Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna "Invest-Park" planuje wyjść naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców i do 2022 roku wybudować sześć nowych hal przemysłowych dla zainteresowanych prowadzeniem w nich biznesu. Jedna z nich powstanie w Wałbrzychu. Oto szczegóły i wizualizacje obiektów.

Będą gotowe hale i pożyczki

4 października 2019 w wałbrzyskim Ratuszu spotkali się przedstawiciele lokalnej strefy ekonomicznej z włodarzami samorządu województwa i przedstawicielami Aglomeracji Wałbrzyskiej. - Tylko synergia i współpraca może skutkować pozytywnymi wynikami. Po to jest administracja by wysłuchać impulsów z zewnątrz i wspierać przyciąganie nowych inwestorów. Przygotowany właśnie program jest historyczny i bazuje na współpracy strefy, samorządu województwa i ZIT-u Aglomeracji Wałbrzyskiej - mówi Piotr Sosiński, prezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest-Park” sp. z o.o. z siedzibą w Wałbrzychu.Jak zapewnia jego zastępca, przygotowany projekt odznacza się rozmachem. - Wartość inwestycji WSSE w latach 2020-2022 wyniesie 120 mln zł, podczas gdy w okresie 1997 - 1918 wynosiły one łącznie 280 mln zł - wyjaśnia Kamil Zieliński. Zaplanowano budowę sześciu hal przemysłowych. Mają powstać w Wałbrzychu, Jaworzynie Śląskiej i Ząbkowicach Śląskich, na Opolszczyźnie w Nysie i Brzegu oraz w Wielkopolsce, a dokładnie we Wrześni. Mają powstać wedle tego samego szablonu projektowego, być przeznaczone pod najem, leasing i do kupna. - Każda hala ma liczyć 5 tys. metrów kwadratowych przy założeniu możliwości rozbudowy i możliwością zagospodarowania od 1 do 4 modułów z dostępnym zapleczem biurowym i socjalnym, a także gotową infrastrukturę - parkingi, place manewrowe oraz tereny zielone - wyjaśnia kierownictwo WSSE. W halach mieścić się będzie mogła produkcja, przestrzenie biurowe i laboratoria.  
Przypomniano też uruchomione ostatnio program pożyczek dla jednostek Samorządu terytorialnego na potrzeby uzbrajania gruntów pod inwestycje (WAŁBRZYCH: MINISTER JADWIGA EMILEWICZ Z MILIONAMI POŻYCZKI (FOTO)). W jej ramach na inwestycje w i przeznaczono 10 mln zł, dodatkowo z funduszy RPO Województwa Dolnośląskiego przyznawane są "Pożyczki rozwojowe", fundusz na nie to 7,5 mln.


Samorządy aglomeracji już działały


- Samorządy od lat postulowały o zmianę strategii stref ekonomicznych ze sprzedaży terenów na rzecz budowy gotowych hal dla przedsiębiorców. To, że taka strategia się sprawdza w Wałbrzychu świadczy choćby prywatna inicjatywa budowy hali, w której produkowane są jachty morskie. O takie inwestycje zabiegaliśmy wcześniej i będziemy radzi jak te hale powstaną - mówi Roman Szełemej, lider Aglomeracji Wałbrzyskiej. Na spotkaniu w Ratuszu obecni byli też burmistrzowie Głuszycy i Jaworzyny Śląskiej, w których to gminach podjęto prace dotyczące uzbrajania terenów inwestycyjnych. Aglomeracja Wałbrzyska wydała miliony na inwestycje wspierające przedsiębiorców i uzbrajające tereny na potrzeby biznesu w Jaworzynie Śląskiej, Żarowie i Świebodzicach. Wszystko odbywało się za pieniądze unijne z ZIT-u AW. Działania strefy do tych wcześniejszych inwestycji są komplementarne, co najlepiej widać na przykładzie Jaworzyny Śląskiej. - Dysponujemy terenem ok. 70 ha gruntów atrakcyjnych dla inwestorów, teraz dzięki funduszom aglomeracyjnym zostały one uzbrojone w wodociągi i kanalizację, drogi i rondo, do dwóch fragmentów 2,7 i 3 ha przygotowano platformy, oświetlenie i parkingi -  wylicza Grzegorz Grzegorzewicz, włodarz Jaworzyny Śląskiej. Teraz WSSE wybuduje na tym terenie również gotową halę.Hale w Wałbrzychu - gdzie i kiedy powstaną?
 

Wałbrzyska strefa będzie budować ze środków własnych w tych miejscach, gdzie jest duże zainteresowanie inwestorów tego typu obiektem. Inwestorzy zgłaszają się z zapytaniem o dogodne lokalizacje swoich biznesów, nowe hale będą odpowiedzią na realne zapotrzebowanie. - Mamy rozeznanie rynku, przedsiębiorcy pytają nas o grunty, a najlepiej grunty zabudowane halami, a także komunikację drogową oraz o pracowników. Bezrobocie w powiecie wałbrzyskim, kłodzkim i ząbkowickim wciąż jest wyższe niż w Wałbrzychu, czy Świdnicy i utrzymuje się na poziomie ponad 10-procentowym. Skoro pracownicy są, to wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniu inwestorów poprzez budowę hal - wyjaśnia Piotr Sosiński. Pierwsze umowy z przyszłymi użytkownikami hal będą zawierane jeszcze w czasie prowadzenia inwestycji budowlanych tych obiektów. Działalność zacznie się zaraz po oddaniu obiektu do użytku. 
W 2019 roku przygotowywana jest dokumentacja budowlana, pierwsze hale zaczną piąć się w górę w roku 2020.W Wałbrzychu teren pod budowę należący do WSSE już czeka przy ul. Villardczyków, w dalszej kolejności hale powstaną w Jaworzynie Śląskiej i Ząbkowicach oraz we Wrześni. Liczba osób zatrudnionych w przyszłości w każdej z hal może się różnić z uwagi na odmienne profile działalności przedsiębiorców, którzy rozpoczną w nich swoje działalności.       


Czytaj też:
WAŁBRZYCH: MINISTER JADWIGA EMILEWICZ Z MILIONAMI POŻYCZKI (FOTO)
WAŁBRZYSKA SPECJALNA STREFA EKONOMICZNA - JAKIE MAJĄ BYĆ ZMIANY?
WSSE: OTWARTO NOWĄ FABRYKĘ, ZATRUDNI 650 OSÓB (FOTO)
MINISTER ADAMCZYK: REGION WAŁBRZYSKI MOŻE BYĆ JAK BAWARIA (FOTO)
Elżbieta Węgrzyn
wizualizacje WSSE