Dobra wiadomość dla tych, którzy z utęsknieniem wyczekiwali na małe i duże wypady zagraniczne. Po przywróceniu ruchu granicznego wracają połączenia lotnicze, a nasza wałbrzyska linia autobusowa ponownie będzie przekraczać granicę czeską.

Autobusy i loty


Dział Komunikacji Zbiorowej ZDKiUM w Wałbrzychu informuje, że po otwarciu granic państwa, od dnia 18 czerwca 2020 roku przywrócone zostaną połączenia linii nr 15 do Mezimesti.

Przypominamy, że wybrane kursy linii nr 15 kursują do Mezimesti od 1 kwietnia 2017 roku z przerwą epidemiczną w ostatnich miesiącach. Od 13 marca linia nr 15 nie wyjeżdżała do Czech, ale kończyła kurs na granicy w Golińsku.
Przypominamy zdjęcia z pamiętnego pierwszego kursu do Czech - Autobus miejski z Wałbrzycha do Czech: Zapraszamy na pogranicze polsko-czeskie

Oczekujemy jeszcze na przywrócenie wakacyjnego połączenia kolejowego do Adrspachu. Połączenie to uruchomiono 28 kwietnia 2018 roku i utrzymano również na kolejny sezon 2019. W tym roku, z uwagi na epidemię i zamknięte granice pociągi te nie jeździły -Wałbrzych: Rusza pociąg do Mezimesti i Adrspachu [FOTO].  

Granice Polski były z powodu sytuacji epidemicznej zamknięte od 15 marca.

Od północy z wtorku na środę (17 czerwca) przestał obowiązywać zakaz wykonywania pasażerskich lotów międzynarodowych do i z Polski. Loty do naszego kraju zapowiedziały Air France i KLM. Do 30 czerwca będzie obowiązywał zakaz wykonywania lotów z Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, Szwecji i Portugalii.


Przywrócenie ruchu granicznego

W nocy z 12 na 13 czerwca Polska przywróciła pełny ruch graniczny w ramach granic wewnętrznych Unii Europejskiej. Oznacza to, że Polacy i obywatele UE mogą teraz swobodnie wjeżdżać i wyjeżdżać z kraju bez konieczności przechodzenia kwarantanny, a kontrole graniczne będą miały wyrywkowy charakter, tak jak odbywało się to przed pandemią i wprowadzeniem związanych z nią obostrzeń na granicach. Polacy mogą bez przeszkód podróżować do krajów UE, które zdecydowały się na analogiczny krok - bez konieczności przechodzenia kwarantanny po wjeździe do tych państw i po powrocie do Polski.

Większość krajów Unii już otworzyło swoje granice albo uczyni to w poniedziałek i wtorek (15 i 16 czerwca), podróże do kilku z nich wciąż mogą się wiązać z koniecznością przebycia kwarantanny albo z innymi ograniczeniami. Wcześniej, bo pod koniec maja swoją granicę dla obywateli większości państw unijnych otworzyła Chorwacja, na ten sam krok 1 czerwca zdecydowała się Bułgaria. Od 3 czerwca obowiązkowej kwarantanny nie muszą już przechodzić obywatele państw UE przybywający do Włoch. Już pod koniec maja ograniczenia zniosły też państwa bałtyckie.

Czechy zniosły w poniedziałek ograniczenia w podróżowaniu do większości państw UE, ale w tym państwie zacznie działać system "świateł drogowych", które będą określały stan zagrożenia epidemicznego w poszczególnych państwach i ich regionach, i w zależności od tego dostosowywał aktualne ograniczenia. Jedynie województwo śląskie zostało uznane za obszar o najwyższym stopniu ryzyka, w związku z tym złagodzenie restrykcji nie obejmie podróżnych wjeżdżających do Czech z tego regionu.
Ograniczenia w ruchu granicznym z Polską utrzymuje jeszcze Słowacja, Wielka Brytania, Malta.

Komisja Europejska zarekomendowała państwom strefy Schengen częściowe i stopniowe otwieranie granic zewnętrznych UE po 30 czerwca. Te rekomendacje nie są jednak wiążące dla rządów poszczególnych państw.