Podczas rozpoczęcia miejskiego roku szkolnego w III LO w Wałbrzychu prezydent zapowiedział start nowych programów skierowanych do dzieci i młodzieży. Jeden z nich pozwoli licealistom na zdobycie zawodu popartego certyfikatem. Oto szczegóły.

2 września 2019, podczas oficjalnego rozpoczęcia roku szkolnego 2019/2020 prezydent Roman Szełemej, w obecności parlamentarzystów, radnych, przedstawicieli służb mundurowych, dyrektorów szkół i kierowników placówek oświatowych podsumował rekrutację "podwójnego rocznika" i zapowiedział rozpoczęcie nowych miejskich programów edukacyjno-oświatowych, a także kontynuację rozpoczętych już działań. Nie obyło się bez kwestii finansowych.

Właśnie wakacje zakończyło 6506 uczniów miejskich podstawówek, 1939 uczniów miejskich liceów, 1649 - młodzieży z techników i 374 słuchaczy szkół branżowych. Obecnie w naszym mieście mamy 10 722 uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych i specjalnych. Wszyscy oni wrócili dziś do szkół, a aura pożegnała wakacje deszczem i ochłodzeniem.


Rekrutacja i finanse

Prezydent podziękował dyrektorom za to, że sprostali trudom rekrutacji podwójnego rocznika, choć w liceach zjawiło się więcej młodzieży, duża jej część spoza naszego miasta. - Wszyscy, którzy chcieli się u nas uczyć znaleźli miejsce, niemal wszyscy na swoich wymarzonych kierunkach. Mamy też kolejkę oczekujących na miejsce do naszego miejskiego internatu. Zastanawiamy się też nad budowa kolejnego internatu. Niemal udało się nam też uniknąć w szkołach dwuzmianowości. Zajęcia na dwie zmiany prowadzone maksymalnie do godz. 18 będą w tym roku szkolnym prowadzone jedynie w PSP nr 15, PSP nr 37 i ZS nr 5 - wyjaśnia włodarz naszego miasta.  

Prezydent zaznaczył, że 60% rekompensaty zarobków utraconych przez strajkujących nauczycieli trafiło do nich wedle możliwości, jakie dawało samorządowi prawo. Podwyżki, które wystrajkowali i które obiecał im rząd również opłaci z własnej kieszeni samorząd. - Do końca roku podwyżki zarobków nauczycieli i ich pochodne będą nas kosztowały 4 mln zł, musieliśmy na ten cel wykonać przesunięcia budżetowe ponieważ nie mam wiedzy, czy z ministerstwa na ten cel otrzymamy cokolwiek. Przypominam, że w ubiegłym roku do oświaty z własnego miejskiego budżetu dopłaciliśmy 49 mln zł, czyli 43%. Subwencji oświatowej wystarcza nam jedynie na nieco ponad połowę kosztów, a rząd wciąż przekazuje informacje świadczące o tym, że nie tylko wystarcza nam na wszystko, ale i część dochodów z subwencji ukrywamy. Dlatego też Związek Miast Polskich postuluje, by ministerstwo przejęło kwestię finansowania oświaty jak to było niegdyś - zaznaczał prezydent Szełemej, członek zarządu ZMP.

Prezydent przypomniał jakie remonty w szkołach w ostatnich tygodniach wykonano, jakie rozpoczęto i że najpilniejszym remontem czekającym na wykonanie jest hala sportowa z cieknącym dachem przy PSP nr 17 na Sobięcinie. 


Nowe programy

Istotnym elementem życia wałbrzyskich szkół będą też startujące i kontynuowane programy prowadzone w miejskich placówkach.

Liga Niezwykłych Umysłów - w połowie września startuje nowatorski - pionierski program praktycznego nauczania kodowania programowania "Wałbrzych Koduje 2.0". Do projektu zaproszono wszystkie szkoły średnie - 7 placówek. Wedle założeń każdą z nich ma reprezentować ok. 15 uczniów i jednego nauczyciela. Po 10 miesiącach nauki młodzież zdawać będzie egzaminy na Politechnice Wrocławskiej i uzyska certyfikaty E-CF potwierdzające nabycie umiejętności rozwiązywania pierwszych wyzwań programistycznych i sterowania maszynami cyfrowymi: C++, SQL, Java i Python. Parytet dziewcząt przewidziany jest na 20%, 35 dodatkowych licencji dla nich stanowi furtkę do zawodu programisty. 
Certyfikacja i zakończenie programu planowane jest na czerwiec 2020, a całość finansowana jest z budżetu Gminy Wałbrzych.


Szczęśliwa Trzynastka - program realizowany i kontynuowany w 13 placówkach szkolnych naszego miasta. Pisaliśmy już na ten temat - Miliony dla 13 wałbrzyskich szkół. Co zyskają uczniowie? 
Przypominamy, że projekt o wartości 4,7 mln zł został dofinansowany kwotą 4,4 mln zł.   Wałbrzych jest EKO - Autorski projekt naszego miasta, który rusza we wrześniu, a potrwa do czerwca 2020. Jest kierowany do uczniów szkół podstawowych i przedszkoli mający na celu podnieść świadomość ekologiczną dzieci. Jak oszczędzać drogocenną wodę, jak stosować możliwie jak najmniej plastiku? Na to i inne pytania odpowiedź uzyskają najmłodsi mieszkańcy naszego miasta. Projekt jest finansowany z budżetu gminy. Zobacz też:

Rok szkolny 2019/2020: Kalendarz dni wolnych od nauki

Wałbrzych: Oto Prymusi 2019 i wolontariusze [FOTO i LISTA]


Elżbieta Węgrzyn