Tuż po Nowym Roku, 2 stycznia, przyszedł na świat w Stadzie Ogierów Książ pierwszy tegoroczny źrebak - ogierek. Jest kary, bardzo wesoły, lubi się bawić i śmiga jak (czarna) błyskawica. To początek wyjątkowej stawki, w której mogą się znaleźć przyszli mistrzowie.


Maluch jest pierwszym ze spodziewanych tej zimy i wiosny książańskich źrebaków. - W tym roku zaźrebionych zostało 30 klaczy. Część z nich urodzi źrebaki po mistrzowskich ogierach, które wygrywały w zeszłym roku zawody z Bartłomiejem Kwiatkiem. To Sonet, Frombork i Renesans. Ale mamy też sprowadzonego z Irlandii ogiera pełnej krwi, Ryana i po nim urodzą się w tym roku pierwsze źrebaki - mówi główny hodowca stada, Małgorzata Studzińska.

W środę 2 stycznia między godziną 22.00 a 23.00 szybko i bez problemów przyszedł na świat kary ogierek, syn śląskich rodziców: karego 20-letniego Hutora, zasłużonego dla książańskiej hodowli ojca ponad setki źrebaków i siedmioletniej skarogniadej Inwersji, córki Bergena i Izandry. To jej trzeci potomek.- Źrebaki są różne. Co roku trafia się taki, który od samego początku ucieka od mamy i trzeba zamykać bramki maneżu, kiedy wyprowadza się oboje na spacer. Ale taki źrebak ucieka, póki nie pójdzie na łąkę i nie zobaczy innych koni. Wtedy wraca już "przyklejony" do klaczy. Bywają koniki bardzo uparte, albo wyjątkowo żywe, takie z ADHD. Czasem nadaję im ksywki, ten jeszcze nie ma, na początku na każdego mówi się Mały, albo Mała. Źrebaki zdejmują mi czapkę, rozwiązują sznurowadła i szperają po kieszeniach, ale dzięki temu, że od pierwszych dni mają kontakt z człowiekiem, nie boją się ludzi i garną się do nich - mówi instruktor i opiekunka źrebięcej młodzieży Anna Żuchowska, która przez 10 lat swojej pracy w Stadzie była "ciocią" grubo ponad setki małych koników. Na ogół nie daje swoim podopiecznym wchodzić sobie na głowę, a jeśli - to na krótko.Kolejny źrebak ma przyjść na świat 28 stycznia - jego mamą zostanie Rukola, dla niej będzie to pierwszy potomek. W lutym ma ich przyjść na świat 9, w marcu 8, w kwietniu znowu 9, a w maju 2 - 22 maja zobaczy świat najmłodszy z nich. Ojcami, poza Hutorem, Ryanem i trzema mistrzami są jeszcze Lokan i Drab. 6 lutego urodzi się syn Fromborka i Bogoty, 11 lutego przyjdzie na świat pierwszy z tegorocznych potomków Soneta, urodzi go Brda.

Sonet we wrześniu ubiegłego roku zdobył złoty medal Mistrzostw Świata w Powożeniu Zaprzęgami Jednokonnymi w Kronenbergu z powożącym Bartłomiejem Kwiatkiem. Na taki sukces polski sport i polska hodowla czekały od dawna. Również we wrześniu Frombork i Renesans zdobyły brązowy i srebrny medal na Mistrzostwach Świata Młodych Koni w Powożeniu, które odbyły się w węgierskim Mezohegyes - z tym samym powożącym. W tym roku może zatem przyjść na świat stadko małych mistrzów, bo Sonet będzie tatą 8 źrebaków, Frombork 5, a Renesans trzech. Do tego sześć folblutoślązaków po Ryanie.Źrebaki po urodzeniu najpierw spędzają kilka dni z mamą, od czwartego dnia życia wychodzą na krótkie spacery, potem matki zostają przeprowadzone na stanowiska, pomiędzy którymi tworzy się biegalnię, gdzie małe koniki swobodnie bawią się ze sobą. Tam już za kilka tygodni będzie można je odwiedzać. Kiedy trochę podrosną, będą razem z mamami wychodzić na łąkę, a w wieku około pół roku zostaną odstawione od klaczy, otrzymają imiona - a każde będzie się zaczynało od pierwszej litery imienia mamy - oraz własne kantarki i utworzą grupę odsadków.

A tak wyglądał drugi spacero-bieg pierwszego w tym roku książańskiego źrebaka:


Czytaj też:
STADO KSIĄŻ - PIERWSZE ŹREBAKI ZACHWYCONE ŚWIATEM (FOTO I FILMY)
STADO OGIERÓW KSIĄŻ: WIELKIE ZAWODY CZWÓREK I NIE TYLKO (FOTO)
STADO KSIĄŻ: ŹREBAKI ROZRABIAJĄ NA WYBIEGU (FOTO)
SYPNĘŁO ŹREBAKAMI W KSIĄŻU (FOTO)

JESTEM PIERWSZYM TEGOROCZNYM ŹREBAKIEM! (ZDJĘCIA)
STADO OGIERÓW KSIĄŻ: INWESTYCJE I WIELE NOWOŚCI


Tekst i foto: Magdalena Sakowska