2 250 000 zł dotacji otrzyma Miejska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego w Szczawnie-Zdroju na modernizację wnętrz. W obiekcie ma pojawić się winda i wiele innowacji dla czytelników starszych i młodszych.


Zmiana wizerunku

Jak informuje gmina Szczawno-Zdrój, uzyskała dofinansowanie w ramach programu "Kierunek interwencji 2.1. Infrastruktura bibliotek 2021-2025", który jest kontynuacją oraz rozwinięciem Priorytetu „Biblioteka+. Infrastruktura bibliotek” realizowanego w latach 2011-2015.

Celem programu jest "wzmocnienie potencjału i roli bibliotek publicznych", co ma polegać między innymi na: 
dostosowaniu bazy infrastrukturalnej gminnych bibliotek publicznych do współczesnych standardów obiektów użyteczności publicznej, stworzeniu warunków lokalowo-technicznych do rozwijania kompetencji społecznych i kulturowych mieszkańców, w tym służących podnoszeniu ich kompetencji czytelniczych, czy zwiększeniu poziomu atrakcyjności świadczonych usług bibliotecznych, w szczególności poprzez odpowiednią aranżację przestrzeni i wyposażenie bibliotek.W ramach konkursu można zatem było liczyć na pomoc w realizacji zadań takich, jak: budowa, przebudowa, rekonstrukcja, adaptacja lub modernizacja bibliotecznego obiektu budowlanego, wraz z jego wyposażeniem.


- Kwota dofinansowania to 2 250 000 zł. Nasza biblioteka wymaga modernizacji wnętrza, dostosowania do nowych potrzeb, do rozwoju czytelnictwa dzieci i młodzieży czy seniorów. Ma ona już prawie 50 lat, wnętrze wymaga unowocześnienia, poszukiwaliśmy pomocy finansowej i obecnie mamy szansę na tę dotację, jeśli spełnimy ostre warunki, między innymi czasowe. Wstępną dokumentację przebudowy już mamy. To szansa na zmianę wizerunku biblioteki, będą tu ciekawsze i ładniejsze miejsca dla czytelników i nowe sposoby ich zaciekawiania działalnością biblioteki poza tradycyjnym wypożyczaniem książek - mówi burmistrz Szczawna-Zdroju Marek Fedoruk.

Uczestnictwo w projekcie oznacza dla gminy wysoki wkład własny, dotacja pokryje tylko 65% kosztów. Zmiany będą obejmować wnętrze biblioteki, ale będzie też wymiana stolarki okiennej i drzwiowej. Obiekt nie jest wprawdzie w rejestrze zabytków, ale jest w strefie ochrony konserwatorskiej obejmującej szczawieńskie uzdrowisko.Winda, sala koncertowa - i zielona Zdrojoteka

Nie tylko będzie ładniej - będą duże zmiany w rozkładzie pomieszczeń, pojawi się też winda z alfabetem Braille'a i komunikatami głosowymi, co będzie związane z ułatwieniem dostępu dla osób niepełnosprawnych.

- Dziś korzystający z wózków mogą wjechać tylko na parter, bo przed wejściem jest podjazd. Pod kątem osób niepełnosprawnych będą też przebudowane toalety. Jeśli chodzi o inne zmiany, to planujemy również utworzenie sali koncertowo-wystawowo-kinowej, która zajmie prawie cały parter, ale znajdzie się miejsce także na salę komputerowo-szkoleniową. Na pierwszym piętrze planujemy otworzyć jedyną chyba tego rodzaju w Polsce Zdrojotekę - niestety nie, jak kiedyś planowaliśmy, kawiarenkę na dachu, ale pełne zieleni miejsce wewnątrz z myślą o czytelnikach lubiących ciszę i kuracjuszach, którzy często nas odwiedzają podczas brzydkiej pogody. Będzie też sala audiowizualna z komputerami, na ten cel zostaną zaadaptowane pomieszczenia magazynowe - wylicza Magdalena Klimczak, dyrektor placówki.

To nie wszystko - na drugim piętrze ma być duża sala dla dzieci i młodzieży z ekranem, za pomocą którego będzie można grać w gry wymagające ruchu fizycznego. Pojawi się też pomieszczenie dla rodziców, na spotkania. Będą wyburzone ściany wewnętrzne, wymiana czeka regały i pozostałe wyposażenie. Przebudowa może ruszyć w najbliższych miesiącach i ma zakończyć się w sierpniu 2023 roku.
Biblioteka w kaplicy

Formalnie książnica rozpoczęła działalność 28 (lub 15) marca 1948, gdy jako Biblioteka Zarządu Miejskiego w Solicach-Zdroju została zarejestrowana w Zarządzie Miejskim i jednocześnie przemianowana na Miejską Bibliotekę Publiczną (MBP). We wrześniu 1948 roku została włączona do sieci bibliotek powiatu wałbrzyskiego. 

Pierwszą siedzibą biblioteki był lokal Domu Spółdzielczego przy ul. Armii Czerwonej 5 (obecny budynek byłego sanatorium kolejowego przy ul. Ofiar Katynia). Ważnym momentem w dziejach placówki było przeniesienie jej w 1975 roku do przebudowanej w dużym stopniu dawnej kaplicy ewangelickiej przy al. Wojska Polskiego. Budynek jest stosunkowo młody, niestety wiele obiektów z lat 70-tych i 80-tych starzeje się szybciej niż te sprzed stulecia - i trudniej je remontować. Przypominamy inne działania szczawnieńskiej biblioteki:
Szczawno-Zdrój: Rodzice i maluchy - Klub biblioteki dla was! [FOTO]

Szczawieńska biblioteka zaprasza najmłodszych czytelników
Szczawno-Zdrój: Joanna Bator o Unisławiu, dachu wieżowca i... (FOTO)
Co trzyma w szufladzie i kogo fotografuje Iwona Sztendel? [FOTO]

Szczawno-Zdrój – biblioteka zaprosiła na urodziny (FOTO)

SZCZAWNO-ZDRÓJ: KSIĄŻKI W BUDKACH, CZYTELNIA POD CHMURKĄ
CZYTALI W PLENERZE, SPĘDZILI WIECZÓR W BIBLIOTECE
Magdalena Sakowska
Foto: Magdalena Sakowska, Elżbieta Węgrzyn