18 marca w wałbrzyskim Ratuszu podsumowano działalność lokalnych Ośrodków Szkolenia Kierowców i instruktorów za rok 2018. Dzięki spotkaniu wiemy jakie ośrodki miały najwyższą zdawalność na prawo jazdy w ubiegłym roku, a także który instruktor uczy najefektywniej. I co z tym wszystkim ma wspólnego zezwolenie na broń?

Mają wpływ na kierowców

Siódmy raz przedstawiciele wałbrzyskich szkół jazdy spotkali się z przedstawicielami wałbrzyskich władz, kierownictwem Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, a także funkcjonariuszami straży miejskiej i Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Wałbrzychu.
- To od państwa zależy bezpieczeństwo na wałbrzyskich drogach. Dzięki corocznym podsumowaniom osoby wybierające się na kurs wiedzą, kto w mieście szkoli najefektywniej - podkreślała Sylwia Bielawska, zastępca prezydenta Wałbrzycha i dodała, że docenia pracę instruktorów i niejednokrotnie obserwuje na swojej ulicy, jak uczą przyszłych kierowców bezpiecznego parkowania.
Niestety nie wszyscy kierowcy długo pamiętają napomnienia swoich instruktorów. - Każdego roku na naszych drogach odnotowujemy coraz mniej wypadków, co jest wynikiem nie tylko poprawy infrastruktury drogowej, ale i państwa pracy ponieważ macie duży wpływ na przyszłych kierowców, dlatego mamy prośbę od policji, by jeszcze bardziej uczulać ich na pewne sprawy - mówi kom. Damian Gawron, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Wałbrzychu. Drogówka pracuje nad wdrożeniem programu działań prewencyjnych, dzięki któremu na drogach Wałbrzycha i powiatu nie będzie wypadków śmiertelnych. Jednak wciąż jest wiele do zrobienia, w czym mogą pomóc szkolący kierowców. - W 2018 roku były cztery śmiertelne wypadki, dwa dotyczyły pieszych, a dwa kierowców motorów. Piesi, czyli niechronieni uczestnicy ruchu nie mają szans w konfrontacji z masą metalu i szybkością. Kolejną sprawą jest to, że niestety wedle naszych statystyk liczba kierowców siadających za kierownicę pod wpływem alkoholu sięga u nas rocznie 600 przypadków, czyli 2 dziennie - akcentował Gawron.
Jak najlepszy instruktor "wydaje pozwolenie na broń"?

Ośrodek Szkolenia Kierowców Łukasza Sztymali zajęła pierwsze miejsce jeśli chodzi o wyniki zdawalności egzaminów kategorii C i CE, wysokie miejsce w rankingu zdawalności egzaminów kategorii B, a sam Łukasz Sztymala jako instruktor miał najwyższy wynik zdawalności swoich kursantów w 2018 roku. Również trzech innych instruktorów tej szkoły może się pochwalić czołowymi wynikami zdawalności. - My się bardzo mocno angażujemy w swoją pracę, co zaczyna się od podstaw, czyli obsługi klienta w biurze poprzez kolejne etapy szkolenia od wykładowców przez instruktorów, w czym kluczowy jest dobór kadry. Staramy się być zespołem i dzielić się swoją wiedzą oraz doświadczeniem. Mój mąż był wcześniej zawodowym kierowcą dlatego łatwiej mu uczyć tego innych... a poza tym on jest pasjonatem. Kocha szkolić kierowców i uznaje to za swoje powołanie - mówi Katarzyna Sztymala z OSK Łukasz Sztymala.

Szkoła ta stara się być przyjazna, jej pracownicy cieszą się każdym nowym sukcesem i są dumni z dobrych wyników swoich kursantów. Jednak nie pobłażają im. - Jesteśmy też znani z tego, że stawiamy kursantom wysokie wymagania, bo widzimy, jak ważnym krokiem jest uzyskanie uprawnień kierowcy. Mój mąż zawsze powtarza, że prawo jazdy jest jak pozwolenie na broń. Zatem na nas spoczywa odpowiedzialność, żeby każdego dobrze wyszkolić. Dlatego jesteśmy rygorystyczni i nie ukrywamy tego, co nie każdemu odpowiada - zaznacza Sztymala.
Ten rok był dla OSK Łukasz Sztymala lepszy niż poprzednie w zakresie zadawalności w kat. C i CE, utrzymano też wysoką lokatę w kategorii B. - Jesteśmy z tego wyniku bardzo zadowoleni ponieważ szkolimy około 300 osób rocznie, więc utrzymać wysoki poziom zdawalności sześciu instruktorów jest wyzwaniem. Jednak od lat utrzymujemy wysoki poziom - dodaje pani Katarzyna.  
         


Wyniki zdawalności OSK z terenu Miasta Wałbrzycha za rok 2018 z podziałem na kategorie:

Wyniki osiągnięte przez instruktorów

Lp.

Imię i Nazwisko

%

Łukasz Sztymala

92,94

Leszek Faryna

85,14

Drzewiecki Grzegorz

83,85

Michalczak Marian

75,44

Grzegorz Giurg

70

Kołakowski Paweł

63,41

Bogusław Starybrat

62,5

Michał Piszczatowski

60,87

Wojciech Borczyk

60,60

Andrzej Biel

59,94

Piotr Stokłosa

56,57

Katarzyna Paul-Czapska

56

Nieznalski Robert

57,14

Zbigniew Uszczyński

55,40

Paweł Grabiński

52,73

Patryk Antkowiak

52,68

Ryszard Faryna

52,17

Przemysław Grabowski

51,32

Radosław Dudko

50,52
Polecamy:

Wałbrzyskie samochody bez tajemnic

oprac. i fot. Elżbieta Węgrzyn