Po raz kolejny członkowie Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich z Wrocławia - siedmiu ułanów, jedna amazonka i dwóch wrocławskich konnych strażników miejskich w asyście - przejechali konno ulicami naszego miasta w niedzielny grudniowy poranek, ale tym razem mieli do wykonania dwie specjalne misje. Grób i sztandar. Będzie izba pamięci.


Wałbrzyszanie przywykli już do tej niecodziennej tradycji stowarzyszenia rekonstruktorów z Wrocławia, czy też raczej kontynuatorów przedwojennej tradycji.


A było tak...

XIV Pułk Ułanów Jazłowieckich wyłonił się pod koniec I wojny światowej z oficerów i ułanów służących w armii rosyjskiej przed rewolucją komunistyczną w 1917 roku. Po klęsce armii carskiej uznali oni, że jest szansa, żeby Polska odzyskała niepodległość, uformowali wspólnie oddział i zaczęli się przebijać na zachód. Po drodze zetknęli się z wojskami bolszewików, które zamierzały zaatakować klasztor polskich sióstr niepokalanek w Jazłowcu. Mimo ogromnej przewagi liczebnej przeciwnika zdecydowali się bronić sióstr. Spodziewali się, że wszyscy zginą – ale wygrali bitwę i obronili klasztor. Jeden z ułanów XIV Pułku Ułanów Jazłowieckich podczas walk z bolszewikami 11 lipca 1919 roku znalazł się w strasznych opałach i praktycznie żegnał się z życiem. Złożył wtedy uroczyste śluby Matce Bożej, że jeśli się uratuje, to w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, czyli 8 grudnia, w pełnym rynsztunku, nie zważając na zimowe warunki, pojedzie z siedziby pułku, czyli ze Lwowa do Jazłowca, a to około 190 km. Niestety, nie dotrzymał ślubowania od razu, zrobił to dopiero w 1925, kiedy był już oficerem.Rok po wyprawie samotnego ułana dołączyło do niego pięciu kolegów, którzy również ocaleli podczas obrony klasztoru i spodobał im się jego pomysł. Razem stawili się na dziedzińcu klasztoru sióstr w dniu ich patronackiego święta i złożyli im meldunek, przywołując chwilę po wygranej bitwie. Tradycja była żywa do 1939 roku, ułanów 8 grudnia do Jazłowca jeździło ze Lwowa coraz więcej. Potem oczywiście historia położyła kres także i jej.


W 2008 roku we Wrocławiu powstało Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich. W 2011 roku odwiedzili klasztor niepokalanek po raz pierwszy, od 4 lat przyjeżdżają tu konno.- Przywozimy nasze konie do Stada Ogierów Książ w sobotę wieczorem, tam mamy integracyjny trening, a w niedzielę najbliższą 8 grudnia jedziemy konno głównymi ulicami z Książa na Sobięcin. Jesteśmy z Wrocławia i Oleśnicy, jeden kolega jest z Łomnicy pod Wałbrzychem. Oprócz wydarzeń takich, jak ten przejazd, opiekujemy się blisko 50 grobami ułanów jazłowieckich na Dolnym Śląsku, w tym w Wałbrzychu. Nasz przejazd to nie tylko zabawa, chcemy pokazać konkretny patriotyzm. Konie należą do nas, są rasy wielkopolskiej, małopolskiej i szlachetnej półkrwi, są obeznane z ruchem ulicznym, szkolone jak kawaleryjskie, nie boją się strzałów i hałasu, można na nich jak "Wieniawa" do restauracji wjeżdżać - żartuje Janusz Gałązka, ułan ze stowarzyszenia. Członków grupy jest piętnastu, w tym dwie damy. Ośmioro ma swoje konie i wszyscy stawili się w Wałbrzychu.


Jan Dłutek - kompozytor, kapelmistrz, legionista, wałbrzyszanin

Członkowie wrocławskiego stowarzyszenia co roku podczas odwiedzin w Wałbrzychu składają kwiaty i znicze na grobie pochowanego na cmentarzu przy ul. Przemysłowej Jana Dłutka, postaci legendarnej, kompozytora hymnu pułku, szefa jego orkiestry i weterana walk o niepodległość, który po wojnie przybył do Wałbrzycha i zmarł tutaj 24 września 1959 roku. Tym razem wizyta miała uroczysty charakter, wziął w niej udział wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak i przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej. Grób Jana Dłutka został dziewiątym na Dolnym Śląsku oznaczonym w ramach związanej ze stuleciem niepodległości Polski akcji "Ocalamy". Groby weteranów walk o niepodległość otrzymują specjalne oznaczenie "Ojczyzna swemu obrońcy", często są restaurowane i wykupywane, żeby uratować je przed likwidacją, gdy brakło już rodziny.- Jan Dłutek był osobą wyjątkową, pokazywał, jak mocno można kochać swoją Ojczyznę, a Ułani Jazłowieccy mają szczególne zasługi dla niepodległości Polski. W roku jej odzyskania spotykamy się na grobach oznaczanych symboliczną tabliczką "Ojczyzna swemu obrońcy", co ma podkreślić naszą pamięć o dawnych bohaterach - mówił podczas uroczystości wojewoda Paweł Hreniak.

