Państwowa Inspekcja Sanitarna i Główny Inspektor Sanitarny mają ostatnio pełne ręce roboty. Strach pomyśleć, co tym razem znaleźli w produkowanym na skalę przemysłową jedzeniu.

Dwutlenek siarki w pieczarkach

W produkcie zbadanym przez Państwową Inspekcję Sanitarną stwierdzono zawartość ogólnego dwutlenku siarki (E 220) na poziomie 62,6 ± 4,3 mg/kg. Na etykiecie produktu nie umieszczono odpowiedniej informacji dotyczącej obecności składnika alergennego – dwutlenku siarki.

Produkt: Pieczarki marynowane całe KRISTER, 900 g

Producent: Gospodarstwo Rolno-Ogrodnicze Zakład Produkcyjny Krister Teresa Krupa, ul. Hallera 26, 33-200 Dąbrowa Tarnowska

Numer partii: 1

Data minimalnej trwałości: 01.2020

Działania podjęte przez przedsiębiorców i organy urzędowej kontroli:

Prowadzone jest postępowanie wyjaśniające organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej we współpracy z producentem w celu określenia źródła występowania dwutlenku siarki w produkcie.

Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej nadzorują wycofanie produktu z obrotu.

Producent rozpoczął proces wycofywania od kontrahentów całego asortymentu (pieczarki całe i krojone o gramaturach 300 g i 900 g) bez względu na numer partii i datę minimalnej trwałości.

Zalecenia dla konsumentów:

Osoby z alergią bądź nietolerancją na dwutlenek siarki i siarczyny nie powinny spożywać wskazanej w komunikacie partii produktu.Gluten w ekologicznym pieprzu

Ekologiczny pieprz ziołowy "Dary Natury", 60 g, - w próbkach produktu zbadanych przez Państwową Inspekcję Sanitarną stwierdzono obecność niezadeklarowanej substancji alergennej – glutenu na poziomie 81,99 ± 16,40 mg/kg. Spożycie produktu przez osoby uczulone na gluten może wywołać reakcję alergenną.

Szczegóły dotyczące produktu: Produkt – Ekologiczny pieprz ziołowy Dary Natury, 60 g

Producent – Mirosław Angielczyk Dary Natury, Koryciny 73, 17-315 Grodzisk

Numer partii – 01-04-2020

Data minimalnej trwałości – 01-04-2020

Prowadzone jest postępowanie wyjaśniające organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej we współpracy z producentem w celu określenia źródła zanieczyszczenia produktu glutenem.

Osoby z alergią/nietolerancją na gluten nie powinny spożywać wskazanej w komunikacie partii produktu.
Rurki trzech smaków wycofane

Główny Inspektor Sanitarny informuje, że firma TJX UK podjęła decyzję o dobrowolnym wycofaniu ze sprzedaży rurek waflowych o smakach kakaowym, orzechowym i waniliowym marki LITALY, 400 g.

Następujące produkty podlegają wycofaniu:

rurki waflowe o smaku kakaowym LITALY, 400 g

rurki waflowe o smaku orzechowym LITALY, 400 g

rurki waflowe o smaku waniliowym LITALY, 400 g

Wycofaniu podlegają wszystkie partie oznaczone numerami: od 9163 do 9274 i jednocześnie oznaczone datami minimalnej trwałości:

od 16 stycznia 2020 do 3 kwietnia 2020

Dystrybutor – TJX Poland sp. z o.o. (sieć sklepów TK Maxx)Polecamy teksty prezentujące wcześniejsze działania służb sanitarnych. 


oprac. ELW
fot. GIS (3), ilustracyjne (1)