Wyjeżdżasz za granicę na wakacje albo do pracy? Ta informacja może się przydać. Jest też cennik. Przy okazji informujemy, do jakich krajów nie da się wjechać bez testów na SARS-CoV-2, jakie wpuszczają w pełni zaszczepionych, a jakie ozdrowieńców.


Lepiej mieć test...

Specjalistyczny Szpital im. A. Sokołowskiego informuje, że od 14.06.2021 r. istnieje możliwość wykonywania komercyjnie badania PCR w kierunku SARS-CoV-2 w Zakładzie Diagnostyki Laboratoryjnej Specjalistycznego Szpitala im. dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu.

Cennik:

 • Badanie plus wynik w języku polskim oraz
 w języku angielskim - 430 zł.

 • Badanie plus wynik w języku polskim -  380 zł.
                                  

Materiał (wraz z opłatą za badanie) pobierany jest w Punkcie Badań Płatnych. Pobieranie materiału do badania TYLKO w dni powszednie (od poniedziałku - do piątku) w godzinach od 10:00 do 13:00.

Testy odpłatne wykonują także niektóre wałbrzyskie przychodnie.


Jeszcze komunikat z PSSE Wałbrzych:
GIS informuje, że właściwym do oceny stanu zdrowia pacjenta, w tym osoby chorej na COVID-19 lub będącej ozdrowieńcem jest lekarz. Inspekcja Sanitarna nie jest właściwa do wystawiania zaświadczeń o fakcie bycia ozdrowieńcem po przebyciu COVID-19. Prosimy o nieprzesyłanie wniosków w tej sprawie, gdyż tego typu zaświadczenia nie będą wystawiane.


Bo pocałujemy szlaban...

Przypominamy, że zasady wjazdu do innych krajów zmieniają się na bieżąco w związku ze zmianami sytuacji epidemiologicznej - w Europie bez
negatywnego testu na koronawirus SARS-CoV-2 (najczęściej typu PCR) nie wjedziemy obecnie do Austrii, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Chorwacji, Francji, Grecji, Hiszpanii, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Luksemburga, Szwecji, Włoch i na Słowację oraz na Maltę. Poza Europą taki test potrzebny m. in. w Egipcie (nie starszy niż 72 godzin). Test na ogół trzeba zrobić przed wylotem, nawet jeśli nie, testy na lotniskach bywają drogie.

Bez testów wpuszczają Albania, Rumunia, Czarnogóra i Macedonia. Polaków wpuszcza też Słowenia. Do Czech można bez ograniczeń, ale tylko na dobę, chyba, że jest jakaś istotna przyczyna.

Coraz więcej państw decyduje się na przyjmowanie osób w pełni zaszczepionych, które posiadają przeciwciała - tak jest między innymi w Austrii, Grecji, na Cyprze, w Chorwacji, Czarnogórze, w Hiszpanii i na Wyspach Kanaryjskich, we Francji, w Niemczech, Bułgarii, na Litwie, na Islandii czy na Słowacji i na Cyprze. Tak jest też w Czechach, dla zaszczepionych w Europie Środkowej. Przypominamy jednak, że sytuacja zmienia się dość dynamicznie w zależności od wzrostu lub spadku liczby zachorowań na COVID-19 i na kilka dni przed wyjazdem trzeba ją ustalić dla danego kraju. W przypadku Słowacji od 15 czerwca będzie można wchodzić też na tatrzańskie szlaki, ale tylko z aktualnym wynikiem testu lub po szczepieniu.

Ozdrowieńców po przechorowaniu tej choroby wpuszczają obecnie (oczywiście trzeba mieć na to dowód i zmieścić się w terminie od kilkunastu dni do kilku miesięcy przed wjazdem, każde z państw ma swoje zalecenia) Węgry, Rumunia, Hiszpania, Bułgaria, Turcja, Słowenia, Estonia, Islandia, Chorwacja, Czechy, Słowacja, Litwa, Madera, Niemcy, Austria i Czarnogóra.Nasz aktualizowany na bieżąco raport dotyczący pandemii:
KORONAWIRUS WAŁBRZYCH I POWIAT (AKTUALIZACJA)


Opr. MS
Zdjęcie ilustracyjne