Data wydarzenia: 30.09.2020 11:00 - 30.06.2021 12:00
Miejsce wydarzenia: W każdą środę - Miejska Biblioteka Publiczna im. T. Boya-Żeleńskiego w Szczawnie-Zdroju

23 września 2020, w kameralnym składzie, w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. T. Boya-Żeleńskiego w Szczawnie-Zdroju odbyło się pierwsze spotkanie ‎Klubu Aktywnych Rodziców. Projekt potrwa przez cały rok szkolny - do czerwca 2021. Już dziś zachęcamy rodziców/opiekunów z maluchami na kolejne klubowe środy biblioteczne. A co w nich?Co przed nami?
- Co tydzień, we środy o godzinie 11 w dziale na II piętrze naszej biblioteki w oddziale dziecięco-młodzieżowym czekamy na rodziców i opiekunów z dziećmi, chyba że ta pora nie będzie rodzicom odpowiadać i zgodnie z ich sugestiami spotkania Klubu Aktywnych Rodziców przeniesiemy. Jesteśmy elastyczni i dostosujemy się do odbiorców - mówi Magdalena Klimczak, dyrektor Miejskiej Bibliotece Publicznej im. T. Boya-Żeleńskiego w Szczawnie-Zdroju.

Przypominamy, że spotkania kierowane są do rodziców i opiekunów oraz dzieci od maluszka do 7-latka. Przy zachowaniu środków ostrożności, w kameralnej bibliotecznej atmosferze dzieci mają czas na wspólne zabawy, odkrywanie świata i oswojenie się z biblioteką, a dorośli mogą w KAR poznać metody pracy z dziećmi, odetchnąć przy kawie, ale też zintegrować się w ramach lokalnej społeczności, jako że młode rodziny są często świeżo po przeprowadzce do Szczawna i nikogo tu jeszcze nie znają. - Oprócz tradycyjnych - klasycznych zabaw integracyjnych, zajęć plastycznych i artystycznych dla mam i dzieci na przedpołudnia przygotowaliśmy też plan prelekcji z udziałem psychologów, logopedów oraz innych ekspertów pomagającym rodzicom w wychowaniu dzieci i samodzielnym rozwoju. Przykładowo, mamy możliwość zorganizowania dla opiekunów spotkania ze specjalistką od wizażu - ekspertką od doboru kolorów - wylicza Klimczak. Zatem coś dla dzieci, coś dla rodziców o dzieciach i ciekawe propozycje dla opiekunów, którzy będą mogli porozmawiać z ekspertami, ale i dobrać barwy - dosłownie i w przenośni - w których pokażą się w jak najlepszym świetle. Już za tydzień - 30 września -  spotkanie z ekspertką, która opowie o roli książki w rozwoju dziecka, tak psychicznym, jak i społecznym, a nawet terapeutycznym. Opiekunowie poznają propozycje książkowe dla młodszych i starszych dzieci, a także pozycje terapeutyczne. Nie trzeba się zapisywać i chętni mogą dołączyć do Klubu w każdej chwili. Zapraszamy.  


Pierwsze koty za płoty
- Biblioteka jest miejscem, do którego opiekunowie z dziećmi zawsze mogą przyjść i spędzić czas niezależnie od tego, czy są zajęcia, czy w danej chwili ich nie ma. Bardzo cieszy nas, że dzięki dotacji dla naszego projektu udało się doposażyć pracownię oraz salę działu, w której zadebiutował właśnie nasz Klub - zaznacza dyrektor biblioteki. Duża część nowego wyposażenia posłużyła podczas debiutu Klubu Aktywnego Rodzica 23 września.Podczas pierwszego środowego spotkania na II piętrze szczawieńskiej biblioteki w oddziału dziecięco-młodzieżowym maluchy bawiły się i poznawały nowe otoczenie, a ich mamy miały chwilkę dla siebie w kawowym kąciku. Panie bibliotekarki przygotowały piosenki i różnorodne animacje na nowych matach edukacyjnych, były zabawki, słodkości i bajka o rozmarzonej mrówce. Wyjątkowy rysunkowy oraz udźwiękowiony teatrzyk zaprezentowała pani Anna Lichwa.Po bajce można było porozmawiać marzeniach rodziców i dzieci tych małych, jak wspomniana na spotkaniu sikawka na wodę, i tych większych. A i te ostatnie się spełniają, bo jak zapewniali
bibliotekarze szczawieńskiego oddziału dziecięco-młodzieżowego obecnego w bibliotece burmistrza Szczawna-Zdroju - Marka Fedoruka, marzyli właśnie o takim kolorowym i wygodnym kąciku do zabawy dla dzieciaków oraz nowych meblach, przy których komfortowo poczują się rodzice i opiekunowie.

Takie właśnie wyposażenie - kanapy, fotele oraz stoły z krzesłami - zakupiono dzięki grantowi w wysokości 5 tys. zł przyznanemu bibliotece przez Fundację Orlen. Środków wystarczyło również na barwne maty edukacyjne, bezpieczne i rozwijające zabawki. Przedpołudniowe kwadranse minęły dzieciom i rodzicom szybko i w miłej atmosferze, a odwiedzający bibliotekę włodarz docenił pomysłowość bibliotekarzy.Skąd pomysł na powstanie KAR?

Bibliotekarze i dyrekcja szczawieńskiej biblioteki zastanawiali się nad przemodelowaniem wyglądu części działu dla dzieci i młodzieży od lat. Paradoksalnie, w podjęciu decyzji o bibliotecznym "przemeblowaniu" pomogła pandemia. - W czasie lockdownu mieliśmy skontrum i na potrzeby tej inwentaryzacji bacznie przyjrzeliśmy się naszemu wyposażeniu i stwierdziliśmy, że czegoś nam brakuje, że coś by można było z tym zrobić, pozmieniać, przestawić - wspomina z uśmiechem Klimczak.    
Zaczęto zatem planowanie i przestawianie. Pracownia komputerowa tu, regały i biurka tam.
Do tego, pracownicy odświeżyli przestrzeń działu przez małe malowanie, obyło się bez burzenia ścian... ale pojawił się pomysł aspirowania o środki zewnętrzne na nowe wyposażenie. Środki przyznano dzięki ciekawemu i dobrze napisanemu projektowi, a teraz posłużą obecnym i przyszłym młodym czytelnikom.Przypominamy, że mieszkańcy Szczawna-Zdroju od lat przodują w rankingach czytelnictwa w powiecie wałbrzyskim. Chętni do obcowania z książką są też młodzi mieszkańcy miasta - już ponad 350 z nich zapisanych jest do działu dla dzieci i młodzieży, najmłodszy ledwie ukończył dwa lata. Atrakcyjne wnętrze i ciekawe pomoce zachęcą ich do odwiedzania biblioteki i pokochania zaczytania. 
 
O projekcie pisaliśmy - Szczawieńska biblioteka zaprasza najmłodszych czytelników

Przypominamy inne działania szczawnieńskiej biblioteki:
Szczawno-Zdrój: Joanna Bator o Unisławiu, dachu wieżowca i... (FOTO)
Co trzyma w szufladzie i kogo fotografuje Iwona Sztendel? [FOTO]

Szczawno-Zdrój – biblioteka zaprosiła na urodziny (FOTO)

SZCZAWNO-ZDRÓJ: KSIĄŻKI W BUDKACH, CZYTELNIA POD CHMURKĄ
CZYTALI W PLENERZE, SPĘDZILI WIECZÓR W BIBLIOTECE


Elżbieta Węgrzyn