Literacka Nagroda Nobla za 2018 rok powędrowała do Olgi Tokarczuk! Polska pisarka dostała laur za rok 2018, kiedy nagroda nie była przyznawana. Olga Tokarczuk została laureatką Nagrody Nobla 10 października 2019 decyzją członków Akademii Szwedzkiej i Fundacji Noblowskiej. Decyzję ogłoszono o godz. 13.

W trakcie uroczystej gali przyznano dwie nagrody: ta za rok 2018 powędrowała do Olgi Tokarczuk! Laur za rok 2019 otrzymał Austriak Peter Handke. Przypomnijmy, że w 2018 roku nagrody Nobla z dziedziny literatury nie przyznano. Z tego powodu wyróżnienie z poprzedniego roku przeszło na tę edycję.

Tokarczuk była uważana na za faworytkę wyścigu do Nobla, ma też na swoim koncie nagrodę Brookera za powieść "Bieguni". Jest ponadto dwukrotną laureatką Nagrody Literackiej "Nike" za "Biegunów" i "Księgi Jakubowe".


Tokarczuk zaczęła pisać w Wałbrzychu

Pisarka urodziła się w 1962 roku w Sulechowie. Mało kto pamięta, że Tokarczuk swoją przygodę z pisaniem zaczęła jak mieszkała i pracowała w Wałbrzychu. Dwukrotna laureatka Nagrody Literackiej NIKE od lat 90. pracowała w wałbrzyskiej poradni zdrowia psychicznego,  zakładała w mieście pierwsze kluby AA. Mieszkała na ul. Szlifierskiej, w Wałbrzychu przyszedł na świat jej syn, do dziś mieszka tu jej siostra. Podczas pracy w wałbrzyskim ośrodku metodycznym zaczęła pisać.

Jak wspominała w sierpniu 2016 roku podczas sesji Rady Miejskiej Wałbrzycha gdy przyjmowała tytuł Zasłużonej dla Miasta Wałbrzycha: - Przeszłam na pół etatu bo pisanie było dla mnie ważniejsze. Potem przeprowadziliśmy się z mężem do wyremontowanego domu w Nowej Rudzie, jednak to właśnie w Wałbrzychu ukształtowałam moją wrażliwość na krzywdę ludzką i nierówności społeczne - wyjaśniała odznaczona i wspomniała. - Zjawiłam się w Wałbrzychu przez Wrocław i Warszawę. Przyjechałam tu pociągiem jako 21-letnia dziewczyna, tuż po studiach psychologicznych, Na nich poznałam chłopaka z Wałbrzycha i zakochałam się, jednak we Wrocławiu nie mieliśmy z mężem gdzie mieszkać. Babcia męża zaprosiła nas na siebie do Wałbrzycha.

Pisarka dodała również, że Wałbrzych jest swego rodzaju soczewką Dolnego Śląska. Pisarka zaręczała jednocześnie, że otrzymaną nagrodę, traktuje jako zobowiązanie wobec miasta i jego mieszkańców oraz zaproszenie uczestnictwa w życiu kulturalnym miasta.

Teraz otrzymała Nagrodę Nobla, co stanowi zobowiązanie nie tylko wobec swojego regionu, ale też czytelników na całym świecie.


Czytaj też:
OLGA TOKARCZUK MOŻE ZDOBYĆ PRESTIŻOWĄ NAGRODĘ W USA
OLGA TOKARCZUK LAUREATKĄ MIĘDZYNARODOWEJ NAGRODY BOOKERA
OLGA TOKARCZUK, 16 FOTOGRAFÓW, KSIĄŻ DZIENNY, KSIĄŻ NOCNY
OLGA TOKARCZUK: SZLIFIERSKA RZĄDZI! CIĄGLE JESTEM STĄD
OLGA TOKARCZUK ZASŁUŻONA DLA MIASTA WAŁBRZYCHA

oprac. i fot. ELW
fot. archiwalne z 2016 roku