Rusza „Szczęśliwa trzynastka”, czyli projekt edukacyjny dotyczący 13 szkół podstawowych w Wałbrzychu. Dzięki niemu placówki te otrzymają nowoczesne pracownie przyrodnicze i matematyczne, a także środki na zajęcia pozalekcyjne, dokształcanie pedagogów i organizację giełdy edukacyjnej.Projekt wartości 4,7 mln zł dofinansowany kwotą 4,4 mln zł, Gmina Wałbrzych będzie realizować wraz z fundacjami - Merkury i Fundacji Edukacji Europejskiej jako jedyna na Dolnym Śląsku. Przedsięwzięcie dotyczy eksperymentalnego nauczania matematyki i przyrody, z czym związane jest m.in. powstanie nowoczesnych pracowni, doskonalenie nauczycieli w zakresie nauczania eksperymentalnego i czytania fotograficznego oraz giełda edukacyjna dla dzieci młodzieży.

Gros z pozyskanych środków, około 2,5 mln zł, będzie przeznaczone na wyposażenie szkolnych pracowni matematycznych oraz przyrodniczych w pomoce naukowe i nowoczesne środki dydaktyczne. Za kolejne 2 mln zł w szkołach tych młodzież będzie miała zapewnione dodatkowe zajęcia pozalekcyjne i wyrównawcze, by mogła w pełni wykorzystać nowe możliwości stworzone przez zakupione wyposażenie. 
Z projektu skorzystają też nauczyciele, którzy zostaną przeszkoleni w zakresie nauczania eksperymentalnego i czytania fotograficznego. Dzięki szkoleniom za ok. 120 tys. zł będą mogli wspierać proces kształcenia młodzieży przy użyciu innowacyjnych technik. Projekt obejmuje również organizację wałbrzyskiej giełdy edukacyjnej.

O założeniach tego przedsięwzięcia mówiono na konferencji prasowej w ratuszu, w której uczestniczył prezydent Roman Szełemej, zastępca prezydenta Sylwia Bielawska oraz Marta Sys z Fundacji Merkury i prezes Fundacji Edukacji Europejskiej Grzegorz Kruszyński.
Na konferencji dokonano również podsumowania nieocenionej współpracy miasta i Fundacji Edukacji Europejskiej wspierającej wałbrzyską oświatę. W latach 2012 – 2019 udało się zrealizować projekty wartości 24 mln zł dofinansowane kwotą 21 mln zł. O projektach realizowanych przez nią pisaliśmy m.in. tutaj.


Więcej o wydarzeniach dotyczących szkół oraz nauczania w mieście i regionie w naszym dziale - EDUKACJA

oprac. ELW
Fot. ilustracyjne.