W strajkujących wałbrzyskich liceach i technikach trwa wojna nerwów. Czy nauczyciele uzyskają na radzie pedagogicznej wymagane quorum i sklasyfikują uczniów ostatnich klas, a tym samym dopuszczą ich do egzaminu maturalnego? W jednym liceum się to udało.

Ostateczny argument

Przypominamy, że mimo strajku w Wałbrzychu udało się bez większych problemów przeprowadzić egzaminy gimnazjalne i ósmoklasistów. Kolejnym przełomowym momentem dla protestujących okazały się przygotowania do matur. Wprawdzie egzaminy maturalne zaczynają się w tym roku 6 maja, to młodzież z klas maturalnych, by do nich przystąpić musi mieć najpierw wystawione oceny roczne, przejść klasyfikację i ukończyć szkołę średnią. To ostatnie możliwe jest tylko podczas rady pedagogicznej, którą szkoły zwołują w kwietniu, przed zakończeniem roku szkolnego ostatnich klas. I tu zaczyna się problem, ponieważ by decyzje rady były wiążące, konieczne jest quorum. W szkołach strajkujących szans na to nie ma, o czym przekonały się w ostatnich dniach m.in. IV LO i II LO w Wałbrzychu. Niestety, mimo usilnych prób, nie udało nam się uzyskać w tej sprawie komentarza z wałbrzyskiego ZNP.

Do 16 kwietnia pewne było jedynie, że klasyfikację przejdą tegoroczni maturzyści w wałbrzyskich szkołach ponadgimnazjalnych niepublicznych. Tymczasem III LO dokonało klasyfikacji trzecich klas bez przerywania akcji protestacyjnej. Rada pedagogiczna została zwołana w środę późnym popołudniem po zakończeniu dnia protestu, quorum niezbędne do podjęcia decyzji uzyskano. Tutaj matura zostanie przeprowadzona zgodnie z harmonogramem. Jak będzie w pozostałych liceach i technikach w naszym mieście? Czas pokaże.


Komentarze w sprawie klasyfikacji

Tymczasem na forach internetowych poświęconych strajkowi nauczycieli w Wałbrzychu zapanowała konsternacja. Jedni odżegnują się od kroku III LO, inni zagrzewają pozostałych do dalszej walki, a są i tacy, co filozoficznie stwierdzają, że nie ma co dyskutować, bo pedagogów osądzi historia...

Zatem nauczyciele podejmując tę ważną decyzję nie tylko nie czują się wspierani ze strony związków, ale i to na nich spadnie odpowiedzialność za podjęte decyzje. Patowa sytuacja.   

Więcej o proteście:
WAŁBRZYCH POPIERA STRAJK NAUCZYCIELI [ZDJĘCIA]
STRAJK NAUCZYCIELI WAŁBRZYCH: CO Z EGZAMINAMI ÓSMOKLASISTÓW?

WAŁBRZYCH: NAUCZYCIELE I LO, 2 LI I SP NR 5 - DLACZEGO STRAJK?

ILE SZKÓŁ BĘDZIE STRAJKOWAĆ? CO Z UCZNIAMI?

WAŁBRZYCH: SZKOŁY MIASTA I REGIONU STRAJKUJĄ

WAŁBRZYCH: LISTA ZAJĘĆ W CZASIE STRAJKU
WAŁBRZYCH: LIST PREZYDENTA DO RODZICÓWoprac. Elżbieta Węgrzyn
fot. ilustracyjne