Data wydarzenia: 21.07.2021 18:00 - 21.07.2021 20:00
Miejsce wydarzenia: Kino Apollo

Debiut reżyserski Agnieszki Holland na festiwalu Olgi Tokarczuk w wałbrzyskim Kinie Apollo.


Pokaz specjalny “Aktorów prowincjonalnych” w wałbrzyskim Kinie Apollo uświetni tegoroczną, siódmą już edycję Festiwalu Góry Literatury. Cała impreza potrwa od 16 do 24 lipca. 

Większość wydarzeń organizowanych jest tradycyjnie już w Nowej Rudzie, mieście, z którym związała się Olga Tokarczuk. Polska noblistka mieszkająca niegdyś przez kilka lat w Wałbrzychu jest jedną z głównych organizatorek festiwalu powołanego do życia w 2015 roku. 

Osadzony w przyrodzie, ukazujący ogromny wachlarz atrakcji turystycznych, noworudzki „Festiwal Góry Literatury”, corocznie przyciąga rzesze turystów, fanów literatury, muzyki, sztuki, filmu i tańca. Bogaty program artystyczny, warsztaty literackie, spotkania autorskie zawsze w wyjątkowych, historycznych miejscach Dolnego Śląska. Pokazy, spotkania i dyskusje organizowane są w Zamku Książ - tu debatę pt. “Feminizm, gender i inne potwory” poprowadzi Magdalena Środa; we Włodowicach (Scena pod Wiatami - tu głównie koncerty, np. Fisz, Emade i Tworzywo), w Ścinawce Średniej, Świdnicy, Radkowie, w Zamku Sarny, w Sokołowsku oraz w Wałbrzychu. 

Program wydarzenia w Książu wygląda następująco:

14.30 "Debata: Feminizm, gender i inne potwory" – debata z udziałem Katarzyny Kasi, Beaty Kozak, Katji Meier prowadzi Magdalena Środa

16.15 "Tłumacze światów Olgi Tokarczuk" – Lisa Palmes, Lothar Quinkenstein, Maryna Szoda, rozmawia Justyna Czechowska

17.45 "Historia wzajemności" – z Roswithą Schieb rozmawia Karolina Kuszyk

Natomiast w wałbrzyskim kinie Apollo Karolina Korwin Piotrowska i Jagoda Szelc poprowadzą pokaz specjalny. W środę 21 lipca o godz. 18.00 zaplanowano tam projekcję "Aktorów prowincjonalnych" uważanych za debiut reżyserski Agnieszki Holland. Jest to zarazem jeden z filmów retrospektywy Agnieszki Holland, której tegoroczna edycja właśnie trwa. W obsadzie zobaczymy Halinę Łabonarską znaną obecnie z filmów “Korona Królów”, “Smoleńsk” czy “Na dobre i na złe” a także Tadeusza Huka, Ewę Dałkowską czy Jerzego Stuhra. Wstęp na pokaz jest bezpłatny, a wejściówki będzie można odbierać w kasie kina od 19 lipca.

- Bardzo się cieszę, że Dolnośląskie Centrum Filmowe tradycyjnie już będzie odpowiedzialne za współtworzenie pasma filmowego Festiwalu Góry Literatury. To dla nas ważne wydarzenie, a współpracę z Olgą Tokarczuk traktujemy jako wyróżnienie. W tegorocznym programie filmowym kilka znakomitych filmów Agnieszki Holland, w tym nagrodzony Złotymi Lwami „Obywatel Jones”. Co dla mnie osobiście bardzo ważne, tegoroczny festiwal zagości także w naszym wałbrzyskim kinie Apollo, w którym gdzie pokażemy „Aktorów prowincjonalnych” debiut reżyserski Agnieszki Holland -
mówi Jarosław Perduta, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Filmowego.


A cały program Festiwalu można znaleźć tutaj: http://festiwalgoryliteratury.pl/program.


O Oldze Tokarczuk pisaliśmy:
OGŁOSILI ROK 2020 ROKIEM OLGI TOKARCZUK
OLGA TOKARCZUK, NOBEL LITERACKI 2019 - I WAŁBRZYCH (FOTO)
WAŁBRZYCH I OLGA TOKARCZUK: KORZENIE NOBLA SĄ TAKŻE TUTAJ (FOTO)
LITERACKA NAGRODA NOBLA - OLGA TOKARCZUK LAUREATKĄ
OLGA TOKARCZUK I JOANNA BATOR ALBO SOKOŁOWSKO I UNISŁAW ŚLĄSKI OLGA TOKARCZUK MOŻE ZDOBYĆ PRESTIŻOWĄ NAGRODĘ W USA
OLGA TOKARCZUK LAUREATKĄ MIĘDZYNARODOWEJ NAGRODY BOOKERA
OLGA TOKARCZUK, 16 FOTOGRAFÓW I KSIĄŻ DZIENNY, KSIĄŻ NOCNY
OLGA TOKARCZUK: SZLIFIERSKA RZĄDZI! CIĄGLE JESTEM STĄD
OLGA TOKARCZUK ZASŁUŻONA DLA MIASTA WAŁBRZYCHA


Czytaj też:
WAŁBRZYCH KINO APOLLO: BĘDĄ KOLEJNE ZMIANY 
Wałbrzych: kino Apollo odpaliło projektory. Co dalej?
Wałbrzych kino Apollo: Jest szansa na nowe życie i modernizację
Co dalej z wałbrzyskim kinem Apollo?


Opr. MS
Foto: Magdalena Sakowska