- To pierwszy grób oznaczony w Wałbrzychu. Cały czas zbieramy informacje i prosimy o zgłaszanie do Instytutu Pamięci Narodowej grobów uczestników walk o niepodległość Polski. Akcja na Dolnym Śląsku trwa od 23 października, oznaczyliśmy już trzy groby w Kamiennej Górze, cztery we Wrocławiu i jeden w Prusach. W Wałbrzychu planujemy oznaczenie jeszcze jednego grobu, na cmentarzu parafii p. w. św. Anny spoczywa legionista Jan Kot, przewidujemy restaurację tego nagrobka - mówili wicedyrektor wrocławskiego oddziału IPN Katarzyna Pawlak-Weiss i Wojciech Trębacz kierujący akcją z ramienia IPN. W uroczystości wzięli udział także uczniowie klasy wojskowej z IV LO.Jan Dłutek - legionista, kompozytor i kapelmistrz XIV Pułku Ułanów Jazłowieckich, urodził się 22 czerwca 1881 roku. W czasie I wojny światowej dowodził plutonem trębaczy w 5. Pułku Ułanów II. Korpusu Polskiego generała Józefa Hallera. Brał udział w bitwie pod Kaniowem z Niemcami 11 maja 1918 roku. Za swoje zasługi otrzymał Krzyż Walecznych. Od 1919 r. był kapelmistrzem orkiestry pułku Ułanów Jazłowieckich i dowódcą plutonu trębaczy pułku w Kołomyi. W latach międzywojennych prowadził w garnizonie lwowskim zespół muzyczny. Orkiestra pod jego kierunkiem była ozdobą wielu uroczystości na terenie Lwowa. W 1927 r. skomponował "Modlitwę Ułana Jazłowieckiego" do słów Władysława Nowackiego; był także autorem marsza pułkowego. Jedno i drugie odegrano i odśpiewano podczas uroczystości. Komponował też utwory taneczne walce, mazury, polki. Jego grób można odwiedzać na cmentarzu katolickim przy ul. Przemysłowej (kwatera trzecia, rząd 25, miejsce 23).I będzie Izba Pamięci Kresów ze sztandarem

Swoją wizytę w Wałbrzychu członkowie stowarzyszenia zakończyli tradycyjnie meldunkiem złożonym siostrom niepokalankom przed ich klasztorem i szkołą na Sobięcinie. Tym razem meldunek słowami "Czołem, ułani!" odebrała matka generalna zgromadzenia, Wawrzyna, która przybyła specjalnie na tę uroczystość z Szymanowa pod Warszawą. Ułani przywieźli bowiem cenny dar dla niepokalanek - oryginalny sztandar leśnego oddziału XIV Pułku Ułanów Jazłowieckich z 1940 roku.- W Szymanowie mamy Izbę Pamięci XIV Pułku Ułanów Jazłowieckich, także świętujemy to historyczne wydarzenie w okolicach 8 grudnia, a wałbrzyski klasztor jest związany z wrocławskim stowarzyszeniem od lat i to dobre miejsce na przechowywanie takiej pamiątki. Kiedy straciłyśmy wszystkie nasze klasztory na Kresach, siostry przeszły stamtąd do Szczecinka, Kościerzyny i do Wałbrzycha właśnie. Jazłowiec z całą opowieścią był nam zawsze bliski. W Szymanowie mamy cenny tryptyk ułanów, który przeszedł z nimi szlak bojowy do Szkocji i sporo innych pamiątek po nich - mówiła matka Wawrzyna.Wiele wskazuje na to, że podobna izba pamięci, poświęcona nie tylko ułanom, powstanie w klasztorze na Sobięcinie. - Chcemy zrobić w naszej szkole centrum pamięci o Kresach Wschodnich, umieścimy tam sztandar w godnym miejscu i wszystkie rzeczy, które dotąd udało nam się zgromadzić. Będziemy też zbierać wspomnienia. Nawiązujemy kontakty z różnymi grupami, które kultywują pamięć o Kresach i zobaczymy, jak to się rozwinie - zapowiada siostra Daniela, nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie w szkole. Rok temu członkowie stowarzyszenia przekazali siostrom lancę z proporczykiem z barwami XIV Pułku Ułanów Jazłowieckich.


A tak było rok i dwa lata temu:
JAK UŁANI PRZEZ CAŁY WAŁBRZYCH JECHALI (FOTO)
UŁANI PRZEJECHALI PRZEZ WAŁBRZYCH (FOTO)

Czytaj też:
WAŁBRZYCH: KONSTANTY SKIRMUNT MA JUŻ U NAS SWOJE DRZEWO (FOTO)
OBSERWATORIUM WAŁBRZYCH - JUTRO MOŻEMY SPOJRZEĆ SŁOŃCU W TWARZ
SOBIĘCIN: OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNE JEST FAKTEM (FOTO)
SOBIĘCIN: RUSZA BUDOWA OBSERWATORIUM - A CO W PLANACH?
WAŁBRZYCH - SOBIĘCIN: BĘDZIE OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNE

NIEPOKALANKI ZAPRASZAJĄ DO UKŁADU SŁONECZNEGO [FOTO]
SOBIĘCIN: RUSZYŁY PRACE W UKŁADZIE SŁONECZNYM (WIZUALIZACJE)
WAŁBRZYCH: WYPRAWA W KOSMOS, WYPRAWA POD ZIEMIĘ
SOBIĘCIN - KTO CHCE POBIEGAĆ PO UKŁADZIE SŁONECZNYM?

LICEUM NIEPOKALANEK: DZIEŃ OTWARTY Z PAJĄKAMI I RAKIETAMI [FOTO]
SZKOŁA SIÓSTR NIEPOKALANEK MA JUŻ 70 LAT
MAŁE ARBORETUM SIÓSTR NIEPOKALANEK (ZDJĘCIA)


Magdalena Sakowska
Foto: JK