
| Źródło: Specjalistyczny Szpital im. A. Sokołowskiego (profil społecznościowy)
Wałbrzych: pierwsza taka rekonstrukcja piersi

W czwartek 22 marca na Oddziale Chirurgii Onkologicznej wykonano pierwszą rekonstrukcję piersi z usytuowaniem implantu na mięśniu piersiowym. Jest to metoda szczególnie przydatna u kobiet chcących zachować pełną funkcjonalność ręki po stronie operowanej. Wałbrzyscy lekarze pod kierownictwem dr Pawła Pyki jako jedni z pierwszych w Polsce użyli do tego zabiegu specjalnej siatki wchłanialnej.
- W klasycznych metodach implant silikonowy umieszcza się pod odcięty wcześniej mięsień piersiowy większy. Może to jednak powodować problemy w funkcjonowaniu ręki. W metodzie prepectoralnej implant umieszcza się na mięśniu bez odcinania go. Dzięki temu unikamy problemów z funkcjonowaniem kończyny górnej po operowanej stronie - powiedział dr Paweł Pyka. Problemem było to, czym pokryć silikonową protezę ponieważ nie można jej zostawić pod skórą - powoduje to bardzo nieprzyjemne komplikacje.
Z pomocą lekarzom przyszły nowe technologie dzięki którym powstały tzw. macierze bezkomórkowe czyli materiał pochodzenia zwierzęcego, ale bez obcych komórek (np świńska skóra), którym można pokryć implant, aby ochronić skórę pacjentki. Tyle tylko,że taka macierz jest bardzo droga i niestety może powodować powikłania pooperacyjne. Dlatego stworzono siatki syntetyczne, które mogą zastąpić materiał biologiczny. I właśnie jedna z takich siatek została użyta w Wałbrzychu do wykonania rekonstrukcji piersi techniką prepectoralną. Zaletą tej siatki jest niewątpliwie: brak powikłań charakterystycznych dla materiałów biologicznych, czas podtrzymywania implantu pół roku, całkowita resorpcja (zniknięcie z organizmu) po tym okresie i cena - kilkakrotnie niższa od materiałów biologicznych. Zabieg przeznaczony jest dla pacjentek po usunięciu piersi przy chorobie nowotworowej. Kwalifikacja odbywa się w sposób indywidualny w zależności od stanu tkanek.
W październiku ubiegłego roku w wałbrzyskim szpitalu odbyły się warsztaty, na które przyjechali lekarze z kilku polskich miast. Na nich po raz pierwszy podczas podskórnej mastektomii dokonano wszczepienia całkowicie wchłanialnej siatki syntetycznej (Serasynth mesh) wzmacniającej mięsień pokrywający implant. Była to pierwsza w Polsce i trzecia w Europie operacja z wykorzystaniem tego materiału. Poprzednie odbyły się w ośrodku testowym firmy Serag w Greifswaldzie i na uniwersytecie w Kolonii. Warsztaty prowadził wtedy dr Przemysław Jasnowski, chirurg onkolog z Częstochowy.
Czytaj też:
WAŁBRZYSKI SZPITAL WAŻNYM OŚRODKIEM W LECZENIU RAKA PIERSI
Opr. MS
Foto użyczone: Specjalistyczny Szpital im. A. Sokołowskiego (profil społecznościowy)
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj