Od 1 października 2017 w Polsce, zgodnie z nowelizacją prawa, nocną i świąteczną opiekę zdrowotną przejmują placówki szpitalne z sieci. Sprawdziliśmy, gdzie w razie potrzeby będą mogli się zgłaszać mieszkańcy Wałbrzycha i regionu wałbrzyskiego.

Co się zmieni?
- Do tej pory pomoc wieczorną po godz. 18 i świąteczną można było uzyskać w przychodni przy Pogotowiu Ratunkowym na ul. Chrobrego 39. Od października ma się to zmienić - mówi Ryszard Kułak, dyrektor Pogotowia Ratunkowego w Wałbrzychu.
Zgodnie z zamysłem Ministerstwa Zdrowia wygasają kontrakty na tę formę pomocy w dotychczasowych placówkach leczniczych, a ich zadania przejmują szpitale, które znalazły się w ogólnopolskiej sieci.
W Wałbrzychu znalazły się w niej  Specjalistyczny Szpital im. dr Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu, do którego należy specjalistyczna placówka mieszcząca się przy ulicy Dr Alfreda Sokołowskiego 4 w dzielnicy Piaskowa Góra oraz placówka przy ulicy Stefana Batorego w centrum miasta. Drugim podmiotem należącym do sieci szpitalnej w naszym mieście jest Specjalistyczny Szpital Ginekologiczno-Położniczy im. Edmunda Biernackiego w Wałbrzychu na Nowym Mieście.

Przychodnia już powstaje
NFZ przeznaczy zatem środki na zapewnienie mieszkańcom regionu pomocy w nocy i w święta - zgodnie z założeniami - dwóm placówkom leczniczym. Jednak czy powstanie jedna, dwie, czy trzy przychodnie i czy pacjentów obejmować będzie rejonizacja jeszcze, czy też placówki dysponować będą różnymi lekarzami specjalistami obecnie jeszcze nie wiadomo. - Wiemy, że taka pomoc świąteczna i wieczorna będzie u nas funkcjonowała na pewno od 1 października. Natomiast jeżeli chodzi o szczegóły tej pomocy, gdzie będzie ona dokładnie zlokalizowana i jacy lekarze będą gdzie dostępni jest to w trakcie uzgodnień. Na pewno przekażemy państwu te niezbędne informacje tak szybko jak będzie to możliwe - wyjaśnia Sylwia Grzondziel, pełnomocnik ds. marketingu Specjalistycznego Szpitala im. dr Alfreda Sokołowskiego.
Szpital na Piaskowej Górze przygotowuje już przychodnię na potrzeby zapewnienia nocnych dyżurów. - Przychodnia powstaje w budynku szpitala przy ul. Sokołowskiego, dokładnie na parterze - tam gdzie wcześniej znajdowały się poradnie specjalistyczne. Myślę, że pacjenci doskonale to miejsce znają, jest poradnia często odwiedzana. Trwa remont i dostosowanie tych pomieszczeń właśnie na potrzeby przychodni - dodaje Grzondziel.


Przeczytaj też:
REGION WAŁBRZYSKI: NFZ - KTÓRE SZPITALE W SIECI?

Elżbieta Węgrzyn