40-letniego mężczyznę z sądowym zakazem prowadzenia pojazdów zatrzymali w środę późnym wieczorem wałbrzyscy policjanci. To pierwszy w tym roku kontrolowany kierujący, który popełnił tego typu przestępstwo po wejściu w życie nowych przepisów. Jaki jest teraz wymiar kary za nie? Czy więzienia będą się wypełniać takimi jak on?

Jeździł bez uprawnień. Co teraz?

40-letni wałbrzyszanin to pierwszy przestępca drogowy, który w 2022 roku poruszał się samochodem bez prawa jazdy i został zatrzymany przez policję. Mężczyznę zatrzymała po godzinie 23:30 prewencja pierwszego komisariatu, kiedy jechał ul. Jarzębinową w Szczawnie-Zdroju. Funkcjonariusze ustalili, że wyrokiem sądowym z 2018 roku mężczyzna ma orzeczony zakaz kierowania pojazdami.

Policja przypomina, że po wprowadzonych zmianach w Kodeksie wykroczeń osoby, które wsiadają za kierownice swoich pojazdów nie mając do tego wymaganych uprawnień, tak jak to miało miejsce również dzisiaj podczas jednej z kontroli drogowych przy ul. Armii Krajowej. Taki "kierowca" nie otrzyma już teraz mandatu..., jak to miało miejsce do 31 grudnia 2021. Co na to przepisy?

W przypadku zatrzymania do kontroli drogowej na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu kierującego pojazdem mechanicznym np. samochodem, który nigdy nie posiadał uprawnień, funkcjonariusze nie wystawią już mandatu karnego, a sporządzą dokumentację do sądu, który to natomiast orzeka w stosunku do kierującego zakaz kierowania pojazdami. To z kolei oznacza, że w przypadku kolejnego spotkania z policjantami na drodze, osoba odpowiada już za przestępstwo, nie za wykroczenie.
Wyjątkiem jest sytuacja, w której na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu kierujący prowadzi pojazd inny niż mechaniczny np. rower, czy pojazd zaprzęgowy, nie mając do tego uprawnienia. Podlega on wtedy karze grzywny do 1500 złotych.

Przypominamy natomiast, że za jazdę pomimo cofniętych uprawnień - w związku np. z wcześniejszym kierowaniem samochodem w stanie nietrzeźwości lub po przekroczeniu limitu punktów karnych - kierującemu grozi kara pozbawienia wolności do lat 2, a dodatkowo przez sąd wydawany jest obligatoryjny wieloletni zakaz kierowania pojazdami. W przypadku prowadzenia pojazdu po wydaniu przez sąd zakazu, sprawca może trafić do więzienia na 5 lat, a sąd dodatkowo może zastosować karę dożywotniego zakazu kierowania pojazdami.


O zaostrzeniu KW przekonali się w ostatnich dniach również kierujący przekraczający dozwoloną prędkość: Wałbrzych: Już pierwsi 'szczęśliwcy' z wyższymi mandatami

Polecamy:
Rozporządzenie zaostrzające kary. Mandaty drogowe w górę!


oprac. ELW
KMP Wałbrzych