Milionowe elektroniczne zwolnienie lekarskie zostało wystawione w Wałbrzychu. Wystawiła je dr Sylwia Szymańska-Szymczyk onkolog kliniczny, specjalista chorób wewnętrznych, która na co dzień przyjmuje pacjentów w Przychodni Specjalistycznej Regina i Walenty Śliwa w Wałbrzychu przy ul. Grodzkiej.

Na panią doktor Sylwię Szymańską-Szymczyk, która wystawiła milionowy formularz eZLA czekały kwiaty i życzenia od dyrektor wałbrzyskiego ZUS Beaty Dyko oraz kierownictwa przychodni na Podzamczu. - Wystawienie elektronicznego zwolnienia trwa krócej niż dawnego papierowego. Wystarczy kliknąć w okienko w komputerowym formularzu pacjenta i wpisać datę, do kiedy będzie obowiązywać. Inne dane system uzupełnia sam pobierając je z karty pacjenta. Po zatwierdzeniu zwolnienie od razu jest na serwerze ZUS-u - wyjaśnia pani doktor i prezentuje wzmiankowane czynności. Pracująca od dekady lekarka związana z Przychodnią Specjalistyczną Regina i Walenty Śliwa przy ul. Grodzkiej korzysta elektronicznej nakładki do programu używanego w tej przychodni. - W czerwcu zakupiliśmy tę nakładkę zintegrowaną z systemem ZUS i teraz lekarze mogą z niej korzystać 24 godziny na dobę, działa ona nawet wówczas gdy strona ZUS jest w konserwacji - mówi Robert Śliwa, wiceprezes przychodni na Podzamczu.Moc przygotowań

Przychodnia szykowała się do wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich od wiosny do końca wakacji, w tym czasie jej pracownicy mieli zakładane konta na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, lekarze szkolili się w korzystaniu z aplikacji gabinetowej, uzyskali potrzebne certyfikaty, niezbędne uprawnienia uzyskały też asystentki medyczne, które ściśle współpracują z personelem medycznym i wystawiają niezbędne eZLA na polecenie lekarzy. - 70 procent naszych lekarzy korzysta z aplikacji gabinetowej, pozostali wystawiają zwolnienia lekarskie za pośrednictwem asystentek, te zaś robią to bezpośrednio na stronie ZUS - wyjaśnia Śliwa.

Proces wdrażania eZLA był gorącym okresem dla wałbrzyskiego ZUS-u. - Podczas narady kwartalnej omówiliśmy i podsumowaliśmy działania poprzedzające wdrożenie eZLA i pierwsze tygodnie działania systemu. Za nami spotkania i szkolenia dedykowane lekarzom i organizowane również w soboty. Dwadzieścia osób z naszego wałbrzyskiego oddziału było skierowanych do wsparcia lekarzy w ich miejscach pracy, dodatkowo również na bieżąco odpowiadaliśmy na pytania medycznych interesantów, którzy odwiedzali nasze placówki. Czas pokazał, że lekarze najbardziej cenili sobie nasz instruktarz oraz wsparcie w przychodniach i szpitalach - mówi Beata Dyko dyrektor wałbrzyskiego ZUS.    
Potwierdza to wałbrzyska lekarka i prezes przychodni. - Panie z ZUS - Grażyna Pilecka, Joanna Czepielewicz, Izabela Bartczak i Agnieszka Czerwińska bardzo nam pomogły w przygotowaniach - dodaje Robert Śliwa.   eZLA zamiast L4

Rzeczniczka ZUS na Dolnym Śląsku Iwona Kowalska-Matis przypomina, że od początku miesiąca jedyną podstawą do wypłaty zasiłku chorobowego jest eZLA, czyli zwolnienie lekarskie wystawione w sieci lub jego wydruk z systemu elektronicznego.
Dwa tygodnie zajęło lekarzom w całej Polsce wystawienie miliona elektronicznych zwolnień. Na Dolnym Śląsku do 18 grudnia wpłynęło do ZUS 111 257 eZLA, w tym we Wrocławiu 57 201, w Wałbrzychu 31 590 i Legnicy 22 466. Tylko 764 zwolnień wystawili lekarze w tradycyjnej, papierowej formie. Od 1 do 19.12 każdego dnia do systemu ZUS wpływało prawie 100 tysięcy zwolnień wystawionych elektronicznie. Zaledwie 10823 lekarze i asystenci medyczni wystawili wykorzystując druki papierowe. Elektronicznych zwolnień w całej Polsce lekarze i asystenci wystawili 1 303 939 (dane na 18.12.2018). Od 1 stycznia 2016 roku do ZUS wpłynęło blisko 9,6 mln elektronicznych zwolnień lekarskich.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że w związku z wejściem przepisów o powszechnym obowiązku korzystania z systemu e-zwolnień, Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS (22 560 16 00) czynne jest od godziny 6.00 do 22.00.

Wałbrzych ma szczęście do ZUS-owskich okrągłych liczb. - Milionowe eZLA to nie jedyny milion, który padł w Oddziale ZUS w Wałbrzychu. 22 listopada 2013 roku do uzdrowiska „Solanki” w Inowrocławiu na turnus rehabilitacyjny dla kobiet po leczeniu nowotworu gruczołu piersiowego przyjechał milionowy pacjent skierowany przez lekarza orzecznika z wałbrzyskiego ZUS - mówi rzeczniczka ZUS na Dolnym Śląsku Iwona Kowalska-Matis.

Zobacz też:
Rusza specjalna infolinia dotycząca elektronicznych zwolnień

Elżbieta Węgrzyn