Szczawno-Zdrój: Joanna Bator o Unisławiu, dachu wieżowca i... (FOTO)
- Cieszę się, że znowu jestem w tym regionie - przywitała się pochodząca z Piaskowej Góry autorka. - Od lat literacko żyję w dwóch rzeczywistościach - na Dolnym Śląsku, skąd pochodzę i w Japonii. W Japonii napisałam w całości "Piaskową Górę" i "Ciemno, prawie noc", a "Purezento" w kraju, z tęsknoty za Japonią. Nie zaczęłabym pisać, gdyby Japonia mnie nie zmieniła.
.jpg)
Ale to nie w Japonii rodziła się przyszła pisarka Joanna Bator. Stało się to o wiele wcześniej, na dachu jednego z wieżowców przy ul. Broniewskiego na Piaskowej Górze.
- Dziś już tam nie da się wejść. Niewiarygodnie cudownie było w czasach liceum. Siedzieliśmy na zabudowanym dziś tarasie, tam czytało się i mówiło się książkami, literatura iberoamerykańska pokazała nam, że żyjemy w dwóch różnych rzeczywistościach. Ważny był Gombrowicz ze względu na swój język. I Herman Hesse. Jednak już nigdy nie przeczytam "Stu lat samotności". To była piękna książka na tamten czas, kiedy miałam 17 lat i siedziałam na dachu wieżowca - wspominała Joanna Bator.
A co młodzież licealna robi dziś? - W jednym z liceów młodzi ludzie przygotowali mi fragmenty "Piaskowej Góry" i "Chmurdalii" w postaci emotek. To było niesamowite i od tej pory zaczęłam ich używać - wyznała Joanna Bator.
.jpg)
Na spotkaniu byli obecni uczniowie szkoły średniej i nauczyciele. Jedna z pań zapytała, czy jakiś nauczyciel z czasów liceum stał się inspiracją jej późniejszej literackiej drogi.
- To była Marta Gąsiorowska z I LO. Pierwsza z tych osób, które zauważyły, że nie jestem kretynką. Później została wyrzucona ze szkoły (był to okres stanu wojennego - przyp. red.), ale chodziliśmy do niej na tajne komplety. Wszyscy ją pamiętamy jako takie jasne światło naszego licealnego życia. Podbudowała moją pewność siebie - wspominała Joanna Bator.
Z sali padło też pytanie o filmową adaptację "Ciemno, prawie noc". - Zdaję sobie sprawę, jak bardzo rozczarowani są moi czytelnicy i z jak bardzo złym ten film spotkał się odbiorem. Smutno mi ze względu na Borysa, który tak pokochał tę historię, że chyba dał się jej pożreć - odpowiadała autorka.
.jpg)
Jak zapowiedziała Joanna Bator, nowa powieść teoretycznie mogłaby zostać ukończona jeszcze w tym roku, ale najbardziej realny termin to jesień 2020.
.jpg)
O bohaterce, Annie z Langwaltersdorfu, która wejdzie do literatury jako Berta Koch i o nowej powieści pisaliśmy:
OLGA TOKARCZUK I JOANNA BATOR ALBO SOKOŁOWSKO I UNISŁAW ŚLĄSKI (FOTO)
JAK ANNA Z LANGWALTERSDORFU ZJADŁA OJCA - PISALI AMERYKANIE (FOTO)
DNI SZCZAWNA-ZDROJU 2019: TREBUNIE-TUTKI NA ZAKOŃCZENIE (FOTO)
DNI SZCZAWNA-ZDROJU 2019: WIECZÓR Z WOLNĄ GRUPĄ BUKOWINĄ (FOTO)
DNI SZCZAWNA-ZDROJU 2019: TYLE NUT I KOLORÓW NA DEPTAKU! (FOTO)
Inne spotkania z Joanną Bator:
WAŁBRZYCH: JOANNA BATOR W ATLANTACH - WRÓCĘ NA DOLNY ŚLĄSK
PIASKOWA GÓRA I JOANNA BATOR
PRAWIE NOC: WYSTAWA WAŁBRZYSZAN O WAŁBRZYCHU (FOTO)
Film:
WAŁBRZYCH: FILM CIEMNO, PRAWIE NOC - EKIPA NA UL. POCZTOWEJ
SOWIECI RABOWALI I PALILI W ZAMKU KSIĄŻ [FOTO]
CIEMNO, PRAWIE NOC - I O CZYM MÓWIĄ GWIAZDY? (FOTO)
FILM "CIEMNO, PRAWIE NOC" - ZAGRAJ W JEGO NAJWIĘKSZEJ SCENIE
WAŁBRZYCH: FILM CIEMNO, PRAWIE NOC - EKIPA NA UL. POCZTOWEJ
FILM - CIEMNO, PRAWIE NOC - ZDJĘCIA WŁAŚNIE RUSZYŁY
Tekst i foto: Magdalena Sakowska
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj