, a nie jest - przyznał Roman Szełemej.

Mają być też nowe pojemniki na odpady, podobno bardzo nowoczesne, już są w trakcie zakupu od niemieckiej firmy Schaefer. Będą wyposażone w elektroniczne nadajniki.

- Proszę o tolerancję i cierpliwość na okres ich ustawiania przed i po 1 listopada. Przypominam też, że wszyscy musimy segregować śmieci, a na tych, którzy nie chcą, są sposoby. Auta będą miały po cztery kamery, będziemy wiedzieli, kto co wrzucił i do którego kubła, jednak nadal będzie odpowiedzialność zbiorowa. Ale tych procedur, które zmuszają takich ludzi do segregowania, będzie coraz więcej, bo takie są obecnie wymagania stawiane miastom. Przejechałem teraz rowerem przez Niemcy i Holandię i widziałem, że w tych zdyscyplinowanych społeczeństwach pojemniki na śmieci są w większości zamykane na klucz lub kłódkę z łańcuchem, czyli tam zjawisko podrzucania śmieci też istnieje. Często piszą nam państwo, że śmieci podrzuca ta konkretna piekarnia, ten sklep. Będziemy instalować specjalne fotopułapki, kamery, w większym zakresie. Już to robimy - zapowiadał prezydent. A tak wygląda biała śmieciarka na prezentacji jednej z firm:
Tyle będzie pojemników, tyle czipów...

MZUK też przygotowuje się do działania. Właśnie powtórzył przetarg na system monitoringu zbierania i transportu odpadów komunalnych. Przedmiot zamówienia obejmuje:

- dostawę 20 500 sztuk transponderów/chipów/tagów do samodzielnego montażu przez personel zamawiającego po przeszkoleniu przeprowadzonym przez wykonawcę (10 osób plus 16 kierowców pojazdów specjalistycznych),

- dostawę, montaż i uruchomienie systemu monitoringu RFID zbierania odpadów w 8 pojazdach specjalistycznych;

- dostawę i montaż systemu kontroli pracy silnika, stanu paliwa, tankowania paliwa, zużycia paliwa, lokalizacji położenia pojazdu,

- dostawę 1 urządzenia do inwentaryzacji pojemników i wypożyczenie 1 urządzenia do inwentaryzacji pojemników.

Odpady będą zbierane i transportowane 8 pojazdami typu śmieciarka – 6 z napędem benzynowym – duże o pojemności 21-24 m3, w tym dwie śmieciarko-myjki, 2 z napędem gazowym – małe o pojemności ok. 6 m3. Termin składania ofert minie 8 września.Drugi przetarg obejmuje sukcesywny transport pustych nowych pojemników na odpady z terenu przy ul. Armii Krajowej 82 i rozwożenie ich na terenie Wałbrzycha do wskazanych lokalizacji. Ogólna szacowana ilość pojemników do rozwiezienia wynosi 19 772 sztuk, z czego 2501 to stulitrowe pojemniki do gniazd selektywnej zbiórki odpadów. Tu firmy mogą się zgłaszać do 6 września.

Wcześniej ogłoszono też przetarg na dostawę worków w kolorach żółtym, niebieskim, zielonym i brązowym z taśmą ściągającą do selektywnej zbiórki odpadów na terenie gminy Wałbrzych w ilości 620 000 sztuk. W czerwcu unieważniono przetargi na wynajem pojemników na odpady na okres czterech lat, ponieważ wpłynęła jedna oferta przekraczająca planowaną kwotę 4,5 mln zł o połowę oraz na czteroletni wynajem śmieciarek, bo nie wpłynęła żadna oferta. Obecnie, już po kolejnym przetargu, ma się pojawić w październiku osiem wymienionych wyżej samochodów mniejszych i większych.Czytaj też:
WAŁBRZYCH: OTO NOWA INSTALACJA PRZETWARZANIA ODPADÓW (FOTO)
ŚMIECI - BĘDZIE NOWA INSTALACJA I MNIEJSZE ZAMIESZANIE
WAŁBRZYCH: PREZYDENT - RADYKALNY KONIEC Z PLASTIKIEM!
WAŁBRZYCH: CO SIĘ MOŻE ZMIENIĆ W NASZYCH POJEMNIKACH NA ŚMIECI?
WAŁBRZYCH: URZĄD MIASTA ZAOSTRZA POLITYKĘ W SPRAWIE ŚMIECI
WAŁBRZYCH: KONIEC TOLERANCJI DLA OSZUSTÓW ŚMIECIOWYCH
WAŁBRZYCH: UWAŻAJ, CO WYRZUCASZ DO ŚMIECI


RATUSZ W SPRAWIE ZMIANY ODBIORCY ODPADÓW
NOWY ODBIORCA WAŁBRZYSKICH ŚMIECI JUŻ WKRÓTCE
SYPIĄ SIĘ MANDATY ZA ŚMIECIMagdalena Sakowska
Foto archiwalne ilustracyjne: Magdalena Sakowska
Film: Stal-Tychy