To nie jest typowy początek roku akademickiego na Sudeckim Uniwersytecie Trzeciego Wieku, ale seniorzy się nie poddają i rozpoczynają zajęcia w reżimie sanitarnym. Do tego są zajęcia z projektów dofinansowanych przez urząd marszałkowski.


W sobotę 3 października rozpoczął się kolejny rok akademicki na Sudeckim Uniwersytecie Trzeciego Wieku na Piaskowej Górze. Przed słuchaczami i prowadzącymi zajęcia rok bardzo nietypowy, mają nadzieję, że pomyślny mimo pandemii. Słuchaczy jest może mniej niż w ubiegłych latach, ale przed nimi ze względu na sytuację dużo zajęć ruchowych na świeżym powietrzu, a zajęcia w salach mają być w pełnym reżimie sanitarnym, więc mogą czuć się bezpiecznie. Pozytywną wiadomością jest przyznanie placówce dofinansowania przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego na dwa projekty, które będą realizowane od października do grudnia.

- Urząd przewidział na projekty obejmujące zajęcia dla seniorów 100 000 zł na wszystkie subregiony województwa, czyli subregion wałbrzyski otrzymał 20 000 zł. Będą one trochę inne niż początkowo zakładano, ze względu na warunki. Jako federacja uniwersytetów napisaliśmy ofertę w trybie bezkonkursowym i jeśli nie będzie zastrzeżeń, powinniśmy te pieniądze otrzymać na zajęcia dotyczące podnoszenia kompetencji seniorów, którzy są liderami na uniwersytetach trzeciego wieku, a także w klubach seniora, których w Wałbrzychu i okolicy jest sporo - mówi Teresa Ziegler, kierownik SUTW.A będą to zajęcia związane z tematami takimi jak podnoszenie poziomu motywacji, rozwiązywanie konfliktów, przewidziano też jednak na przykład zwiedzanie dolnośląskich zabytków - jeden dzień kursów w miesiącu dla 40 osób. Nabór zostanie ogłoszony, jak tylko uniwersytet otrzyma środki. Ale jest też coś dla seniorów nie-liderów mieszkających w naszym mieście.

- Fundacja Sudeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku czeka też na dofinansowanie projektu "W zdrowym ciele zdrowy duch", który będzie obejmował wycieczki, zwiedzanie, pływanie na Aqua-Zdroju, zajęcia nordic-walking, wykład w Książu oraz wykład dotyczący zdrowego żywienia z warsztatami pokazującymi, jak takie potrawy przygotować. Po 15 października będziemy robić nabór na te zajęcia, potrwają one do końca roku. Te środki miały być przyznane wcześniej, ale ze względu na pandemię zostały zablokowane - wyjaśnia Teresa Ziegler.Przed słuchaczami SUTW także tradycyjne zajęcia z języków obcych, znajomości obsługi komputerów, jogi, kinezjologii, gimnastyki na trampolinach, warsztaty psychologiczne, wyjazdy na basen i wycieczki oraz sobotnie wykłady.


O Uniwersytecie i jego projektach pisaliśmy:
PIASKOWA GÓRA: SIŁOWNIA MÓZGU JUŻ OTWARTA, CO DALEJ? (FOTO)
WAŁBRZYCH: SENIORZY ROZWIJALI PASJE SREBRNOWŁOSYCH (FOTO)
WAŁBRZYCH: SUDECKI UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU - GAUDEAMUS! (FOTO)
PIASKOWA GÓRA: SENIORZY NA WIGILII PODSUMOWALI WIELKI PROJEKT (FOTO)
PIASKOWA GÓRA: ORGANIZACJE POZARZĄDOWE NA SWOIM IX PIKNIKU (FOTO)

WAŁBRZYCH: ŚWIĘTO SUDECKIEGO UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU I FORUM (FOTO)
PIASKOWA GÓRA: LATO Z WINOGRONEM, DYNIĄ I LUBCZYKIEM (FOTO)
PIASKOWA GÓRA: RUSZYŁY PRACE W EKOLOGICZNYCH OGRODACH PRZYRODY (FOTO)
PIASKOWA GÓRA: BĘDĄ TU EKOLOGICZNE OGRODY PRZYRODY (WIZUALIZACJE)

SUDECKI UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU: BĘDZIE JUBILEUSZ (FOTO)
PIASKOWA GÓRA: SENIORZY ORGANIZUJĄ FORUM I POMOC DLA OSÓB ZALEŻNYCH
PIASKOWA GÓRA: SENIORZY WCHODZĄ W TERAPIE
PIASKOWA GÓRA - NAJAZD BRYDŻYSTÓW (FOTO)
SENIORZY GARNĄ SIĘ NA UNIWERSYTET
PRACA I ZABAWA W OGRÓDKU JORDANOWSKIMMagdalena Sakowska
Foto użyczone: Sudecki Uniwersytet Trzeciego Wieku