Zainteresowanie przedświąteczną podróżą ze stolicy Dolnego Śląska do stolicy Republiki Czeskiej przerosło oczekiwania przewoźnika i debiut tego międzynarodowego połączenia kolejowego mógł się okazać logistyczną porażką.

Pierwsze pociągi wyjechały

Zgodnie z zapowiedziami w ostatnich tygodniach samorząd Województwa Dolnośląskiego podpisał umowę z Krajem Pardubickim w zakresie współpracy, co umożliwiło przewoźnikom Kolejom Dolnośląskim i Leo Express umożliwia utworzenie połączenia bezpośredniego weekendowego z Wrocławia do Pragi.
Pierwszy pociąg z Pragi do Wrocławia przyjechał 20 grudnia, czyli w piątek wieczorem. Pierwszy pociąg z Wrocławia do Pragi odjechał 21 grudnia w o godz. 5:58  Począwszy od tego weekendu bezpośredni skład z Pragi do Wrocławia wyjeżdżać będzie w każdy piątek, sobotę i niedzielę o 18:08, a z Wrocławia do Pragi w soboty i niedziele o godz. 5:58. Przejazd pomiędzy Wrocławiem a Pragą zabiera ostatecznie 4 godziny i 29 minut, zatem pasażerowie wyjeżdżający z Wrocławia tuż przed godz. 6 rano mogą zaczęć zwiedzanie Pragi o godz. 10.27. Powrotny pociąg z Pragi przyjeżdża do Wrocławia o godz. 22.44. Trasa tej linii wiedzie z Wrocławia m.in. przez Henryków, Bardo Śląskie, Kłodzko Główne i Miasto, a następnie po przekroczeniu granicy w Międzylesiu podąża do Pragi przez Pardubice.
Przewozy wykonuje czeski przewoźnik Leo Express, obsługa konduktorska na tej trasie jest polsko-czeska i ma się zmieniać na granicy. Leo Express skierował na tę linię nowoczesne składy marki Stadler - model FLIRT - opatrzone logo Kolei Dolnośląskich. Pociągi te po polskiej stronie jadą jako przyspieszone, zatrzymując się na większości przystanków i stacjach na trasie, w Czechach zaś jadą jak pociągi pospieszne.

Najtańsze bilety w klasie ekonomicznej kosztują 17 złotych i są dostępne na stronie przewoźnika https://www.leoexpress.com/pl/.Sprzedali więcej biletów niż mieli miejsc

Zainteresowanie przedświąteczną wyprawą do Pragi zaskoczyło przewoźników ponieważ sprzedaż biletów przekroczyła liczbę miejsc w pierwszym sobotnim składzie z Wrocławia i zaniepokojone Koleje Dolnośląskie wydały w tej sprawie oświadczenie:

Otrzymaliśmy niepokojącą informację o niekontrolowanej sprzedaży biletów przez czeskiego przewoźnika Leo Express, odpowiedzialnego za obsługę tego połączenia. W jej wyniku liczba biletów zakupionych przez pasażerów stanowi dwukrotność liczby dostępnych miejsc w pociągu Stadler Flirt 480, przewidzianym do obsługi tej trasy. Problem dotyczy przejazdu inaugurującego bezpośrednie połączenie kolejowe z Wrocławia do Pragi, który odbędzie się 21 grudnia 2019 roku o godz. 5:58. Natychmiast po otrzymaniu tej informacji Koleje Dolnośląskie wstrzymały sprzedaż biletów za pośrednictwem kanałów własnych tj. w Biurach Obsługi Klienta Kolei Dolnośląskich. Zarazem podjęliśmy działania, których celem było zobowiązanie czeskiego przewoźnika Leo Express do zapewnienia należytej obsługi wszystkich pasażerów, którzy zakupili bilet na wskazane połączenie.
Sformułowaliśmy również oczekiwanie, aby czeski przewoźnik dołożył wszelkich starań, zmierzających do uporządkowania systemu sprzedaży biletów a obecna sytuacja miała charakter incydentalny i nie powtórzyła się w przyszłości. Po interwencji Kolei Dolnośląskich czeski przewoźnik zobowiązał się do podstawienia dwóch pięcioczłonowych zestawów Flirt, zamiast planowanego jednego. Uzyskaliśmy również zapewnienie, że w przypadku wystąpienia analogicznego problemu dotyczącego powrotu pasażerów z Pragi do Wrocławia, Leo Express również zapewni dwa pięcioczłonowe zestawy Flirt, a w przypadku niemożności realizacji takiego rozwiązania, zadba o transport zastępczy w postaci autokarów.

Gdyby nie szybka interwencja przewoźników, debiut tego międzynarodowego połączenia kolejowego mógł się okazać logistyczną porażką.

O przymiarkach do utworzenia nowego połączenia opisaliśmy już:
POCIĄG WROCŁAW - PRAGA RUSZA JESIENIĄ. ZNAMY SZCZEGÓŁY!
BEZPOŚREDNIE POCIĄGI DO PRAGI JUŻ W GRUDNIU?

Czytaj też:
WAŁBRZYCH: RUSZA POCIĄG DO MEZIMESTI I ADRSPACHU [FOTO]
POCIĄG DO MEZIMESTI I ADRSPACHU [ROZKŁAD JAZDY]
POCIĄG DO MEZIMESTI I ADRSPACHU - JEST POROZUMIENIE!
WAŁBRZYCH: POCIĄG DO CZECH - JUŻ WIADOMO DOKĄD I KIEDY
POŁĄCZENIE KOLEJOWE DO MEZIMESTI, DROGI I ROWERY
TRANSGRANICZNA TRASA ROWEROWA I POLSKO-CZESKA SIEĆ UZDROWISK

AUTOBUS MIEJSKI Z WAŁBRZYCHA DO CZECH: ZAPRASZAMY NA POGRANICZE POLSKO-CZESKIE


oprac. Elżbieta Węgrzyn
fot. ilustracyjne - Leo Express