Ten dobrze znany mieszkańcom Podzamcza gmach może wkrótce zniknąć. Pojawi się za to inny.


Nie ma remontu...

O planach remontu PSP nr 21 na Podzamczu pisaliśmy w 2018 roku: WAŁBRZYCH: WIELE SIĘ DZIEJE W NASZYCH SZKOŁACH (FOTO). - W przypadku szkoły nr 21 przewidujemy przebudowę budynku głównego z forum i od 1 września ruszają tam dwa lub trzy oddziały przedszkolne. Chcielibyśmy, żeby w każdej szkole podstawowej był zespół szkolno-przedszkolny - zapowiadał wtedy prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

Oddziały przedszkolne zostały uruchomione, ale remontu na taką skalę w szkole nie przeprowadzono. Teraz prezydent powiedział, dlaczego - i co z nią będzie dalej.- Bardzo wiele dzieje się w naszym systemie edukacyjnym, zarówno w sensie infrastrukturalnym, jak i związanym z projektami miejskimi. Prowadzimy prace modernizacyjne w szeregu szkół i przedszkoli. Coraz więcej rodziców decyduje się na zapisanie dzieci do przedszkoli i żłobków publicznych. Tak jest w zespole szkolno-przedszkolnym przy ul. Limanowskiego, który ponownie po latach staje się jedną z największych szkół w mieście, a liczba dzieci zapisywanych do przedszkola jest bardzo duża. To wymaga remontu kolejnych sal, kolejnych adaptacji i będziemy takie działania wspierać - mówił Roman Szełemej podczas ostatniej sesji rady miasta.

W tej chwili sporym wyzwaniem jest dokończenie rozpoczętych remontów szkół, między innymi PSP nr 37 na Piaskowej Górze, gdzie będzie zagospodarowywany teren wokół placówki.... i już nie będzie. Szkołę czeka całkowita zmiana

- Jednak największym wyzwaniem inżynierskim w skali całego miasta jest projekt modernizacji PSP nr 21. Podjęliśmy wstępnie decyzję i szukamy w tej chwili najlepszego rozwiązania. Po wyremontowaniu sal gimnastycznych i termomodernizacji budynku, również basenu, bez remontu w środku właściwie ocena inżynierska jest taka, że remont istniejących budynków jest całkowicie nieracjonalny, tak pod względem inżynierskim, jak i finansowym. W związku z tym rozważamy bardzo poważnie rozpoczęcie na terenie szkoły budowy nowego budynku, dużego, nowoczesnego, który pomieściłby wszystkie sale szkolne, dzieci z wszystkich klas, a jest ich w tej chwili około 800, oraz z oddziałów przedszkolnych
- mówił włodarz.

Jak podsumował prezydent, w najbliższym czasie zapadnie decyzja co do dalszego losu ogromnego obiektu, w porozumieniu z nadzorem budowlanym, wydziałem inwestycji urzędu miejskiego oraz panią skarbnik.

- Szkoła wybudowana została z materiałów oraz w czasie, w którym projekty tego typu realizowane były inaczej niż obecnie. Wygląda na to, że tego typu koncepcja szkoły nie wytrzymuje w sensie budowlanym, inżynierskim próby czasu, a więc prawdopodobnie wybudujemy na terenie szkoły w sposób łączący się z salami gimnastycznymi i innymi już wyremontowanymi obiektami całkiem nowy budynek szkolny - dodał Roman Szełemej.
Największa i zbyt archaiczna

Szkoła podstawowa nr 21 im.
Olimpijczyków Polskich przy ul. Grodzkiej 71 została wybudowana w latach 80-tych. Jest największym budynkiem szkolnym w naszym mieście. Do tej placówki w szczytowym momencie frekwencji uczęszczało około 3000 uczniów, a w roku 2018 było ich już tylko około 980. W listopadzie 2015 roku został zamknięty basen szkolny.

Powodem wyłączenia z eksploatacji obiektu jest zły stan techniczny i sanitarny, który w opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego może zagrażać zdrowiu użytkowników. Wyeksploatowany obiekt nie spełnia obecnie obowiązujących norm i standardów. Co więcej, uwagę na zaistniały stan rzeczy zwracali rodzice dzieci uczęszczających na basen. [...] Decyzja o ewentualnym remoncie obiektu przy PSP nr 21 zostanie podjęta po analizie budowlanej i finansowej projektu - informował w oświadczeniu urząd miasta. A tu spotkanie prezydenta z mieszkańcami dzielnicy w forum szkoły w styczniu 2018 roku.
Czytaj też:
WAŁBRZYCH: JAKIE INWESTYCJE W SZKOŁACH MIASTO PLANUJE NA 2021?
PODZAMCZE: NOWE PRZEDSZKOLE, BĘDZIE NOWY PLAC ZABAW (FOTO)
PODZAMCZE I PONIATÓW: BĘDZIE NOWY ŻŁOBEK I PRZEDSZKOLE (FOTO)Tekst i foto: Magdalena Sakowska