W sobotnie popołudnie w Szczawnie-Zdroju zaparkowały piękne zabytkowe samochody, a przez cały dzień odwiedzający uzdrowisko mogli próbować różnorodnych potraw serwowanych z food trucków. Zapraszamy w niedzielę - 4 sierpnia - na drugi dzień kulinarnych eksperymentów. Zobaczcie zdjęcia z sobotnich atrakcji.

Wyjątkowe zabytkowe...

W sobotę, z czeskiego Nachodu wystartował VII Wałbrzyski Międzynarodowy Rajd Pojazdów Zabytkowych organizowany przez "Stowarzyszenie Moto Weteran Wałbrzych". Uczestnicy zwiedzali mijane kolejno miasta i prezentowali w nich swoje piękne samochody. Odwiedzili Police i Mieroszów, a następnie zatrzymali się też przy stoku narciarskim Dzikowiec w Boguszowie-Gorcach. Kto chciał, mógł podziwiać widoki z wieży widokowej na szczycie.Na dłużej wielbiciele motoryzacji zatrzymali się w Szczawnie-Zdroju, gdzie zaplanowali obiad. Dzięki temu mieszkańcy Szczawna, kuracjusze i przyjezdni mogli podziwiać ich samochody zaparkowane przy Hali Spacerowej. Tylu pięknych, zadbanych zabytkowych cacek trudno tu spotkać! Park Zdrojowy odwiedziło aż 57 załóg - właścicieli starych samochodów oraz motocykli. Ich kierowcy i pasażerowie przebrali się w stroje nawiązujące do epoki, w której powstało dane auto. Były zatem nobliwe pary w strojach z okresu międzywojennego, pasjonaci w strojach "dzieci kwiatów", a także panów w mundurach różnych formacji - jako dodatek do motocykli. Najwięcej załóg pochodziło z Polski i Czech, ale nie brakowało też gości z Niemiec i Holandii.Wśród zabytkowych cacek nie zabrakło takich perełek jak gość z Hradca - Buick Roadster Model 10 z 1908 roku, legendarny Ford "T" z 1911 roku, z silnikiem o mocy 20 koni mechanicznych, limuzyn z okresu międzywojennego jak Aero 662 z 1933 roku, czy Buick Special Coupe z serii 40 z 1930 roku, oraz wyjątkowo urodziwych krążowników takich jak Ford Mustang Kabriolet z 1965 roku.Specjalne nagrody dla najpiękniejszych samochodów z duszą przygotowali burmistrz Szczawna-Zdroju Marek Fedoruk oraz zastępca burmistrza Boguszowa-Gorce Sebastian Drapała.

Food trucki zapraszają

Kto w sobotę miał ochotę na kulinarne eksperymenty, odwiedził Szczawno-Zdrój, gdzie 3 i 4 sierpnia w godz. 12.00 - 22.00 trwa Festiwal Smaków Świata. W Parku Zdrojowym zaparkowały furgonetki wyspecjalizowane w serwowaniu różnorodnych specjałów, w tym napitków. Były dania greckie, kuchni orientalnej, różnorodne burgery i fantazyjne frytki. Hitem okazało się zmotoryzowane stoisko gastronomiczne z daniami z ryb znad polskiego morza, a także słodkie eksperymenty, w tym donaty i dymiące koktajle z kuleczkami przygotowanymi z dodatkiem ciekłego azotu.Food Truck Festiwal Smaków to aż  szesnaście pysznych propozycji. Coś na słodko, coś na obiad lub przekąskę. W sobotę stoiska gastronomiczne przechodziły oblężenie stanowiąc ciekawą alternatywę dla własnej kuchni. Jeśli macie dość niedzielnego rosołu, wpadnijcie tu na obiad.

Przy strefie gastro działa też strefa zabaw dla najmłodszych z warsztatami i dmuchańcami. Nie brakuje też muzyki i konkursów z nagrodami. Mimo kapryśnej pogody szczawieński weekend okazał się sukcesem, co potwierdziła imponująca frekwencja.


Zobaczcie też zdjęcia z prezentacji zabytkowych samochodów W POGONI ZA ZŁOTYM POCIĄGIEM na deptaku w Szczawnie-Zdroju.
Przeczytajcie o czerwcowym rajdzie Moto Weterana - Wałbrzych: miłośnicy czterech kółek odjechali w Dzień Dziecka (FOTO).

oprac. i fot. Elżbieta Węgrzyn