Cztery większe inwestycje i kilka mniejszych - takie są plany miasta na ten rok, jeśli chodzi o placówki oświatowe. W jakich dzielnicach? I o jakim charakterze? Jest też jeden pilny remont, który już ruszył.


Podzamcze: ten pilny remont to wprawdzie nie szkoła, ale przedszkole samorządowe nr 14 przy ul. Kasztelańskiej. Jak mówił prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej na ostatniej sesji rady miasta: - Po kilku latach od gruntownego remontu niestety dach na obiekcie nie wytrzymał tej zimy, przeciekania zdarzały się coraz częściej i jest potrzebny gruntowny remont dachu. Prace na dachu już ruszyły.Podgórze:
zadanie o nazwie "Zaprojektowanie i wybudowanie terenu rekreacyjnego przy PSP nr 5 w Wałbrzychu" wraz z siłownią zewnętrzną miasto planowało już w roku 2016, jest to bowiem zaległy projekt z budżetu partycypacyjnego, wyceniany wtedy na 150 tys. zł. Obecnie miasto chce na niego przeznaczyć 307 005,53 zł brutto, a wstępny termin, kiedy ma ruszyć postępowanie, to lipiec 2021.Sobięcin: tu planowana jest "Modernizacja sali gimnastycznej wraz z łącznikiem w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1". W grudniu ogłoszono przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej, w lutym wyłoniono wykonawcę - wałbrzyską firmę "Inwestbud". Wykona ona inwestycję za 134 070 zł brutto, wstępny termin zakończenia prac to wrzesień 2021. A w planach: termomodernizacja obiektu, dostosowanie pomieszczeń do nowych potrzeb, remont sanitariatów, wymiana okien i drzwi, parkietu w sali gimnastycznej, wykonanie wentylacji i klimatyzacji, przystosowanie obiektu dla potrzeb niepełnosprawnych, a także wykonanie wielofunkcyjnego boiska zewnętrznego z nawierzchni poliuretanowej z ogrodzeniem i piłkochwytami.Piaskowa Góra: tu kontynuowana jest "Poprawa efektywności energetycznej budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 7 ul. Dunikowskiego 39 poprzez termomodernizację i remont wraz z zagospodarowaniem terenu". Dawna szkoła podstawowa nr 37 jest w remoncie od kilku lat, po samym budynku ukończonym kilka miesięcy temu przyszła kolej na zagospodarowanie terenu. Miasto chce wydać na ten cel 751 927,44 zł brutto, a planowany termin wszczęcia postępowania to czerwiec 2021.Poniatów:  tu planowana jest "przebudowa pomieszczeń Przedszkola Samorządowego nr 17 im. Jana Brzechwy przy ulicy Sosnowej 25a poprzez dostosowanie do aktualnych przepisów wraz z aranżacją pomieszczeń". Dawna szkoła podstawowa była remontowana w ciągu ostatnich lat, gdy utworzono tam przedszkole, a potem żłobek. Na kolejną inwestycję miasto ma wyłożyć 1 036 220,53, przewidywany termin wszczęcia postępowania - luty 2021.Planowane jest także utworzenie w wałbrzyskich szkołach 5 zielonych pracowni edukacyjnych wraz z wyposażeniem oraz montaż zielonych ścian z roślin i stworzenie ogródków edukacyjnych w ramach CLIMATEKIDS - na ten cel miasto przeznaczy 855 691,07 zł brutto, a planowany termin wszczęcia postępowania to czerwiec 2021.


Z mniejszych inwestycji miasto planuje:

- Wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla zadania o nazwie "Poprawa efektywności energetycznej budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 6 na Podzamczu poprzez termomodernizację i remont" za
154 063,49 zł, postępowanie ma ruszyć w kwietniu.- Likwidacja barier architektonicznych w PSP nr 26 przy ulicy Palisadowej 48 na Podzamczu - usługi projektowania za 9116 zł brutto, początek postępowania październik 2021 r.- Remont budynku wejścia głównego do ZSP nr 4 przy ul. 11 Listopada 75 na Starym Zdroju - usługi projektowania. Koszt
24 414,63 zł, początek postępowania - lipiec 2021 r.- Zakup i montaż platformy schodowej służącej do transportu uczniów niepełnosprawnych jeżdżących na wózkach w IV LO z Oddziałami Integracyjnymi i Sportowymi na Piaskowej Górze za 40 000 zł. Okres realizacji - rok 2021.O inwestycjach w szkołach pisaliśmy ostatnio:
PIASKOWA GÓRA: REMONTY W SZKOŁACH I NOWE PRZEDSZKOLE (FOTO)
WAŁBRZYCH: WIELE SIĘ DZIEJE W NASZYCH SZKOŁACH (FOTO)
PIASKOWA GÓRA: DUŻE REMONTY W DWÓCH SZKOŁACH (FOTO)


A w Szczawnie-Zdroju powstaje nowa szkoła:
SZCZAWNO-ZDRÓJ: MINĄŁ ROK OD WBICIA PIERWSZEJ ŁOPATY (FOTO)


Opr. MS
Foto archiwalne: Magdalena Sakowska, Elżbieta Węgrzyn