Na interesantów w Biurze Komunikacji UM w Wałbrzychu czeka więcej stanowisk obsługi, nowości dotyczą też m.in. obsługi przedsiębiorców oraz pracy tego biura we środy. Oto szczegóły.


Co się zmieniło, co się zmieni?

- Część zmian już wprowadziliśmy, część zacznie obowiązywać od 1 września 2020. Każda z nich ma na celu usprawnienie obsługi w Biurze Komunikacji - wyjaśnia Sylwia Bielawska, zastępca prezydenta Wałbrzycha.

1 stycznia 2020 nastąpiła zmiana przepisów, przez co w całej Polsce klientów załatwiających swoje bieżące i zaległe sprawy lawinowo przybyło. Przez chęć szybkiego nadrobienia zaległości kolejki w tych wydziałach nagle wydłużyły się, a biura zajmujące się komunikacją w całym kraju zostały "zakorkowane". - My również odbieraliśmy negatywne opinie od zdenerwowanych mieszkańców zdenerwowanych tym, że musieli stać w kolejkach, jednak trzeba pamiętać, że w tym biurze załatwianych jest najwięcej spraw w całym urzędzie - zaznacza Bielawska. Jak szacuje Elżbieta Marciniak, kierownik wałbrzyskiego BK, średnio dziennie obsługiwanych jest tu ponad 100 nowych spraw zgłaszanych przez interesantów prywatnych i instytucjonalnych. Mimo prób rozwiązania tej patowej sytuacji, bez radykalnych kroków nie sposób było ją rozwiązać. - Podjęliśmy niełatwą, z uwagi na obecny budżet miasta, decyzję i zatrudniliśmy cztery dodatkowe osoby do obsługi. Młodzi pracownicy usprawnią  obsługę. Dodatkowo ze środków własnych przygotowaliśmy nowe pomieszczenie przeznaczone do obsługi przedsiębiorców, czyli tych klientów, których sprawy często blokowały kolejkę w tym biurze - wyjaśnia wiceprezydent. 
Na sali obsługi działa obecnie 8 stanowisk, a w pomieszczeniu obsługi przedsiębiorców - 2 dodatkowe (w tym jedno do wydawania stałych dowodów, czyli "szybszych spraw").
Środy w nowej formule

Trzecia zmiana, która ma zostać wprowadzona od 1 września dotyczy godzin przyjęć interesantów we środy. W te dni ma być ono do dyspozycji mieszkańców przez cztery poranne godziny (w godz. 7.30 - 11.30), a w kolejnych jego pracownicy będą przechodzić konieczne wewnętrzne szkolenia, wszak przepisy dotyczące ich pracy zmieniają się jak w kalejdoskopie. Dzięki temu efektywność ich pracy może się poprawić. Będzie to też czas na nadrobienie korespondencji oraz pozostałe obowiązki niezwiązane bezpośrednio z kontaktem z klientem. 
 

Jak bez problemu załatwić sprawę w Biurze Komunikacji?

- W związku z obostrzeniami związanymi z epidemią nadal przy okienku może się znajdować tylko jeden interesant, a pozostali muszą oczekiwać na zewnątrz. Obecnie liczba numerów - biletów dla klientów dziennie przewyższa liczbę osób zainteresowanych załatwieniem sprawy.
- Zgłoszenie zbycia i nabycia pojazdu można wykonać elektronicznie bez przyjeżdżania do biura przez ePUAP, zawiadomienie o zbyciu lub nabyciu pojazdu można zostawić w BOK na ul. Sienkiewicza lub nawet wysłać pocztą. 
- Elektronicznie można dokonać też rejestracji pojazdu;
- Poprzez rejestrację internetową w kolejce można się umówić na spotkanie w BK na konkretny dzień i godzinę, przez co unika się konieczności oczekiwania.
- Przedsiębiorcy obsługiwani są zwykle na bieżąco, do tych okienek zazwyczaj kolejki nie ma.Ciekawostka związana z wałbrzyskim Biurem Komunikacji:
Wałbrzych: Unikat - pancerny zabytkowy skarbiec! [FOTO]

Elżbieta Węgrzyn