Kolejne nowe radiowozy zasiliły tabor dolnośląskiej Policji. Do komend w dolnośląskich miastach trafią 44 nowe pojazdy różnych marek, oznakowane jak i nieoznakowane. Ale to nie jedyne źródło finansowania policyjnych aut. Ile nowych w sumie będą mieli funkcjonariusze w Wałbrzychu?


Nowe radiowozy zostały zakupione ze środków budżetowych oraz samorządowych. 44 samochody marki Ford, Volkswagen, Opel, Hyundai oraz BMW w najbliższym czasie pojawią się na ulicach województwa. Nowe radiowozy są przygotowywane w Wydziale Transportu Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu i przekazywane do jednostek garnizonu dolnośląskiego. Jak dowiedzieliśmy się w wałbrzyskiej komendzie, jedno z tych aut, osobowy Hyundai, jeszcze w styczniu może pojawić się w naszym mieście.

W 2018 r. flotę dolnośląskiej Policji zasiliło łącznie 147 nowych pojazdów, wykorzystywanych przez poszczególne komórki organizacyjne, w tym głównie pion prewencji i ruchu drogowego oraz pion operacyjny. To auta oznakowane i nieoznakowane m. in. marki Kia, BMW, Hyundai, Volkswagen, Toyota, Opel i Ford.

Wśród zakupionych radiowozów oznakowanych 48 z nich, przeznaczonych dla służb ruchu drogowego, zostało sfinansowanych ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020. Pozostałe zostały zakupione dzięki wykorzystaniu środków przeznaczonych w ramach Programu Modernizacji Policji oraz wsparciu środków samorządowych. Łączna wartość pojazdów zakupionych w 2018 r. dla dolnośląskiej Policji wynosi ponad 13 milionów złotych. Nowe radiowozy mają dobre parametry techniczne i są wyposażone w szereg nowoczesnych systemów zapewniających policjantom bezpieczeństwo.Nowy Hyundai nie jest jednak jedynym samochodem, jaki powiększy flotę wałbrzyskich mundurowych. Drugi, Volkswagen Transporter T6, został sfinansowany ze środków przekazanych przez Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu, samorządy gmin Czarny Bór i Szczawno Zdrój oraz z budżetu Policji. Oznakowany radiowóz o wartości 180 tys. zł. został zakupiony w ramach współfinansowania 50/50, gdzie 50 proc. zostało wydatkowane z budżetu Policji, a drugie 50% poniosły lokalne samorządy. Samochód został specjalnie przystosowany do służby zgodnie z przygotowaną przez funkcjonariuszy specyfikacją. Wyposażono go w najnowocześniejszy sprzęt ułatwiający pracę policjantów oraz zwiększający bezpieczeństwo podczas użytkowania.Opr. MS
Foto użyczone: KWP Wrocław