Mimo opóźnienia widać, że już bliżej niż dalej – większość prac przy zabytkowym obiekcie dworca została już wykonana, jest dach, nowa elewacja, a my zapraszamy do pooglądania odnowionego obiektu w środku - jeszcze przed jego otwarciem.


Życie zweryfikowało zapewnienia na bannerze zdobiącym rusztowanie dworca, że planowane zakończenie remontu przypadnie na koniec grudnia 2017. – Zakończenie prac będzie w marcu – mówi rzecznik urzędu miasta Arkadiusz Grudzień. Nowy termin jest realny, bo większość prac została już ukończona.

 

W tej chwili w poczekalni układane są płytki identyczne z tymi, które pamiętają niegdysiejsi pasażerowie.Gotowe są toalety dla panów i pań, brak w nich jeszcze tylko urządzeń sanitarnych.Gotowa jest również gazowa kotłownia, która będzie ogrzewać budynek.Część restauracyjna doprowadzona będzie do stanu surowego i zostawiona do dyspozycji przyszłych potencjalnych najemców.Na pierwszym piętrze już prawie gotowe są serwerownia i rozdzielnia, po drugiej stronie, od głównych peronów jest kolejne pomieszczenie do wynajęcia, być może część przyszłego hostelu, który ma znajdować się na piętrze drugim.Tu potrzebne jest jeszcze malowanie. Wykończone klatki schodowe czekają na poręcze.Przeważająca większość dachu już jest, odtwarzanie zabytkowych stropów zajęło tyle czasu, że spowodowało opóźnienie. W przyszłym tygodniu będzie montowana stolarka okienna.Wejście główne do dworca planowane jest tam, gdzie było dawno temu – przez ostatnie lata działania dworca używano obu wejść bocznych. Wnętrza mocno się zmieniły i pojawiły się całkiem nowe pomieszczenia.Gotowy jest także podjazd pod dworzec, gdzie będzie pętla autobusowa i parking w alei.W 2015 roku miasto Wałbrzych zrezygnowało ostatecznie z wcześniejszych planów wyburzenia opuszczonego od kilkunastu lat obiektu, 1 stycznia 2016 przejęło go i zapadła decyzja o włączeniu go do planów budowy w tym miejscu dużego centrum przesiadkowego typu „park&ride”, gdzie mieszkańcy Podzamcza czy Piaskowej Góry mogliby zostawiać swoje auta i jechać do pracy do Wrocławia pociągiem. Szacunkowy koszt przebudowy dworca i podjazdu wraz z parkingiem to 5,5 mln zł. Prace miały być wstępnie zakończone do czerwca, potem termin ukończenia przesunięto na przełom listopada i grudnia, później na koniec grudnia, teraz na marzec.

Dworzec Wałbrzych Szczawienko według znawców historii kolei jest unikatowym zabytkiem. Oddano go do użytku w marcu 1853 roku jako pierwszy górski dworzec w regionie. Jedna z pierwszych zelektryfikowanych linii na terenie Niemiec łączyła Wałbrzych Szczawienko z Meziměstí. Był to odcinek Śląskiej Kolei Górskiej.


O linii autobusowej do dworca Szczawienko więcej tutaj:
PODZAMCZE - NOWA LINIA JUŻ OD 1 MARCA?
WAŁBRZYCH: KOMUNIKACJA MIEJSKA POJEDZIE DO KOLEJNEJ GMINY?

Czytaj też:
DWORZEC WAŁBRZYCH SZCZAWIENKO - SĄ KŁOPOTY (FOTO)
DWORZEC SZCZAWIENKO BEZ DACHU (FOTO)
DWORZEC SZCZAWIENKO ZMIENIA SIĘ W OCZACH (FOTO)
DWORZEC SZCZAWIENKO - REMONT PEŁNĄ PARĄ (FOTO)
DWORZEC WAŁBRZYCH SZCZAWIENKO - ZACZYNAJĄ SIĘ PRACE (ZDJĘCIA)

WAŁBRZYCH SZCZAWIENKO I ŚRÓDMIEŚCIE - RUSZAJĄ PRACE

Tekst i foto: Magdalena Sakowska