Niedawno pisaliśmy o tym, że po zwłoce spowodowanej problemami z niezbyt płaskim terenem, na którym ma powstać przystanek Wałbrzych Centrum, Instytut Kolejnictwa wydał pozytywną decyzję i pociągi będą się mogły zatrzymywać przed wiaduktem na ul. Wysockiego. Teraz PKP PLK odniosło się do raportu, pozwolenie na budowę ma być w listopadzie i jest ustalany termin wycinki drzew pod plac budowy.

Już wiemy, że nowa wałbrzyska stacja ma się nazywać Wałbrzych Centrum, a nie Wałbrzych Śródmieście - żeby nazwa była łatwiejsza dla przyjeżdżających do nas obcokrajowców.

- Uzyskaliśmy ekspertyzę z Instytutu Kolejnictwa dotyczącą możliwości pobudowania  w planowanej lokalizacji nowego przystanku kolejowego. Opinia Instytutu jest pozytywna. Jej pozyskanie warunkowało dalsze kroki dla otrzymania potrzebnych uzgodnień i pozwoleń – w tym pozwolenia na budowę. Budowa nowego przystanku planowana jest na lata
2017-18
- mówi Bohdan Ząbek z zespołu prasowego wrocławskiego oddziału PKP PLK.

Właśnie problem z nachyleniem terenu i z szynami biegnącymi po łuku mógł uniemożliwić plany budowy stacji na zawsze - miasto musiałoby poszukać innej lokalizacji, a to nie byłoby łatwe. Teraz okazało się, że pociągi mogą się tam bezpiecznie zatrzymywać, więc nic już nie stoi na przeszkodzie, aby pierwsze prace ruszyły - najwyżej pogoda. A powinny się one rozpocząć jeszcze w tym roku, inaczej mogą przepaść przewidziane na ten cel w budżecie miasta środki - milion złotych. Pozwolenie na budowę ma być już w listopadzie.

Przypomnijmy, że to właśnie od tej decyzji - czy powstanie stacja - uzależniona była budowa pozostałych planowanych obiektów przy ul. Lubelskiej - małej galerii handlowej z poczekalnią, którą wybuduje spółka Octava, właściciel terenu oraz dworca autobusowego, przystanków dla autobusów miejskich i drogi dojazdowej od ronda na ul. Wysockiego, które to zadanie wzięła na siebie gmina.

Pierwszym zadaniem, które zostanie wykonane na placu budowy, będzie wycinka kilkudziesięciu drzew. Na to również jest już zgoda wałbrzyskiego Wydziału Ochrony Środowiska, drzewa ma wyciąć na swój koszt PKP PLK, a bezterminowe zezwolenie na przeprowadzenie tych prac zostało wydane już na początku kwietnia 2015 roku.

O inwestycji i jej historii więcej tutaj: STACJA WAŁBRZYCH ŚRÓDMIEŚCIE - COŚ DRGNĘŁO

O innych kolejowych inwestycjach w mieście i regionie:
LINIA KOLEJOWA NR 285 WKRÓTCE DO REMONTU
KOLEJ PRZYSPIESZA I INWESTUJE W REGIONIE WAŁBRZYSKIM

KOLEJ ROBI W REGIONIE WAŁBRZYSKIM
WIĘCEJ O POŁĄCZENIU KOLEJOWYM ŚWIDNICA - JEDLINA-ZDRÓJMagdalena Sakowska
Foto użyczone: wizualizacje przystanku kolejowego udostępnione przez PKP PLK