Wczoraj miało miejsce przekazanie placu budowy na stacji Wałbrzych Szczawienko i to od niej zacznie się duża kolejowa inwestycja obejmująca remonty stacji Szczawienko i Świebodzice oraz budowę przystanku kolejowego Wałbrzych Śródmieście. Na Szczawienku wszystko rozpocznie się już na dniach od remontu trzech torów.


Ale tak naprawdę roboty przygotowawcze do tej zmieniającej oblicze kolei w naszym mieście inwestycji toczą się już od sierpnia na stacji Wałbrzych Miasto.

– Prowadzona jest tu przebudowa dwóch torów, żeby można było tam wbudować nowe urządzenia zabezpieczające, które czuwają nad bezpieczeństwem ruchu kolejowego na tym odcinku. Prace potrwają do końca grudnia i będą kosztowały 9 mln zł – mówi Bohdan Ząbek z biura prasowego PKP PLK. – Ta inwestycja pozwoli na łatwiejszą realizację budowy przystanku kolejowego Wałbrzych Śródmieście.

Pozostałe prace uzależnione są od terminu kończenia projektów – część inwestycji takie projekty już posiada, część, która powstanie w systemie „zaprojektuj i wybuduj” musi na nie jeszcze poczekać. Dotyczy to na przykład wiaduktów przy ul. Stacyjnej, zmian w sieci telekomunikacyjnej czy zabezpieczeń ruchu kolejowego.

Na pewno prace rozpoczną się od dworca Wałbrzych Szczawienko, później remontowana będzie stacja w Świebodzicach, a Wałbrzych Śródmieście zostanie wybudowany na samym końcu. Ze względu na nieskończone prace projektowe dokładny kalendarz tych działań nie jest jeszcze znany – mówi Bohdan Ząbek. – Wykonawca wyklucza na  trasie Świebodzice - Wałbrzych Miasto wprowadzenie autobusowej komunikacji zastępczej, to linia dwutorowa i ruch podczas remontu będzie przebiegał wahadłowo.

Na stacji Wałbrzych Szczawienko mają się pojawić liczne udogodnienia dla pasażerów, takie jak nowoczesny system nagłośnieniowy, a pociągi pospieszne nają tamtędy przejeżdżać z prędkością około 100 km/h. Do końca roku ma być gotowy remontowany przez gminę dworzec i podjazd pod niego.

 

Więcej o inwestycji:
DWORZEC WAŁBRZYCH SZCZAWIENKO - SĄ KŁOPOTY (FOTO)
DWORZEC SZCZAWIENKO BEZ DACHU (FOTO)
DWORZEC SZCZAWIENKO ZMIENIA SIĘ W OCZACH (FOTO)
DWORZEC SZCZAWIENKO - REMONT PEŁNĄ PARĄ (FOTO)
DWORZEC WAŁBRZYCH SZCZAWIENKO - ZACZYNAJĄ SIĘ PRACE (ZDJĘCIA)
DWORZEC SZCZAWIENKO - UTRUDNIENIA!
BĘDĄ INWESTYCJE KOLEJOWE U NAS I W OKOLICY W 2017 ROKU?


Tekst i foto: Magdalena Sakowska