Na Białym Kamieniu przybyło 15 nowych miejsc parkingowych, które w najbliższych dniach okażą się bardzo potrzebne. Co przy okazji zapowiedziano?


Jest parking...

O przedsięwzięciu na Białym Kamieniu pisaliśmy szczegółowo: Wałbrzych: Nowa droga i miejsca parkingowe. Gdzie?
, Wałbrzych: powstaje mały parking z ekologią w tle (FOTO). Nosi ono długą nazwę: "Porządek i bezpieczeństwo na miejscach postojowych przy cmentarzu na Białym Kamieniu ul. Piaskowa - Wałbrzyski Budżet Partycypacyjny 2017" w zakresie wykonania placu z miejscami postojowymi wraz z zagospodarowaniem terenu przy ul. Piaskowej w Wałbrzychu.

Uroczyste otwarcie nowego otwarcie parkingu finansowanego ze środków Wałbrzyskiego Budżetu Partycypacyjnego miało miejsce w czwartek 22 października. W ramach przedsięwzięcia powstało 15 miejsc postojowych z płyt ażurowych, przepuszczających wodę do gruntu oraz nowa nawierzchnia z kostki betonowej. Jak podkreślał prezydent Roman Szełemej, inwestycja do łatwych nie należała.- To kolejny stary projekt z budżetu partycypacyjnego, chcemy wszystkie wypchnąć, zrealizować, choć nie ukrywam, że jest największy problem z projektantami i wykonawcami. Uważają, że to nieopłacalne, musimy ich szukać. Tu wyzwaniem, jak zwykle w Wałbrzychu, było duże nachylenie terenu i wody podziemne spływające z Chełmca. Założyliśmy rurę odwadniającą i powinno to wytrzymać kilkadziesiąt lat. Niedawno było tu klepisko, a teraz jest parking, oświetlenie, jest czysto i godnie, prosimy mieszkańców o uszanowanie tej zieleni i lamp - mówił włodarz.Zgodnie z zasadami budżetu parking przy cmentarzu powstał na terenie miejskim, choć wniosek składany przez grupę mieszkańców wspierała parafia p. w. św. Jerzego i Matki Bożej Różańcowej. Jak podkreślał jej proboszcz, ks. Zbigniew Chromy, to przykład na dobrą współpracę miasta i parafii.

- Projekt pojawił się na początku mojej posługi tutaj, staraliśmy się przekonać do niego mieszkańców i teraz przed dniem Wszystkich Świętych mamy więcej miejsc parkingowych. Myślę, że dalej będziemy współpracować, w tej czy innej formie - zapowiedział proboszcz.
... i będzie remont ulicy?

Jak wspomniał radny miejski z Białego Kamienia, Ryszard Nowak, historia projektu sięga 2017 roku, wygrał on wtedy z trzema innymi, uzyskując 364 głosy mieszkańców.

- Pamiętam, jak w 2016 roku przywieźliśmy tu prawie sto ton tłucznia, żeby ten teren wyrównać. Teraz zmieści się tu i 20 aut, a przed nami ciąg dalszy, remont ul. Piaskowej. Niedawno złożyłem piątą interpelację w tej sprawie i dziś prezydent zapowiedział, że ta droga będzie zrobiona. Chodzi o niemal całość, od zjazdu z ul. Andersa, bo ten zjazd został już zrobiony i na dole został wykonany kolektor wodny. Liczę na to, że się uda - mówił Ryszard Nowak.Teren parkingu oświetla pięć lamp, wykonano też nowe nasadzenia. Przewidziano dwa miejsca dla osób niepełnosprawnych,
a także plac manewrowy. Cały teren będzie odwadniany przez system drenarski magazynujący wodę. To ekologiczne rozwiązanie pozwalające gospodarować wodą w okresach suszy.

Prace wykonało Przedsiębiorstwo Remontowo-Budowlane "Sta-Dar" Dariusz Stańczyk ze Świebodzic. Koszt robót – 289 256,33 zł brutto, całkowity koszt inwestycji – ok. 305 000 zł brutto.

Ostatnio oddano do użytku podobną inwestycję na Poniatowie:
PONIATÓW: NOWA ULICA I DROGA DOJAZDOWA DO CMENTARZA (FOTO)

Wcześniej na Szczawienku:
SZCZAWIENKO: ZMIENIA SIĘ ZABYTKOWY KOŚCIÓŁ I JEGO OTOCZENIE (FOTO)

O projektach budżetu partycypacyjnego - obywatelskiego pisaliśmy:
Wałbrzych: powstaje mały parking z ekologią w tle (FOTO)
Wałbrzych: Nowa droga i miejsca parkingowe. Gdzie?
Szczawienko: zmienia się zabytkowy kościół i jego otoczenie (FOTO)
Podzamcze: co z tą fontanną i skwerem? Będzie, czy nie?
Gaj: jest nowa siłownia plenerowa - a co jeszcze będzie? (FOTO)
Wałbrzych: Schronisko ma nowy samochód, a wkrótce siedzibę [ZDJĘCIA]Tekst i foto: Magdalena Sakowska, współpr. Elżbieta Węgrzyn