Do 11 listopada trwa Tydzień Kuchni Polskiej, podczas którego lokale w całej Polsce wprowadziły specjalne menu opracowane na podstawie historycznych receptur. Jednym z lokali serwującym specjalne memu z okazji 100-lecia niepodległości naszego kraju jest nasza lokalna restauracja.

Oryginalne receptury, wzbogacone o opowieść historyczną prof. Jarosława Dumanowskiego, wraz z nowoczesnymi interpretacjami szefów kuchni - ambasadorów, zostaną opublikowane w książce "Sto receptur na sto lat niepodległości (1918-2018)". Książka w wydaniu polsko-angielskim trafi m.in. do ambasad Polski na świecie, szkół gastronomicznych oraz restauracji i hoteli w całej Polsce. Selekcji oryginalnych receptur dokonał profesor Jarosław Dumanowski, kierujący Centrum Dziedzictwa Kulinarnego na Wydziale Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który również odczytał je i opracował w ich oryginalnym brzmieniu.

Tym ostatnim i pracującym w nich szefom kuchni posłuży jako inspiracja do świętowania tej wyjątkowej rocznicy kulinarnie ze swoimi gośćmi, na przykład poprzez wprowadzenie specjalnego, niepodległościowego menu. W ramach projektu do 11 listopada odbędzie się Tydzień Kuchni Polskiej. W akcji udział biorą najlepsze lokale w całej Polsce m.in. z Szczawna-Zdroju, Warszawy, Krakowa, Zakopanego, Trójmiasta, Poznania, Wrocławia, Szczecina czy Katowic. Wprowadziły one specjalne menu, złożone z potraw pochodzących z kuchni pruskiej, austriackiej, rosyjskiej, wojskowej i żydowskiej, którym towarzyszyć będzie narracja prowadzona przez prof. Jarosława Dumanowskiego.Grono szefów kuchni - ambasadorów Kulinarnego Zjednoczenia Polski tworzą szefowie kuchni z całej Polski, w tym Wojciech Harapkiewicz - szef kuchni restauracji Babinicz w kompleksie Dworzysko w Szczawnie-Zdroju.

 oprac. ELW