W pierwszym z wałbrzyskich lokali gastronomicznych pojawił się certyfikat akcji "Stop plastik". Magistrat czeka na zgłoszenia kolejnych firm. Jakie formy promocji im zaproponuje?


Wałbrzych jako pierwsze miasto w Polsce osiem miesięcy temu wprowadził całkowity zakaz używania w instytucjach miejskich jednorazowych opakowań, naczyń oraz sztućców z plastiku: Wałbrzych: prezydent – radykalny koniec z plastikiem! (FOTO) i WAŁBRZYCH STOP PLASTIK ROZSZERZONY: GASTRONOMIA, SKLEPY, SZKOŁY. Teraz zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami prezydent miasta Roman Szełemej zaprasza do udziału w akcji Stop-Plastik wałbrzyskie kawiarnie, restauracje oraz inne podmioty, które zechcą zrezygnować w swojej działalności z jednorazowego plastiku.Najpierw Sztygarówka
 
Wręczenie pierwszego certyfikatu udziału w akcji odbyło się w Kawiarni Sztygarówka działającej na terenie Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia. Jak informuje nas rzecznik magistratu Edward Szewczak, do udziału w akcji zgłosiły się jeszcze dwa podmioty, które wkrótce otrzymają swoje certyfikaty: duża firma z Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i jedna z przychodni zdrowia.

- Certyfikujemy lokale, które w swojej codziennej działalności pozbywają się plastikowych jednorazowych sztućców, talerzy i opakowań. Polityka "Stop Plastik" w Wałbrzychu będzie intensyfikowana, żeby nie powiedzieć eskalowana. Najpierw pół roku przeznaczyliśmy na działania edukacyjne, te pół roku pokazało, że jest to ogromny problem nie tylko w skali miasta, także w skali Polski i świata. Obecnie wchodzimy w etap nowych cen za odbiór odpadów komunalnych, ale są one umiarkowane, 27 zł, a w innych miastach jest więcej, dzięki temu, że mamy własną ultranowoczesną instalację do segregacji odpadów. Płacąc za śmieci płacimy głównie za plastik i jedyne rozwiązanie to zaprzestanie kupowania i użytkowania plastiku, bo wszystko inne jest leczeniem objawów, a nie choroby - mówił podczas wręczania certyfikatu prezydent Roman Szełemej.Prezydent zapowiedział zatem inaugurację "konsekwentnego programu certyfikowania miejsc, które wzięły sobie do serca te oczywiste rzeczy". Jak przypomniał, Wałbrzych był pierwszym miastem w Polsce, które zwróciło uwagę na problem plastiku, więc nagradzanie lokalnych przedsiębiorców, a nawet dużych firm działających na terenie naszego miasta za nieprodukowanie tego rodzaju odpadów jest tego naturalną konsekwencją. - Chodzi przede wszystkim o to, żeby nie stosować idiotycznie bezsensownych plastikowych rzeczy tam, gdzie nie jest to wcale konieczne - podsumował krótko pomysł Roman Szełemej.
 
Dlatego urząd miasta zaprasza oficjalnie wszystkich przedsiębiorców do przystąpienia do akcji i przestrzegania kilku prostych zasad, które "otaczający nas świat uczynią lepszym". Na stronach urzędu pojawiły się już szczegółowe informacje o programie, w tym deklaracja, uczestnictwa oraz apel radnych rady miejskiej z kwietnia bieżącego roku. Przedsiębiorcy, którzy zadeklarują rezygnację z jednorazowego plastiku, otrzymają certyfikat udziału w programie oraz specjalne naklejki, którymi będą mogli oznaczyć swoją siedzibę.A co zyskają dzięki temu?

- Profitem będzie to, że coraz więcej mieszkańców będzie miało świadomość, że przyczyniamy się do katastrofy ekologicznej, albo nie, mamy wybór. Wszystkie badania pokazują nam, że jemy plastik. Wierzę, że wśród wałbrzyszan powstanie świadomość, że pójdą tam, gdzie nikt nie będzie ich truł. Podobnie było z paleniem papierosów, najpierw mówiono, że to wolny wybór, a dziś miejsc, w których wolno palić, jest coraz mniej i ten wolny wybór jest coraz mniejszy - odpowiadał na to pytanie prezydent.- Właściciele lokali gastronomicznych i nie tylko mogą liczyć na pojawienie się na stronie urzędu miasta i na jego profilu, z czasem może się pojawić nawet zakładka dotycząca lokali bez plastiku, a jeśli zbierze się ich 20, pomyślimy o reklamie zbiorczej na citylightach - dodał Edward Szewczak.
 
Jak przypomniał dyrektor Starej Kopalni Jan Jędrasik, instytucja ta, jak i inne miejskie instytucje, od maja 2019 podczas imprez plenerowych nie używa żadnych opakowań z plastiku, chyba że biodegradowalnego i tego samego wymaga od partnerów imprez. A czy da się kontrolować certyfikowanych przedsiębiorców, czy postępują tak, jak zadeklarowali?

- Zakładamy, że życie to zweryfikuje, że klienci napiszą do nas lub na profilach społecznościowych będą pisać, że to oszustwo i że w takim lokalu dostali plastik - odpowiada prezydent.Apel urzędu miasta i prezydenta:

Wałbrzych jako pierwszy w Polsce wprowadził całkowity zakaz używania w instytucjach miejskich jednorazowych opakowań, naczyń i sztućców z plastiku. Nie o popularność nam chodziło, nie o wygrany wyścig, lecz niezwłoczne podjęcie walki z rujnującym środowisko zagrożeniem. 500 lat trwa naturalny rozkład plastikowej butelki. W tym czasie plastik zatruwa organizmy żywe, ziemię i wodę. Mimo to jego produkcja i zużycie rośnie lawinowo. Musimy z tym skończyć dla dobra naszego i naszych dzieci! Rozumie to wielu Wałbrzyszan. Wiemy już, że przykład instytucji miejskich, który od razu przyniósł znakomite wyniki, inspiruje kolejne instytucje i firmy w Wałbrzychu. Zapraszamy je do oficjalnego przystąpienia do akcji Stop Plastik i przestrzegania kilku prostych zasad, które otaczający nas świat uczynią lepszym.  Mam wielką nadzieję, że wręczane przez nas certyfikaty i promocja uczestników zbudują wspaniałą ekologiczną wspólnotę w walce o środowisko wolne od plastiku.

Chętni do udziału w akcji mogą składać deklaracje elektronicznie, mogą też składać w
ypełnione i podpisane deklaracje w Biurze Promocji Miasta, Ratusz (Pl. Magistracki 1), pokój nr 21. Szczegółowe informacje o udziale w akcji: Tel. 74 66 55 127, email: promocja@um.walbrzych.pl.


Czytaj też:

SZCZAWNO-ZDRÓJ TEŻ MÓWI: STOP PLASTIK!
WAŁBRZYCH STOP PLASTIK ROZSZERZONY: GASTRONOMIA, SKLEPY, SZKOŁY
Wałbrzych: prezydent – radykalny koniec z plastikiem! (FOTO)
20. Toyota Półmaraton Wałbrzych: Nowości EKOedycji
PREZYDENT WAŁBRZYCHA KONTRA ZAKŁAD PRZETWÓRSTWA PLASTIKU (PISMA)
PODGÓRZE: PREZYDENT ZAMKNĄŁ PRZETWÓRNIE PLASTIKU NIM JA OTWARTO? [FOTO]Tekst i foto: Magdalena Sakowska