Jabłko za prawidłową jazdę, a cytryna dla kierowcy, który nie przestrzegał przepisów ruchu drogowego. Dziś natomiast konsekwencje mogą być... słone.


Wczoraj wałbrzyscy policjanci wspólnie z dziećmi w nietypowy sposób kontrowali kierowców. 11 maja w godzinach porannych uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 22 razem z policjantami Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej przeprowadzili akcję „Jabłko, czy cytryna”.Funkcjonariusze z drogówki sprawdzali, czy kierowcy nie łamią przepisów w rejonie zkoły. Celem tych nietypowych działań było przypomnienie wszystkim użytkownikom ruchu drogowego zasad mających największy wpływ na poziom bezpieczeństwa na drogach, w tym szczególnie tych dotyczących prędkości oraz pasów bezpieczeństwa.


Uczniowie podczas spotkania przypomnieli sobie podstawowe zasady ruchu drogowego, a także mieli okazję wspólnie z policjantami przeprowadzać kontrolę pojazdów. Dzieci nagradzały jabłkiem kierowców poruszających się zgodnie z przepisami. Natomiast tych, do których były zastrzeżenia, częstowały cytryną.


Podczas prowadzonych działań uczniowie wręczyli 10 jabłek i 6 cytryn. Kierujący byli zaskoczeni nietypową kontrolą, ale z uśmiechem na twarzy przyjmowali kwaśny owoc i - obiecali poprawę. Dzieci na tę okoliczność na dużych kolorowych kartonach wypisały hasła, które przypominały kierującym o jeździe zgodnej z zasadami bezpieczeństwa na drodze.


W czasie kontroli policjanci przypominali też o konsekwencjach, jakie wiążą się z przekraczaniem dozwolonej prędkości, o konieczności zapinania pasów bezpieczeństwa, czy przewożenia małych dzieci w specjalnych fotelikach.A dziś już owoców nie będzie - wałbrzyscy policjanci w czwartek 12 maja od godzin porannych prowadzą działania ukierunkowane na bezpieczeństwo „Niechronionych uczestników ruchu drogowego”. Szczególnym nadzorem objęli rejony przejść dla pieszych oraz przejazdów dla rowerów na ruchliwych drogach terenu Wałbrzycha oraz powiatu wałbrzyskiego. Mogą być słone mandaty, zgodne z nowymi stawkami.


Niedawno dzieci odwiedziły strażaków:
Wałbrzych: teraz wszystkie te dzieci będą chciały być strażakami (FOTO)


Opr. MS
Foto użyczone: KMP Wałbrzych