Do nietypowego zdarzenia doszło wczoraj, 6 czerwca, podczas mszy wieczornej w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Kuźnicach Świdnickich. Pomogli strażacy z OSP Boguszów.

Miotła nie pomogła
- Strażacy z OSP Boguszów wczoraj po godz. 18 na zgłoszenie Policji pojechali na mszę do kościoła przy ul. Żeromskiego w Boguszowie-Gorcach. policjanci informowali, że po świątynni pełza żmija - mówi Tomasz Kwiatkowski, oficer prasowy KM PSP w Wałbrzychu. Gad wszedł do 100-letniej świątynni bocznymi drzwiami od strony zakrystii i kręcił się w okolicy ołtarza. - Żmija pełzała po podłodze, próbowano ją przegonić, przyszła też gospodyni z miotłą. Wystraszony gad wszedł pod boazerię w części prezbiterium - wyjaśnia Emin Stroisz, naczelnik OSP Boguszów. Co ciekawe wierni zajęli ławki bardziej oddalone od ołtarza i mszę odprawiano bez zwracania szczególnej uwagi na nietypowego gościa.

Boazeria i sklepowe lodówki
Strażacy przyjechali pod koniec nabożeństwa i szukali węża. - Zabezpieczyli miejsce i częściowo rozebrali boazerię, za którą żmija się schowała, ale nietypowego gościa nie znaleźli. Interweniujący pouczyli też księdza, by w najbliższych dniach bacznie obserwowano miejsce, gdzie widziano gada - dodaje Kwiatkowski. Czy gad dalej jest w kościele, czy wypełzł z kościoła przed interwencją straży? Nie ma pewności.
Pewne jest natomiast to, że tej wiosny żmije są aktywne w okolicach Dzikowca, Chełmca i Trójgarbu, a strażacy z OSP Boguszów już nie raz schowanych gadów szukali w różnych miejskich lokalizacjach. - W ubiegłym sezonie żmija wpełzła do sklepu na ul. Sienkiewicza i by ją znaleźć musieliśmy przesuwać lodówki oraz sklepowe regały - wspomina Stroisz.

Polecamy też tegoroczne doniesienia o żmijach:
ŻMIJA PRZERWAŁA SPACER. WAŁBRZYSZANIN PRZEŻYŁ DRAMAT [FOTO]
UWAGA NA ŻMIJE. SĄ JUŻ PIERWSZE UGRYZIENIA

Więcej o tym, jak rozpoznać żmiję przeczytacie:
WAŁBRZYCH: ŻMIJE NADAL GROŹNE - SĄ PIERWSZE UKĄSZENIA


Zgłoszenia dotyczące żmij zygzakowatych i innych węży:

CZY TA ŻMIJA JEST PRAWDZIWA?
ŻMIJA ZAKŁÓCIŁA URODZINY BABCI
ŻMIJA WPEŁZŁA POD BIURKO
UWAGA KOLEJNY PRZYPADEK UKĄSZENIA PRZEZ ŻMIJĘ

Elżbieta Węgrzyn