Wielu motocyklistów kupuje używane maszyny, jest to szczególnie popularne wśród początkujących, którzy wybierają swoje pierwsze motocykle. Kupno takiej maszyny wiąże się jednak z ryzykiem wzięcia maszyny powypadkowej czy "zajeżdżonej". Przed wybraniem swojego, nowego jednośladu warto się przygotować. Sprawdź, co należy wiedzieć przed zakupem motocykla i jak przygotować się do kupna.

Poznaj model i jego problemy

Zanim rozpoczniesz poszukiwania wymarzonego motocykla, poszukaj w internecie informacji o nim. Warto zacząć od sprawdzenia na forach i portalach branżowych opinie o danym modelu. Zwróć uwagę nie tylko na jego awaryjność czy dostępność części, ale możesz również zapytać, czy taka maszyna będzie odpowiednia dla osoby z Twoim doświadczeniem.

Dobrym źródłem informacji będą również testy. Możesz ich szukać w gazetach, stronach internetowych lub na YouTube. Pamiętaj, że czasem warto spojrzeć na anglojęzyczne testy - często możesz tam znaleźć test dokładnie tego sprzętu, który chcesz kupić - sprawdza się to szczególnie w wypadku bardziej egzotycznych maszyn.

Dokładniej zbadaj stan maszyny

Pamiętaj, że warto dokładnie zbadać stan kupowanego motocykla. Zabierz ze sobą kogoś jeszcze, kto pomoże Ci w wyborze. Najlepiej, aby była to osoba, która zna się na motocyklach, ale jeżeli nie masz kogoś takiego, to się nie przejmuj. Dodatkowa osoba nie tylko może zauważyć coś, co Ty przeoczysz, ale dodatkowo nie będzie tak łatwo ulegała emocjom jak Ty i może skutecznie odwieść Cię od dokonania złego zakupu.

Podczas oglądania potencjalnego zakupu zapytaj sprzedawcę o potencjalne kolizje (nawet te parkingowe), czy maszyna nie leżała na boku. Zwróć uwagę na wycieki płynów oraz na to, czy nie palą się żadne kontrolki. Pamiętaj, że potencjalne defekty maszyny, to nie tylko pole do negocjacji ceny, ale również czynniki, które mogą sprawić, że dany motocykl nie będzie bezpieczny! Pamiętaj, że wskaźnik licznika przebiegu należy skonfrontować z ogólnym stanem maszyny. Jeżeli widzisz niski przebieg, a pojazd wygląda na bardzo zużyty, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że liczba kilometrów jest zaniżona.

Kolejnym punktem, któremu warto się przyjrzeć, jest stan ogumienia. Pamiętaj, że nowe opony to bardzo wysoki koszt, który będzie należało ponieść na starcie. Zwróć uwagę czy nie widać żadnych mechanicznych uszkodzeń, czy opona posiada wystarczającą głębokość bieżnika, a guma nie jest sparciała. Spójrz również na datę produkcji - guma, z której zrobione są opony, zachowuje swoje właściwości przez 3-5 lat od produkcji - stare opony, które dobrze wyglądają, również wymagają wymiany.

Nie zapomnij również o przejrzeniu dokumentów, sprawdź, czy są kompletne, a w dowodzie nie znajdują się niepokojące adnotacje np. o zastawie bankowym. Zdarza się, że nieuczciwy sprzedawca ukrywa takie zapisy, chowając dokumenty do folii czy pokrowca, który zasłania niektóre miejsca. Pamiętaj, aby w takiej sytuacji wyjąć dokumenty i zapoznać się ze wszystkimi zapisami, które w nich widnieją.

Gdzie kupić używany motocykl

Skutery i motory używane i nowe można kupić w wielu miejscach. Internet to obecnie najlepsze miejsce, gdzie możesz szukać ludzi, którzy chcą sprzedać swoje maszyny. Jeżeli szukasz używanego sprzętu, to warto sprawdzić portale, które specjalizują się w zbieraniu tego typu ogłoszeń. Pamiętaj, aby nie kupować niczego w ciemno, a zawsze pojechać i dokładnie sprawdzić wybrany przez Ciebie motocykl.