Pierwsze dziewięć lip i sosen w ramach akcji Dzień Drzewa w Wałbrzychu posadzili uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 na Sobięcinie - reszta przed nami już jutro, w czwartek 10 października. Co trzeba zrobić, żeby dostać sadzonkę, co z nią należy zrobić później i co się będzie działo w mieście?

Co zostanie wsadzone?


O wielkim sadzeniu pisaliśmy: WAŁBRZYCH WRACA DO LASU: PREZYDENT ZAPRASZA DO UDZIAŁU W AKCJACH. Rozpoczęto je w szkole przy ul. 1 Maja, ale w czwartek 10 października sadzonki ponad 1500 drzew trafią do gruntu we wszystkich wałbrzyskich szkołach i zespołach szkolno-przedszkolnych.

- Sadzimy specjalne gatunki, odporne na brak wody, sosny i lipy, i tego samego dnia będziemy rozdawać bluszcz, który chroni budynki przed temperaturą i daje cień. Dzieci, które posadzą drzewa, stworzą sobie warunki do życia w przyszłości - mówił prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej sadząc pierwszą sosnę czarną na terenie zielonym za szkołą.Jak mówi ogrodnik miejski Michael Liguz, wałbrzyski drzewostan wzbogacą drzewa rodzime dwóch gatunków - sosny czarnej i lipy drobnolistnej, które świetnie oczyszczają powietrze i przechwytują z niego zanieczyszczenia, zwłaszcza lipa, która ma liście pokryte lepką substancją.

- Sadzonki trafią nie tylko do szkół, średnio po pięćdziesiąt na każdą placówkę. Radna z Nowego Miasta wzięła 30 sadzonek, które posadzą wspólnie mieszkańcy ul. Drzymały, zgłosiły się wszystkie ośrodki młodzieżowe w naszym mieście i Dom Seniora na Rusinowej, sadzonki wzięły też domy dziecka. Do tego jeden z wałbrzyskich hipermarketów budowlano-ogrodniczych ma nam przekazać 250 sadzonek drzew różnych gatunków - mówi Michael Liguz.Po niezagospodarowane jeszcze sadzonki drzew mogą się zgłaszać także mieszkańcy, ale że muszą one trafić na grunt miejski, lepiej przyłączyć się do zorganizowanego sadzenia.


A jak sadzić drzewo, żeby to przeżyło?

- Należy wykopać dołek większy niż bryła korzeniowa, oczywiście pod spodem nie może być beton ani skała, potem podsypać torfem lub humusem, posadzić, zasypać, mocno udeptać i porządnie podlać - 10 litrów wody lub więcej. W ciągu następnych dwóch tygodni należy ponownie podlać, ale wystarczy dwa lub trzy razy. Trzeba pamiętać o tym, że choć sadzonki teraz są małe, i sosna, i lipa wymagają 4-5 metrów odległości od siebie. Sosna nie potrzebuje palików, lipa ich potrzebuje - radzi ogrodnik miejski.Również w czwartek 10 października rozpocznie się w mieście akcja sadzenia bluszczu. Już od godz 10.00 przed ratuszem ma stać stoisko z 600 sadzonkami bluszczu pospolitego i winobluszczu trójklapowego, które mieszkańcy będą mogli sobie brać i sadzić przy swoich domach, ponieważ:

- Bluszcz i winobluszcz osłaniają ścianę, działają jak styropian chłodząc w lecie, a zapobiegając utracie ciepła w zimie. To nieprawda, że bluszcz niszczy elewacje, podobnie, jak nieprawdą jest, że włażą po nim myszy, szczury czy robactwo, to dawne teorie i nie znajdują potwierdzenia w badaniach. Obecnie na zachodzie domy obsadza się bluszczem masowo - wyjaśnia Michael Liguz.Przykład sadzenia bluszczu ma zamiar dać prezydent Roman Szełemej, który obsadzi nim ratusz. Akcją zainteresowały się też spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, do których urząd miasta wysłał propozycje włączenia się do tych proekologicznych działań - na przykład spółdzielnia "Podzamcze" bierze 200 sztuk sadzonek. Miasto oprócz ratusza obsadzi także inne swoje obiekty, na przykład szkołę przy ul. Limanowskiego, dawne gimnazjum nr 1, które ma jedną ścianę bez okien, czy wspomnianą wyżej szkołę przy 1 Maja.

- Bluszcz sadzimy co metr i też należy go mocno podlać. Ma on jeden-dwa metry przyrostu rocznego, więc za dziesięć lat nasz ratusz będzie już mocno obrośnięty - mówi specjalista od zieleni.

Łącznie na ściany szkół i innych instytucji trafi drugie 600 sadzonek bluszczu i winobluszczu. A Ty już wiesz, gdzie zasadzisz swój bluszcz?


O tym, co dzieje się w naszych lasach, pisaliśmy:
WAŁBRZYCH I REGION: NASZE LASY UMIERAJĄ NA NASZYCH OCZACH (FOTO)
CICHA KATASTROFA W LASACH REGIONU WAŁBRZYSKIEGO (FOTO)

Inne akcje ekologiczne:
600 MAŁYCH PSTRĄGÓW ZAMIESZKAŁO W SZCZAWNIKU [FOTO]
SZCZAWNIK - JAK Z NIEGO ZROBIĆ GÓRSKI POTOK?

Wałbrzych: prezydent – radykalny koniec z plastikiem! (FOTO)

I dąb na rondzie - przyjęło się dopiero czwarte drzewko:
PALMIARNIA: NA RONDZIE SPORE ZMIANY - BĘDZIE NOWY DĄB?
DĄB ROMAN IV NAJWYRAŹNIEJ ZAMIERZA ŻYĆ (FOTO)
SZCZAWIENKO - DĄB ROMAN III WSADZONY NA RONDZIE (FOTO)
DĄB ROMAN ŹLE ZNOSI UPAŁY
DĄB NA RONDZIE ŹLE SIĘ MIEWA (FOTO)Tekst i foto: Magdalena Sakowska