Po sąsiedzku właśnie rozstrzygnięto przetarg na dostawę pierwszych autobusów elektrycznych. Sprawdziliśmy, czy będą obsługiwały linię do Wałbrzycha.

Wygrało Volvo

- W wyniku dogłębnej analizy nadesłanych ofert, dostawcą pierwszych autobusów elektrycznych dla Świdnicy będzie szwedzka firma Volvo. Koszt dwóch 12-metrowych autobusów Volvo to 5 606 340,00 zł brutto - informuje Witold Tomkiewicz, rzecznik świdnickich spółek miejskich.

Przypominamy że świdnickie MPK ogłosiło wiosną przetarg na zakup dwóch autobusów elektrycznych objętych dofinansowaniem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach drugiego naboru w programie priorytetowym Systemu Zielonych Inwestycji - Gepard. Wsparcie ma formę dotacji w wysokości do 60% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia i pożyczki w wysokości do 100% różnicy pomiędzy wartością kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia a dotacją. MPK Świdnica otrzyma na ten cel 2,92 mln złotych dotacji i 1,94 mln złotych niskooprocentowanej pożyczki.


Kiedy wyjadą na ulice?

Zgodnie z warunkami przetargu, elektryki pojawią się na ulicach Świdnicy w kwietniu 2020 roku. Jak informuje MKP Świdnica nowa flota będzie obsługiwać 2 linie miejskie – linię nr 1 i nr 6. Zapytaliśmy, czy jest też szansa na to, by pojawiły się one na linii 31A - ze Świdnicy przez Świebodzice do Wałbrzycha. - Minimum przez pierwsze 5 lat będą one jeździły jedynie po Świdnicy - wyjaśnia Tomasz Kurzawa, prezes MPK Świdnica, ale nie wyklucza, że w kolejnych latach najnowszy nabytek spółki wyruszy również na inne trasy, nawet poza miasto. Będzie to zapewne logistyczne wyzwanie.  

Miasto będzie mieć dwa 12-metrowe autobusy elektryczne, nowocześnie i komfortowo wyposażone. Wcześniej zakupiło dziewięć Solarisów, które w lipcu 2018 roku rozpoczęły przewozy na terenie Świdnicy i gmin obsługiwanych.
Poza autobusami Volvo spółka zakupuje również dwustanowiskową stację ładowania typu plug-in, do długiego ładowania podczas postoju nocnego w zajezdni oraz jedną stację szybkiego ładowania typu pantograf, która ma „doładowywać” elektryki w połowie dnia ich dziennej pracy, by w ten sposób wydłużyć ich dzienny zasięg. Oba procesy ładowania odbywać się będą na terenie zajezdni MPK przy ul. Inżynierskiej. 

Wałbrzyskie spółki miejskie też stawiają na elektryki:
WAŁBRZYCH: SPÓŁKA MIEJSKA ZAKUPI POJAZD ELEKTRYCZNY!
WAŁBRZYCH: AUTOBUSY ELEKTRYCZNE - GDZIE I KIEDY NAJSZYBCIEJ?

Przeczytajcie też:
WAŁBRZYCH - ŚWIDNICA: LINIA 31A RUSZA PRZEZ PODZAMCZE
LINIA 31A WAŁBRZYCH - ŚWIDNICA: ZMIANY OD 9 GRUDNIA [ROZKŁAD JAZDY]
LINIA 31A: WIĘCEJ KURSÓW, PRZYSTANEK I PUNKT SPRZEDAŻY [ROZKŁAD]

LINIA 31A STARTUJE - ZNAMY SZCZEGÓŁY!
RUSZA NOWA LINA 31A: ŚWIDNICA - WAŁBRZYCH [ROZKŁAD]
CZY POWRÓCI POŁĄCZENIE ŚWIDNICA - WAŁBRZYCH?oprac. ELW
fot. ilustracyjne- autobus elektryczny marki Volvo - strona producenta