Dwóch pierwszych mieszkańców regionu wałbrzyskiego przeszło dziś, 19 stycznia, w Zakładzie Endoskopii Zabiegowej Specjalistycznego Szpitala im. dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu nowego typu zabieg żołądka. Wałbrzyski ośrodek jako drugi w Polsce przeprowadził zabiegi endoskopowego leczenia otyłości. To mało inwazyjna szansa dla osób otyłych na całkowite wyleczenie.

- Wykonaliśmy dzisiaj jako drugi szpital w Polsce zabieg polegający na zmniejszeniu objętości żołądka przy użyciu szwów u pacjentów z patologiczną otyłością. Zabiegi wykonane zostały wyłączenie metodą endoskopową, bez otwierania jamy brzusznej, bez stosowania laparoskopów, całkowicie wewnątrz żołądkowo przez ustnie - wyjaśnia Artur Raiter z Zakładu Endoskopii Zabiegowej Szpitala im. dra A. Sokołowskiego w Wałbrzychu. Wałbrzyski lekarz był obecny również podczas pierwszej polskiej operacji endoskopowej zmniejszania żołądka w Szpitalu Miejskim im. Franciszka Raszei w Poznaniu.

Doktor Reiter pierwsze wałbrzyskie operacje
przeprowadził pod bezpośrednim nadzorem doświadczonego dr Gontranda Lopez Navy z Uniwersyteckiego Szpitala w Madrycie. Dr G. Lopez-Nava jest jednym z bardziej doświadczonych specjalistów w Europie i na świecie w endoskopowych technologiach otyłości, wykonuje on w Madrycie dziennie kilka takich operacji.Endoskopowe zmniejszeniu objętości żołądka przeszli dwaj pierwsi pacjenci z regionu wałbrzyskiego z przewlekłą otyłością
i uzyskali szansę na trwałe pożegnanie z nadmierną masą ciała. - Zabieg trwa 60 - 90 minut i pozwala na skrócenie rekonwalescencji do minimum - pacjenci mogą być wypisani ze szpitala dzień po zabiegu, a przez mniejszą ingerencję zmniejsza się też możliwość wystąpienia u nich powikłań. To przełomowa metoda, która nie zmienia anatomii, ale daje szansę na zmianę stylu życia. Zakładane metodą endoskopową przez gardło szwy zmniejszające żołądek o 75-80% utrzymują się przez jakiś czas, a po 2-3 latach żołądek wraca do dawnej postaci. Jednak pacjenci leczeni w ten sposób w tym okresie wracają do normalnej wagi - wyjaśnia Raiter.

Polscy lekarze z Poznania i Wałbrzycha nabywali nowe umiejętności podczas zagranicznych szkoleń m.in. w Strasburgu. Wałbrzyski szpital dysponuje też najwyższej klasy endoskopami do ich przeprowadzenia. Rocznie wykonywanych jest w Wałbrzychu ok. 5 tys. zabiegów endoskopowych, od dziś również zabiegów bariatrycznych. Pacjenci skierowani na zabieg zmniejszenia żołądka mają odpowiednio wysokie BMI, a za sobą niepowodzenia innych typów leczenia.
W regionie na zabiegi leczenia otyłości metodą laparoskopową oraz sposobami chirurgicznymi czekają w kolejkach setki pacjentów. Dzięki najwyższej klasy specjalistom można ich leczyć nieinwazyjnie - endoskopowo, ale metoda ta jest droga. Koszt jednej operacji przy użyciu tej technologii i sprzętu kosztuje kilkadziesiąt tys. zł, NFZ refunduje za leczenie jednego takiego pacjenta ok. 11 tys. zł.
 
Metoda endoskopow
a stosowana jest powszechnie w Hiszpanii, zabiegi endoskopowego leczenia otyłości wykonywane są też na mniejszą skalę również w Wielkiej Brytanii, Niemczech i USA.

Zobacz też:
WAŁBRZYSKI SZPITAL: NOWOCZESNY SPRZĘT NA ODDZIALE NEONATOLOGICZNYM [FOTO]
WAŁBRZYCH: SZPITAL INWESTUJE W ODDZIAŁ RATUNKOWY
SZPITAL IM. SOKOŁOWSKIEGO BĘDZIE SIĘ ROZBUDOWYWAŁ
WAŁBRZYCH: POGOTOWIE RATUNKOWE MA NOWE KARETKI (FOTO)

BURZLIWA HISTORIA WAŁBRZYSKIEJ NEFROLOGII (ZDJĘCIA)

NOWE KARETKI POGOTOWIA. TAKICH W MIEŚCIE NIE BYŁO! [FOTO]

DAWNY SZPITAL NA GAJU PONOWNIE NA SPRZEDAŻ [FOTO]

Elżbieta Węgrzyn
fot. Artur Burdek