Za wałbrzyskimi strażakami kolejny pracowity weekend. Wyjeżdżali między innymi na terenie miasta, by pomóc wołającemu o pomoc dziecku i do sąsiadów, bo samochód zderzył się z szynobusem.


Sauna i przerażone dziecko

Intensywny weekend zaczął się dla strażaków w piątek 17 września interwencją w Aqua-Zdroju (WAŁBRZYCH: POŻAR SAUNY W AQUA-ZDROJU). Potem miało miejsce nietypowe zdarzenie na Podzamczu.

- O godz. 19.17 otrzymaliśmy od policji zawiadomienie o dziecku pozostawionym bez opieki, które płakało i wołało o pomoc w jednym z budynków przy ul. Kasztelańskiej. Strażacy dostali się do mieszkania przez otwarte okno przy pomocy drabiny mechanicznej i w tym momencie zjawiła się matka, otworzyła drzwi i zaopiekowała się dzieckiem - relacjonuje Tomasz Kwiatkowski, oficer prasowy wałbrzyskiej straży pożarnej.

Dziecko ma 9 lat, na szczęście nic mu się nie stało. W akcji uczestniczyły dwa zastępy, odbywała się na wysokości kilku pięter.


Uderzył w szynobus, szuka go policja

Sobota 18 września rozpoczęła się dla strażaków od pożaru sadzy w zatkanym kominie w budynku mieszkalnym przy ul. Wrocławskiej, na szczęście całe zdarzenie nie okazało się niebezpieczne. Potem był płonący śmietnik przy ul. Broniewskiego i kolejny pożar sadzy na ul. Bohaterów Getta, na szczęście również niegroźny. Za to wieczorem doszło w regionie do groźnego wypadku, do którego, jak mówi strażak, wyjechała wałbrzyska grupa chemiczna, żeby zneutralizować wyciek paliwa z rozbitego szynobusa. A to relacja Państwowej Komendy Straży Pożarnej w Kamiennej Górze:

W dniu 18.09.2021 roku około godziny 21.00  na przejeździe kolejowym w Lubawce doszło do kolizji szynobusa linii Polska - Czechy, w wyniku której nastąpił wyciek z pojazdu kolejowego.

Samo zdarzenie miało miejsce na przejeździe kolejowym na drodze krajowej nr 5 na wjeździe do Lubawki, jednak motorniczemu udało się odjechać z przejazdu i tym samym nie blokować ruchu na drodze nr 5.

Z informacji uzyskanych na miejscu wynikało, że pojazd, który uderzył w szynobus, oddalił się - czynności w tym zakresie prowadzi policja.

Z uwagi na zagrożenie chemiczno-ekologiczne na miejsce zdarzenia zostali skierowani m.in. strażacy KP PSP Kamienna Góra oraz jednostka chemiczna z Wałbrzycha. Na szczęście w wyniku zdarzenia nikt nie doznał obrażeń.

Wkrótce po tym wydarzeniu wybuchł pożar kamienicy na świdnickim Rynku (WAŁBRZYCH REGION: POŻAR KAMIENICY, UTONIĘCIE, WYPADEK (FILM)). Tu również pojechali nasi strażacy, jeden zastęp zabezpieczał możliwość nabijania butli tlenowych dla strażaków pracujących przy gaszeniu pożaru w aparatach chroniących układ oddechowy. Rtęć i czujka

A w niedzielę 19 września jeden zastęp strażaków brał udział w gaszeniu pożaru wewnętrznej linii energetycznej w jednym z budynków przy ul. Głównej w Boguszowie-Gorcach. Na szczęście strażacy poradzili sobie z pożarem szybko za pomocą gaśnicy i nie doszło do większego zagrożenia.

Tego samego dnia wałbrzyscy strażacy uczestniczyli w interwencji w Domu Zdrojowym w Jedlinie-Zdroju, gdzie nieprawidłowo zadziałała sygnalizacja pożarowa i miał miejsce fałszywy alarm z nieznanej przyczyny, co będzie teraz musiał sprawdzić właściciel.

A wieczorem około godz. 18.00 kilka jednostek Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej brało udział w neutralizacji rozlanej rtęci przy ul. Cukrowniczej w Pastuchowie. Tam również pojechała grupa chemiczna PSP Wałbrzych.
Interwencje naszych strażaków w ostatnim czasie:
WAŁBRZYCH: POŻAR SAUNY W AQUA-ZDROJU
STARY-ZDRÓJ: LWI GRÓD CZĘŚCIOWO SIĘ ZAWALIŁ, RANNE PSY STRAŻAKÓW
SZCZAWIENKO: SPADŁ NA NIEGO PÓŁTONOWY FRAGMENT BRAMY...
WAŁBRZYCH REGION: ROZBITY SAMOCHÓD, NIE ŻYJE MĘŻCZYZNA (FOTO)

BOGUSZÓW-GORCE: STRAŻACY RATOWALI ŻYCIE, A TERAZ MAJĄ APEL
STRAŻ WAŁBRZYCH: NIE CHCIELIBYŚCIE TAK UMRZEĆ...


Magdalena Sakowska
Foto użyczone: Państwowa Straż Pożarna w Kamiennej Górze, OSP Pastuchów