17 stycznia 2022 podczas konferencji prasowej ministra zdrowia szef tego resortu przyznał, że liczba zakażeń nowym wariantem wirusa - Omikronem - wzrosła do 20% i stale rośnie. Przedstawione trzy prognozy dotyczące szczytowego momentu trwającej właśnie piątej fali przerażają.

Minister Adam Niedzielski zaznaczył, że piąta fala pandemii w naszym kraju jest już rzeczywistością. Liczba zachorowań ponownie zaczęła rosnąć, a procentowy udział w nich bardzo zaraźliwego wariantu Omikron w ostatnich dniach wzrosła z ok. 10% do 20%. Minister przedstawił też symulacje przebiegu tej fali według trzech ośrodków badawczych.

- Scenariusz pierwszy mówi o tym, że szczytowe wzrosty zakażeń nastąpią w połowie lutego i wówczas według przewidywań może dochodzić do wykrywania 60 tys. nowych przypadków koronawirusa dziennie.

- Scenariusz drugi mówi o tym, że już na przełomie stycznia i lutego dziennie może dochodzić do 120 tys. nowych zakażeń. To wówczas wg tego scenariusza nastąpi szczyt fali.

- Trzeci ośrodek wskazał ministerstwu dwa warianty możliwego przebiegu piątej fali wskazując jej szczytowe wzrosty na okres od połowy lutego do marca. Wówczas - wedle analizy - może dochodzić nawet do 100 - 140 tys. nowych zakażeń dziennie. 

Minister wskazał, że zgodnie ze wstępnymi danymi cząstkowymi już jutro (18 stycznia) może być ponownie przekroczona bariera 20 tys. nowych zakażeń. Niedzielski ocenił, że piąta fala będzie o tyle trudna, że wchodzimy w nią zaraz po fali czwartej z zajętymi w dużej mierze oddziałami covidowymi.

Tym scenariuszom nie towarzyszą jednocześnie żadne decyzje dotyczące możliwych sposobów ograniczenia transmisji wirusa.Raport odnośnie zakażeń
KORONAWIRUS WAŁBRZYCH I REGION: PRZEBIEG EPIDEMII DZIEŃ PO DNIU 6 [LICZBY I WYDARZENIA]

Omikron "wgra" odporność długoterminową; to nas uodporni na kolejne warianty
75 proc. polskich studentów zaszczepiło się przeciwko COVID-19
Od 1 lutego certyfikat covidowy będzie ważny 9 miesięcy
Wałbrzych COVID-19 - sytuacja dramatyczna, mnóstwo zgonów
Pierwszy przypadek wariantu omikron w Polscefot. ilustracyjne
oprac. ELW