Niedawno zniesiono ograniczenia w ruchu transgranicznym, dziś ZDKiUM przedłużył ponownie trasę linii nr 15 do Czech, a kiedy będzie można pojechać pociągiem do Skalnego Miasta i w inne popularne miejsca? I do Pragi?


Jak mówi rzecznik Kolei Dolnośląskich Bartłomiej Rodak, jest już znana orientacyjna data przywrócenia połączeń Kolei przekraczających granicę państwa, które zostały zawieszone w marcu ze względu na pandemię koronawirusa lub, jak połączenie sezonowe do Adršpachu przez Wałbrzych, nie zostały wznowione w zapowiadanym terminie.

- Trwają jeszcze prace z tym związane, dostaliśmy od rządu mało czasu, ale zrobimy wszystko, żeby od 1 lipca jeździły do Czech i Niemiec pociągi Kolei Dolnośląskich. Jeszcze nie mamy stuprocentowej pewności, bo jest cały szereg różnych barier, które staramy się pokonywać i będzie to zależało również od strony czeskiej oraz niemieckiej - mówi rzecznik przewoźnika. Jest zatem nadzieja, że w te wakacje pojedziemy do Skalnego Miasta i nie tylko.

Oprócz popularnej sezonowej trasy D28 Wrocław Główny - Wałbrzych - Mieroszów - Meziměstí - Adršpach przejeżdżającej nasze miasto liniami 274 i 291, która zazwyczaj ruszała pod koniec kwietnia, przewoźnik ma jeszcze kilka połączeń z Republiką Czeską - także linię D9 Wrocław - Strzelin - Kłodzko - Międzylesie - Lichkov (pociągi jeżdżą obecnie tylko do Międzylesia), połączenie D21 Szklarska Poręba - Harrachov - Tanvald - Liberec, zawieszone od 14 marca, czy linię D26 Trutnov - Kamienna Góra - Sędzisław (do odwołania wstrzymane połączenia na odcinku Královec – Lubawka, na pozostałym odcinku autobusy zastępcze).

A co z połączeniem Praga - Wrocław, o którym pisaliśmy: REGION: RUSZYŁY BEZPOŚREDNIE POGIĄGI NA LINII WROCŁAW - PRAGA ?
- Do końca tego tygodnia zapadnie decyzja, co z tym połączeniem. Prawdopodobnie uda się je uruchomić, chcemy, żeby także ono kursowało od 1 lipca, a dokładniej od pierwszego weekendu lipca, ponieważ jest to połączenie weekendowe - mówi Bartłomiej Rodak.

Od 1 lipca prawdopodobnie pojadą także pociągi do Niemiec - linia D10  Wrocław - Legnica - Węgliniec - Zgorzelec - Görlitz - Dresden kursująca obecnie tylko do Zgorzelca, podobnie jak D19 - Jelenia Góra - Lubań Śląski - Zgorzelec - Görlitz, także linia D25 Wrocław - Legnica - Żagań - Żary - Forst (Lausitz) kończąca obecnie bieg na stacji Tuplice oraz zawieszony do odwołania Pociąg do Kultury - Wrocław - Legnica - Cottbus - Berlin.


O pociągach w ostatnim czasie pisaliśmy:
WAŁBRZYCH: AUTOBUSEM ZNÓW DOJEDZIEMY DO CZECH, WRACAJĄ TEŻ LOTY
PKP INTERCITY WZNAWIA KURSOWANIE POCIĄGÓW MIĘDZYNARODOWYCH
WAŁBRZYCH I REGION: 14 CZERWCA ZMIANY W KURSOWANIU POCIĄGÓW
Wałbrzych region: w długi weekend taniej pociągiem
KOLEJE DOLNOŚLĄSKIE: NOWE POCIĄGI I HALE SERWISOWE?
Wałbrzych region: pociągiem do Karpacza - czy to możliwe?
WAŁBRZYCH I REGION: JESZCZE WIĘCEJ POCIĄGÓW WRACA NA NASZE TORY
Wałbrzych: wracają połączenia kolejowe i jest jedno nowe (LISTA)
Wałbrzych i region: nareszcie dobre wiadomości w sprawie pociągów
Koleje Dolnośląskie: prawie 100 pociągów przestało jeździć (LISTA)

Koronawirus: Koleje Dolnośląskie wprowadzają obostrzenia
Magdalena Sakowska
Foto: KD