Od wiosny będą przewozić bezpłatnie mieszkańców gminy i turystów.

- Dwa autobusy niskoemisyjne dostarczone zostały w dniu 30 października do Głuszycy przez Firmę Busimport Pl Sp. z o.o. Zakup autobusów przez Gminę Głuszyca to jedno z zadań w ramach realizacji projektu „Sowiogórski Raj - budowa Centrum Przesiadkowego w Głuszycy”. Planujemy, że rozpoczną one kursować w marcu 2019 roku - informuje burmistrz Roman Głód. Dodaje również, że nie było prosto znaleźć wykonawcę dwóch autobusów w przypadku, gdy potentaci w branży nastawiają się na duże kontrakty i mają bardzo dużo zamówień.„Sowiogórski Raj – budowa Centrum Przesiadkowego w Głuszycy” to projekt, na realizację którego Gmina Głuszyca otrzymała prawie 3 mln zł dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014- 2020 – ZIT AW. Ogólna wartość projektu to 4 mln zł. Z czego wyłoniona w przetargu firma Busimport z Wielkopolski, zobowiązała się dostarczyć dwa pojazdy za 1 443 528 zł.


Po wybraniu przez gminę operatora autobusy będą wykorzystywane do zapewnienia bezpłatnej usługi transportu zbiorowego na terenie  Głuszycy. Autobusy mogą pomieścić po 50 osób będą dowozić mieszkańców i turystów na terenie gminy do Centrum Przesiadkowego w Głuszycy, skąd będzie można kontynuować podróż autobusem linii nr 5 lub pociągami Kolei Dolnośląskich.
Rozkład jazdy autobusów dostosowany będzie do czasu dojazdu pracowników do miejsc zatrudnienia. Autobusy będą także dowozić dzieci do szkół na terenie Głuszycy. Ponadto bezpłatna komunikacja gminna obowiązywać będzie także w dni wolne od pracy.Projekt zakłada również budowę nowoczesnego centrum, składającego się oprócz wiaty przystankowej i zatoki autobusowej m.in. z parkingu, miejsc postojowych dla rowerów, motorowerów i motocykli, budynku z punktem informacji i z poczekalnią oraz toalet miejskich. Teren inwestycji zostanie oświetlony i będzie monitorowany. Więcej na temat Centrum Przesiadkowego pisaliśmy - NA TEN PLAC PRZYJADĄ BEZPŁATNE AUTOBUSY [FOTO].

Więcej o centrum i o tym, jak będzie wyglądało:
GŁUSZYCA: BEZPŁATNY TRANSPORT JUŻ WKRÓTCE (WIZUALIZACJE)
ZAMÓWIENIE NA DWA NOWE AUTOBUSY
BEZPŁATNE AUTOBUSY I CENTRUM PRZESIADKOWE [WIZUALIZACJE]


oprac. ELW, MS
UM Głuszyca