Dobre samopoczucie o poranku zależy w dużej mierze od jakości naszego snu. Podczas snu nasz umysł oczyszcza się z negatywnych myśli, a ciało z toksyn. Wyspani tryskamy energią i jesteśmy bardziej zmotywowani do działania. Zaburzenia snu czy bezsenność to problem, z którym boryka się wielu z nas. Prawidłowa higiena snu uzależniona jest od wielu czynników. Począwszy od odpowiedniego materaca i poduszki, po pozycję, w jakiej śpimy.

1. Pozycja na wznak, czyli na plecach

Materac powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb użytkownika. Informacje o najlepszych materacach z kokosem znajdziesz tutaj: https://materacewalbrzych.pl/najlepsze-materace-z-kokosem. Poniżej zaś prezentujemy 3 pozycje, w których najlepiej spać. Ułożenie ciała na wznak uznawane jest za najzdrowszą z pozycji do snu. Dlaczego? Ponieważ mięśnie kręgosłupa i karku znajdują się w naturalnej dla siebie pozycji. Ręce i nogi mamy wtedy wyprostowane, a głowa jest lekko uniesiona do góry. To sprawia, że lepiej się nam oddycha. Krew może swobodnie krążyć, dzięki czemu nie drętwieje nam ciało, a narządy wewnętrzne są odpowiednio natlenione. Spanie na plecach polecane jest w szczególności osobom, które borykają się z bólem kręgosłupa i karku. Osoby cierpiące na bezdech senny i astmę powinny jednak unikać tej pozycji z powodu ryzyka wystąpienia niedotlenienia. Pozycja ta może również potęgować chrapanie. 


2. Pozycja na boku

Spanie na boku z wyprostowanymi lub lekko podkurczonymi nogami to kolejna polecana pozycja. Mięśnie kręgosłupa i karku są wtedy rozluźnione, a wyprostowane nogi sprawiają, że narządy wewnętrzne nie są ściśnięte. Za sprawą takiego ułożenia ciała zmniejsza się ryzyko cofania kwasów żołądkowych. Jest to zatem pozycja dedykowana osobom zmagającym się z refluksem żołądkowym lub zgagą. Zaleca się ją również kobietom w ciąży, które skarżą się na mdłości. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że spanie na lewym boku może powodować nacisk na serce i aortę. Gdy z kolei śpimy na prawym boku, uciskamy wątrobę. Dobrze zatem dokonać w czasie snu zmiany boku, na którym leżymy, aby czuć się w pełni komfortowo

3. Pozycja rozgwiazda

Następną rekomendowaną pozycją do snu jest pozycja rozgwiazdy. Nazywa się ją w ten sposób z powodu rozłożenia kończyn na kształt rozgwiazdy. Leżymy na plecach, nogi są lekko rozchylone, a ręce uniesione do góry i lekko zgięte w łokciach. Pozycji tej można przypisać wszystkie plusy spania w pozycji na wznak. Dodatkowo charakteryzuje się zmniejszonym naciskiem na kręgi w odcinku lędźwiowym. Niektóre osoby mogą jednak odczuwać drętwienie rąk. Trzeba też pamiętać, że pozycja ta sprzyja chrapaniu. Jak spać?

To w jakiej pozycji śpimy ma ogromny wpływ na jakość naszego wypoczynku. Nieprawidłowa pozycja do snu może stać się przyczyną wielu schorzeń. Może bowiem powodować bóle głowy, nadmierne napięcie mięśniowe i zwiększa ryzyko wystąpienia bezdechu. Nieodpowiednia jakość snu przekłada się na obniżenie odporności i zaburzenia koncentracji. Minusów jak widać jest wiele, dlatego pamiętajmy, aby zadbać o odpowiednią higienę snu. Właściwa pozycja do snu, prawidłowo dobrany materac i poduszka wpłyną na jego poprawę. Rano wstaniemy wypoczęci i gotowi do działania. Nie wiesz, jaki materac wybrać? Sprawdź ofertę materacy renomowanego producenta Hilding Anders na stronie https://abcsnu.pl/37-materace-100x200, które możesz zakupić także na: https://sleepinghouse.pl/140-materace-100x200. Dzięki wygodnemu materacowi zapomnisz o bólu pleców, a sen stanie się jeszcze przyjemniejszy.