Ponad 1,5 mln zł dotacji celowej przeznaczonej na specjalistyczny sprzęt medyczny Ministerstwo Zdrowia wsparło wałbrzyskich lekarzy ze Szpitala im. dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu, gdzie leczone są dzieci z całego regionu wałbrzyskiego.

Wałbrzyski szpital już spożytkował pieniądze przekazane mu środków budżetowych z  Ministerstwa Zdrowia. - Dotacja w wysokości ponad 1,5 mln zł została przeznaczona na zakup bardzo wysoko specjalistycznego sprzętu neonatologicznego do ratowania naszych najmniejszych pacjentów - mówi Mariola Dudziak, dyrektor Specjalistycznego Szpitala im. dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu. Zgodnie z danymi wałbrzyskiego szpitala na Oddział Neonatologii i Patologii Noworodków i Niemowląt w Wałbrzychu trafia rocznie ok. 500 małych, ciężko chorych pacjentów z całego regionu wałbrzyskiego. Liczba ta też sukcesywnie wzrasta.


Nowocześnie na pediatrii

O nowoczesny sprzęt wzbogaciły się oddziały pediatryczne w placówce szpitalnej na ul. Batorego w Wałbrzychu. - Jeżeli opieka nad dzieckiem ma być dobra, to muszą być zachowane trzy rzeczy: ludzie, sprzęt i serce. Bardzo się cieszymy z tego serca, bo z ministerstwa otrzymaliśmy takie środki, które pozwolą nam zmienić oblicze tej pomocy i podwyższyć jej poziom. Ten sprzęt zmienia diagnostykę i całe postępowanie szpitalne z dziećmi - mówi dr Jacek Sokołowski, ordynator Oddziału Neonatologii i Patologii Noworodków i Niemowląt. Na dostarczonym sprzęcie wałbrzyski szpital już pracuje, zwiększył on komfort diagnostyki i leczenia najmniejszych pacjentów. 

Wałbrzyski oddział neonatologiczny otrzymał:
- 6 nowoczesnych inkubatorów z monitorami wskazującymi bieżący stan małego pacjenta, utrzymują też odpowiednią temperaturę i wilgotność, poprzednie inkubatory wymagały już wymiany;
- 2 podgrzewane stoliki resuscytacyjne,
- jeden z najnowocześniejszych ultrasonografów na świecie,
- mobilny rentgen cyfrowy tym cenniejszy, że może być używany poza pracownią RTG,
- aparat do zintegrowanego EEG pozwalający na obserwację dzieci skrajnie niedotlenione, pozwala zdiagnozować ewentualne uszkodzenie układu nerwowego - jego rozmiar i trwałość.

Ordynator jest też zadowolony z tego, że na oddziale pojawiają się młodzi lekarze. - Mamy dwóch rezydentów, świeżych specjalizantów z pediatrii dzięki pomocy dyrekcji i urzędu miasta, który wspiera nas staraniami i pomocą mieszkaniową - dodaje Sokołowski.


Miasto i województwo dla szpitala

Obecny na spotkaniu wicewojewoda podkreślił rolę przyjętej we wrześniu 2017 specustawy w podnoszeniu jakości i dostępności świadczeń opieki zdrowotnej - Do środków ponad budżetowych dopisaliśmy kwotę 282 mln zł. Na oddziały neonatologiczne o trzecim stopniu referencyjności trafiło ponad 60 mln w skali kraju, pozostałe 64 również na oddziały pediatrii, onkologii i chirurgii. Wojewodowie wesprą też regiony tzw. dentobusami za kwotę 24 mln zł. 134 mln trafią do budżetu wojewodów na gabinety profilaktyki zdrowotnej - wylicza wicewojewoda Kamil Zieliński i zaręcza, że w tym rozdaniu skorzysta również nasze miasto. 

- To swoisty "drugi oddech" oddziałów pediatrycznych. Kilkanaście lat temu przeprowadzaliśmy się do tego budynku po zamknięciu ośrodków pediatrycznych na Gaju. To miejsce było dobrze wyglądające, dobrze utrzymane i miało całkiem dobry nowoczesny sprzęt. Regularnie też ośrodek wałbrzyski otrzymuje nowy sprzęt, chodzimy z panem doktorem i co roku na Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy zachęcamy do zbiórki i też zbieramy pieniądze. Jednakże to wszystko się zużywa technologicznie i leczy setki dzieci - mówi Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha i lekarz. Prezydent podkreślał też wagę wzmocnienia wałbrzyskiej kadry lekarskiej, miasto zapewniło mieszkaniowe wsparcie dla rezydentów. 

Czytaj też:
WAŁBRZYCH: SZPITAL INWESTUJE W ODDZIAŁ RATUNKOWY
SZPITAL IM. SOKOŁOWSKIEGO BĘDZIE SIĘ ROZBUDOWYWAŁ
WAŁBRZYCH: POGOTOWIE RATUNKOWE MA NOWE KARETKI (FOTO)


BURZLIWA HISTORIA WAŁBRZYSKIEJ NEFROLOGII (ZDJĘCIA)

Elżbieta Węgrzyn