Pisaliśmy już o różnych bardziej i mniej niezwykłych zwierzętach w naszym mieście i jego okolicach - a czy wszyscy wiedzą, że żeby podziwiać pasącego się bizona, nie trzeba jechać na amerykańskie prerie ani do ogrodu zoologicznego?


Samica bizona jest własnością hodowcy bydła z Rybnicy Leśnej. Na ogromnym pastwisku za domem spokojnej starości zajmującym budynek dawnej restauracji "Darz Bór" spaceruje sobie razem z krowami. Gdy ma się więcej szczęścia i akurat podejdzie bliżej drogi z Wałbrzycha do Rybnicy i na Andrzejówkę, można zrobić jej zdjęcia.Jak powiedzieli nam mieszkańcy wsi, kiedyś jakiś cyrk pozbywał się zwierząt i trafiły do pana Zygmunta. Były tam trzy bizony, w tym wielki byk, świnki wietnamskie i jeszcze inne zwierzęta. Było to ponad 10 lat temu, kiedyś miały też młode, teraz jest jeden bizon. Rzem z pozostałym bydłem każdego roku wychodzi na pastwiska.Historia gatunku bizona jest smutna, kiedyś te zwierzęta masowo zasiedlały prerie Ameryki Północnej, stanowiąc główne źródło wyżywienia Indian. Populację tych kuzynów naszego żubra szacowano na około miliona sztuk. Natomiast biali osadnicy zrobili sobie z polowań na bizony ulubiony sport - strzelali do nich nawet ze specjalnych pociągów, a potem robili sobie zdjęcia na wielkich stosach czaszek - i pod koniec XIX wieku te majestatyczne czworonogi praktycznie wyginęły w USA. Zostało 541 sztuk. Gatunek uratowało od wyginięcia Amerykańskie Towarzystwo Ochrony Bizona (American Bison Society) dzięki utworzeniu parków narodowych. W latach 90. XX wieku populację bizonów oceniano już na około 20 tysięcy osobników.

Są dwa gatunki bizona: wędrowny preriowy i osiadły leśny. Ten z obyczajów bardziej przypomina żubra. Bizon jest ogromny, większy od krowy byk dorasta do 3 metrów długości, może ważyć nawet ponad tonę i mieć ponad dwa metry w kłębie. Bizonica z Rybnicy Leśnej jest skromniejszych rozmiarów, ale też imponuje wyglądem i ma piękną brązową pelerynę.Jak odróżnić bizona od żubra? Bizon ze względu na obfite owłosienie przodu ciała sprawia wrażenie większego od żubra, ale tył ciała ma niższy i mniejszy. Rogi bizona są krótsze, u nasady cieńsze i silniej zakrzywione, a nos bardziej wypukły. Rogi żubra idą mocniej na boki, jak u krowy. Żubr i bizon są tak blisko spokrewnione, że dają płodne potomstwo, tak zwane żubrobizony. Przodek obu gatunków, bison priscus, pochodził z Azji i żył w plejstocenie także na terenach naszego kraju, a ważył do 2,5 tony.

Czytaj też:
NAUKOWCY LICZĄ WILKI W POLSCE, A U NAS - SĄ NIEDŹWIEDZIE?
WAŁBRZYCH: BORSUK BUSZOWAŁ PO OGRODZIE
WAŁBRZYCH I REGION: W LASACH WILKI I O WIELE ZA DUŻO DZIKÓW
RYŚ I ŻBIK W NASZYCH LASACH?
STADKO DZIKÓW WYSZŁO NA ŚNIADANIE
ZWIERZĘTA Z PARKU KSIĄŻAŃSKIEGO W UKRYTEJ KAMERZE
DZIKI PRZYSZŁY DO TEATRU [FOTO]

LEŚNICY LICZĄ DZIKI
DZIKI RZĄDZĄ W WAŁBRZYCHU?
NOCĄ WAŁBRZYCH TO PRAWDZIWA MIEJSKA DŻUNGLA
WAŁBRZYCH: TAJEMNICZE ZWIERZĘ - WIDZIAŁEŚ JE?
KOLEJNE ZAJĄCE ZAMIESZKAŁY W NASZYCH LASACH
STRAŻ WAŁBRZYCH: RATOWALI BORSUKA, ALE ON SIĘ BRONIŁ

Tekst i foto: Magdalena Sakowska