8 listopada doszło do katastrofy budowlanej wielorodzinnego budynku mieszkalnego w okolicach Lubania - miejscowości Leśna. Wałbrzyska Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza z Wałbrzycha została wezwana na miejsce akcji ratowniczej.

Godzina 11.
Wszystkie osoby, których poszukiwano zgłosiły się do ratowników, ostatecznie zatem nikt w tym zdarzeniu w kamienicy w Leśnej nie został poszkodowany. Wbrew początkowym przewidywaniom nikogo w gruzowisku nie było. - Na przedostatniej kondygnacji budynku w łazience wskutek wzrostu ciśnienia został rozerwany bojler i strop z poddasza spadł do mieszkania poniżej. Nikomu nic się nie stało, my jako SGPR dokonaliśmy stabilizacji stropu. Spadło około 6 metrów kwadraturowych dachu, dach jest uszkodzony i zostały uszkodzony - mówi Tomasz Kwiatkowski, obecny na miejscu akcji oficer prasowy KM PSP w Wałbrzychu.
W działaniach poza dwoma wałbrzyskimi zastępami wzięli też udział strażacy lokalni, a także specjalistyczne grupy z Wrocławia i Poznania.

Około godz. 7.
O godz. 6.18 strażacy otrzymali zgłoszenie o prawdopodobnym wybuchu w kamienicy wielorodzinnej w Lubaniu. O godz. 7 na miejscu katastrofy pracują już znaczne siły strażaków, w tym ratowników z grup specjalistycznych. - Zawalił się dwukondygnacyjny budynek wielorodzinny. Mamy przypuszczenia, że w chwili zawalenia w budynku mogło przebywać 11 osób, 3 osoby żywe już udało nam się wydobyć spod gruzów, pozostałych poszukujemy w dalszym ciągu. W tej chwili ściągamy na miejsce zdarzenia specjalistyczne grypy z Wrocławia i Wałbrzycha, może również Poznań - wyjaśnia Daniel Mucha, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu.
Każda chwila jest cenna, ponieważ kamienica uległa znacznemu zniszczeniu, a prawdopodobieństwo tego, że pod gruzami znajdują się ludzie jest duże. - Pomieszczenia mieszkalne są zawalone w trzech czwartych i musimy się dostać i dokopać do samego spodu - dodaje Mucha.

Inne działania Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej z Wałbrzycha

WYSZEDŁ Z DOMU DO SĄSIADA, A DOM SIĘ ZAWALIŁ
STRAŻ WAŁBRZYCH: KATASTROFA BUDOWLANA W DZIERŻONIOWIE
WAŁBRZYCH: KATASTROFA BUDOWLANA NA UL. 1 MAJA [FOTO]
WAŁBRZYCH: KATASTROFA BUDOWLANA NA UL. MICKIEWICZA [FOTO]
ZAWALONA KAMIENICA W MIRSKU. WAŁBRZYSCY STRAŻACY W AKCJI
STRAŻ WAŁBRZYCH; TO BYŁA NAJTRUDNIEJSZA AKCJA
ŚWIEBODZICE DZIEŃ PO KATASTROFIE (FOTO)
ŚWIEBODZICE: ZAWALONA KAMIENICA, SĄ OFIARY ŚMIERTELNE (ZDJĘCIA)Elżbieta Węgrzyn
zdjęcie ilustracyjne